Ochranné prvky pro průmyslové automatizační systémy.

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ochrana zaměstnanců, operátorů strojů, a dokonce i nepovolaných osob, je prioritním úkolem pro ty, kteří navrhují a provádějí instalace ve strojových parcích – bez ohledu na jejich odvětví.

Navíc s vhodně zvolenou ochranou se výrobní proces, sklad nebo i jednotlivý stroj vyznačují vyšší účinností, kratšími prostoji a (což je zásadní např. v potravinářském nebo farmaceutickém průmyslu) vysokou úrovní hygieny. Zabránění přítomnosti nepovolaných osob a ochrana operátorů jsou možné mimo jiné díky bezpečnostním spínačům – prvkům určeným pro dohled nad automatizovanými procesy. Vzhledem k důležité funkci, kterou plní, musí to být osvědčené a spolehlivé prvky. Z tohoto důvodu doporučujeme našim klientům řešení Schmersal, německé značky specializující se na průmyslová zabezpečení. Jedná se o vysoce kvalitní spínače a senzory, které jsou navrženy pro práci v moderních automatizačních systémech (např. pod dohledem průmyslových sítí využívajících standard AS-Interface) a vyznačují se také dlouhou životností. Níže uvádíme přehled těchto produktů, se zohledněním kompatibilních bezpečnostních relé a řady kompatibilního příslušenství.

Schmersal 2022 1

Bezpečnostní spínače

V první řádě je třeba věnovat pozornost širokému výběru spínačů nabízených společností Schmersal. Nabídka TME zahrnuje jak klasické spínače (magnetické), tak digitální prvky se zvýšenou přesností (RFID). Portfolio dodavatele je navíc rozděleno do řad s různými elektrickými a mechanickými charakteristikami.

Blokovací spínače
Blokovací spínače zabraňují přístupu do nebezpečných prostor: úseků výrobního procesu, přenosového vedení, jakož i do místností a komor, ve kterých se pravidelně vyskytují podmínky škodlivé pro člověka (zvýšená teplota, přítomnost výparů atd.). Spínače detekují zarovnání s aktuátorem, přenášejí signál do řídicího modulu a blokují dveře/kryt. Blokovací síla v případě výrobků Schmersal v nabídce TME se pohybuje od 500 N do 10 kN. Většina spínačů se vyznačuje vysokým stupněm krytí (IP67 nebo IP69). Mohou být proto použity v závodech zabývajících se mechanickým zpracováním materiálů, v lakovnách, CNC strojích apod.
Vyznačují se také vysokou tepelnou tolerancí. U mnoha modelů je možný provoz při teplotách od -25 °C do 60 °C. Spínače spolupracují s napájením od 24 V AC/DC do 230 V AC a mají 1 až 4 výstupy s konfigurací kontaktů: NO, NC nebo smíšenou. Výrobky Schmersal splňují požadavky mezinárodního standardu ISO 14119, který definuje optimální charakteristiku průmyslových uzamykacích prvků.

Schmersal 2022 2
Zde je třeba zdůraznit, že rozsáhlá nabídka společnosti Schmersal zahrnuje spínače s dalšími funkcemi: umožňují vytvořit komplexní systém ochrany operátorů strojů, urychlují kontrolu (např. signalizací stavu zařízení pomocí čitelných LED diod) a také používají dodatečnou ochranu. Některé produkty (mimo jiné řady AZM300) jsou například parovatelné s RFID aktivátory, což prakticky znemožňuje jejich náhodné spuštění. V komplexních instalacích bude výhodné použití sériově zapojených spínačů – např. řada MZM100 umožňuje nejen montáž prvků do řetězů o délce až 200 m, ale i souhrnnou diagnostiku celé řady. Vybrané produkty Schmersal jsou vybaveny komunikačními moduly typu AS-Interface a proto mohou být použity jako akční člen v průmyslových sítích tohoto oblíbeného standardu. Mezi produkty výrobce najdete také spínače (v závislosti na modelu): aktivované ze 3 směrů, chráněné proti nesprávnému uzamčení, elektromagneticky blokované, vyznačující se kompaktní konstrukcí.

Klíčové spínače
Spínače tohoto typu plní podobnou funkci jako blokovací spínače, ale liší se způsobem zafungování: detekce, uzavírání a zablokování se provádí po vložení klíče do otvoru v tělese, se kterým je prvek spárován. Toto řešení se nejčastěji používá v případě posuvných dveří a krytů. Tyto výrobky se vyznačují kompaktními rozměry (až 30×60×30 mm), širší tepelnou tolerancí (u vybraných modelů až -30...90 °C) a nižší spotřebou energie. Výrobky Schmersal lze instalovat v libovolné poloze a vyznačují se vysokým stupněm krytí IP67. Mají až 3 vývody. Výrobky dodavatele se navíc vyznačují velmi vysokou životností 1 milionů cyklů, což znamená snížení nákladů na údržbu. Součástí nabídky TME jsou také klíče určené pro produkty Schmersal.

Schmersal 2022 6

Magnetické spínače
Bezpečnostní senzory tohoto typu detekují magnetické pole (obvykle generované permanentním magnetem) a informují systém o změně polohy daného ochranného prvku (např. krytu). Ačkoli tyto komponenty samy o sobě neobsahují mechanický zámek, jejich konstrukce má výhody požadované v mnoha průmyslových odvětvích. Především se jedná o výrobky odolné proti mechanickému opotřebení. Kromě toho mohou být instalovány na neviditelném místě a jsou zcela necitlivé na nečistoty (stejně jako otřesy, takže jejich stupeň krytí dosahuje IP69K). Díky těmto vlastnostem se často používají v potravinářských nebo kosmetických závodech. Řady BNS 40S a BNS 120 společnosti Schmersal určil výrobce pro aplikace právě v těchto oblastech.
Stejně jako v případě blokovacích spínačů lze mnoho magnetických senzorů dodavatele připojit k síti typu AS-I, díky čemuž fungují jako bezpečnostní prvky např. ve větších výrobních linkách. Maximální spínané napětí závisí na zvoleném modelu a může se pohybovat od 24 V DC do 100 V AC/DC. Magnetické spínače Schmersal mají elektrická připojení v podobě konektorů M8, M20 a nainstalovaných z výroby kabelů o délce 1 m až 10 m. V závislosti na zvoleném modelu je maximální dosah spínače od 5 mm do 10 mm.

RFID spínače
RFID spínače se aktivují, když se spárovaný tag přiblíží k čelní straně senzoru – což z praktického hlediska znamená, že nemohou být spuštěny náhodně (nebo dokonce úmyslně, aby se „obešlo“ zabezpečení). Na rozdíl od výše popsaných modelů mají výhradně digitální výstupy (tranzistorové, PNP) a jsou určeny pro spolupráci s řídicími moduly. Vyznačují se poměrně velkým dosahem (až 12 mm), nízkým napájecím napětím (24 V DC) a velmi vysokou odolností proti vibracím, otřesům a nečistotám.

Schmersal 2022 3

Pantové spínače
Pantové spínače jsou vhodným řešením pro instalace založené na profilovém systému. Mají tři páry kontaktů (dva normálně zavřené a jeden normálně otevřený) s maximálními proudovými parametry: 1 A pro napětí až 24 V DC a 2 A pro 230 V AC. Jsou vyrobeny z plastů zpevněných skleněnými vlákny a hliníkem (samotný pant), díky čemuž se vyznačují odolností vůči olejům a lakovým benzinům. Kontakty jsou vyrobeny ze stříbra, což zajišťuje jejich vysokou životnost (jeden milion cyklů). Spínač se spouští při úhlu rozevření 14°.

Schmersal 2022 7

Bezpečnostní relé a rozšiřující moduly

Bezpečnostní relé Schmersal byla navržena pro systémy nouzového zastavení, v souladu s normami EN 60947-5-1 a IEC 61508, a tedy nejdůležitějšími předpisy pro ochranu průmyslových strojů. Tyto komponenty mohou spolupracovat s bezpečnostními bariérami, souvisejícími elektrooptickými prvky (AOPD), a také se senzory s bezpotenciálovými výstupy (uzavírajícími obvod). Zařízení mají 3 nebo 4 bezpečnostní kontakty (kategorie zastavení 0), ochrany detekující přerušení kabelu a zemní zkrat; jsou také vybaveny stavovými LED diodami a samostatným signálním výstupem (pomocným). Elektrická montáž se provádí pomocí svorkovnic (zřetelně popsaných na přední straně tělesa). Relé jsou určena pro montáž na DIN lištu, v ovládací skříní (jejich stupeň krytí je IP20). Pracují s napájecím napětím 24 V AC/DC.

Schmersal 2022 5

Příslušenství

Kromě samotných spínačů a relé dodává Schmersal také celou řadu doplňkových produktů – od jednoduchých mechanických prvků až po aktivátory spolupracující s popsanými spínači. Při objednávání vybraných řešení výrobce stojí za to si prohlédnout příslušenství nabízené TME, jehož použití usnadní montáž zabezpečovacích zařízení a zároveň zaručí jejich plnou účinnost.

Aktivátory
Všechny spínače vyžadující aktivátory (klíčové, RFID, magnetické) mají speciální aktivátory vyrobené společností Schmersal. Nabídka TME zahrnuje výrobky spolupracující s výše popsanými senzory. Výhodou jejich použití je jistota správného fungování sady a snadná montáž (kompatibilní rozteč montážních otvorů apod.). Z našeho katalogu si také můžete zakoupit externí aktivátory pro blokovací spínače AZM 201, tedy kliky nouzových východů.

Servisní zámky
Servisní zámky jsou volitelné prvky, které zabraňují neúmyslnému uzavření dveří/víka (např. během oprav nebo údržby). Zámky vyráběné společností Schmersal jsou kompatibilní s produkty řady AZ 16, AZ 201, AZM 201 a AZM 400.

Kabely
Prostřednictvím TME si můžete zakoupit také kabely Schmersal určené pro řady AZ 15, AZ 201, AZM 201, AZM 400. Jedná se o kabely vybavené kruhovými konektory na jednom konci a kontakty na druhém konci. Produkty jsou k dispozici v délkách od 2 m do 10 m.

Magnety a montážní prvky
Závěrem je třeba zmínit, že TME prodává širokou škálu montážních prvků, které usnadňují instalaci spínačů Schmersal. Jedná se o mechanické výrobky dodávané výrobcem, jako jsou například náhradní šrouby nebo madla dveří (pro nouzové východy), jakož i záslepky a centrovací zařízení (umožňující rovnoměrné zavření dveří nebo víka). Nabídka našeho online katalogu zahrnuje také montážní sady, které umožňují netypickou montáž vybraných spínačů (např. montáž klíčového spínače v pravém úhlu k povrchu víka). V této skupině výrobků naleznete také magnety určené k aktivaci konkrétních řad magnetických spínačů.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku