Bezpečnost strojních zařízení: novinky firmy Euchner pro rok 2022

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Německá firma EUCHNER patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních. Před více jak 15 lety použila jako první technologii unikátně kódovaných RFID transpondérů integrovaných do bezpečnostních zámků a spínačů.

Výrobky firmy Euchner jsou známy svým precizním zpracováním, kvalitou a důrazem na neustálé inovace. Některé z novinek uvedených na trh v roce 2022 si podrobněji představíme.

Bezpečnostní dveřní zámky CTA

Euchner nabízí mnoho typů bezpečnostních zámků s unifikovaným tvarem a stejnými rozměry, což usnadňuje jejich integraci do strojních zařízení. Podle požadavků aplikace lze bez potřeby změny konstrukčního řešení volit mezi několika typy tradičních elektromechanických zámků nebo moderních zámků řady CTP využívajících technologii unikátně kódovaných RFID transpondérů integrovaných v aktuátoru. Aktuátory mají vysokou úroveň kódování dle ČSN EN ISO 14119 a poskytují tak velmi účinnou ochranu proti ochromení blokovacích zařízení rozumně předvídatelným způsobem, zámky pak dosahují nejvyšší úrovně vlastností PL=e dle ČSN EN ISO 13849-1. Zámky řady CTP s plastovým tělem a kovovou spínací hlavou mají výborný poměr cena/výkon pro běžné aplikace, nová typová řada CTA (obr. 1) je pak určena zejména do těch nejtěžších provozních podmínek.
Největší změnou je použití velmi robustního celokovového pouzdra a inovovaného aktuátoru, díky čemuž vzrostla maximální držící síla FMAX až na 8.000 N. To znamená držící sílu FZh přes 6.000 N podle ČSN EN ISO 14119 a vynikajících 4.000 N podle nové metodiky měření, používané firmou TÜV Süd.

bezpecnost 2022 1
Celokovové provedení je ideální pro použití na obráběcích strojích a všude tam, kde hrozí poškození ať už mechanické, tak vlivem vysoké teploty okolí nebo zásahem roztaveného kovu, jisker apod. Za zmínku stojí také „samočistící“ konstrukce spínací hlavy s velkými otvory ze všech stran – po zasunutí aktuátoru dovnitř jsou nečistoty samy z druhé strany vytlačeny ven, nikde se nepěchují a nemají vliv na spolehlivou funkci zámku. Špony, piliny a vysoká prašnost už tak nepředstavují problém.
Velkou inovací je také možnost dodatečné zákaznické instalace únikového uvolnění jištění na zadní stranu zámku (obr. 2) v případě, že to aplikace vyžaduje. Stačí demontovat továrně dodávanou krytku a instalovat ovládací osu s hřibovitým tlačítkem. Celý mechanismus lícuje se zadní stranou zámku a není tedy nutné pro něj v místě montáže vyrábět nějakou prohlubeň. Stiskem hřibovitého tlačítka dojde k odemčení zámku zevnitř chráněného prostoru a osoby nechtěně uvězněné uvnitř mohou uniknout. Přitom samozřejmě dojde k vypnutí bezpečnostních výstupů a následnému zastavení nebezpečných pohybů stroje.
Zámky CTA mají polovodičové OSSD výstupy s testovacími pulsy pro detekci zkratů a k nadřazenému bezpečnostnímu systému se připojují pomocí konektorů M12 nebo velmi robustních M23. Existují i verze určené pro přímé připojení k decentralizovaným modulům vstupů a výstupů od různých výrobců – u nich stačí použít propojovací kabely s konektory M12 na obou stranách. Nezapomnělo se ani na podporu Průmyslu 4.0: diagnostické a provozní data lze po připojení ke komunikačnímu modulu GWY-CB přenášet přes sběrnici IO-Link.

bezpecnost 2022 2

Bezpečnostní dveřní systémy MGB2 Modular nově i s rozhraním EtherCAT / FSoE

Pro rozsáhlejší instalace nabízí Euchner modulární bezpečnostní dveřní systém MGB2 Modular (obr. 3), který se k nadřazenému bezpečnostnímu systému připojuje pomocí datové sběrnice s bezpečnostním protokolem. Kromě již dobře zavedeného komunikačního modulu s rozhraním PROFINET / PROFIsafe byly na trh uvedeny také nové modely s rozhraním EtherCAT a EtherCAT P (připojení napájení i dat jediným konektorem M8). Každý komunikační modul je vybaven dvěma datovými konektory, aby bylo možné vzájemné spojování do řetězce (Daisy chain). Nejdůležitější však je, že moduly podporují protokol FSoE (FailSafe over EtherCAT), takže přenáší nejen signály od ovládacích prvků, ale i bezpečnostní signály. Tím se zásadně zjednoduší a zlevní provedení kabeláže, na zcela jiné úrovni jsou pak i detailní možnosti vzdálené diagnostiky.
Bezpečnostní dveřní systém MGB2 je velmi flexibilní a dokáže se přizpůsobit dané aplikaci, velmi snadné jsou i dodatečné změny konfigurace nebo rozšíření systému. K jednomu komunikačnímu modulu s rozhraním EtherCAT lze připojit až 6 jistících modulů pro ochranné dveře nebo pro instalaci ovládacích prvků. Vzájemné propojení se provádí běžným kabelem s konektorem M12, data i napájení jsou přenášena společně, kabeláž je tedy velmi levná a prostorově úsporná.
Jistící moduly nabízí funkce detekce polohy dveří a jejich jištění (zamykání) s úrovní vlastností PL=e. Jsou velmi robustní, pokud jde o držící sílu, snáší nárazy s energií vysoce přesahující předepsané hodnoty pro ochranná oplocení a dají se používat jak pro dveře zavěšené na pantech (univerzální pro levé i pravé), tak i na posuvných dveřích.
Ke každému z nich se instaluje modul vnější kliky, který integrovaný LOTO mechanismus určený pro instalaci visacích zámků. Tak lze chránit osoby vstupující dovnitř chráněného prostoru před neočekávaným spuštěním stroje. Volitelně lze také instalovat modul vnitřní únikové kliky, která má červenou barvu a funguje jako únikové uvolnění jištění. Jediným pohybem tak lze ochranné dveře zevnitř chráněného prostoru odemknout a otevřít.

bezpecnost 2022 3
Každý jistící modul obsahuje 2 sloty pro submoduly s ovládacími prvky, které lze v případě poškození dokonce měnit za chodu (hot-plugging). Submodulů existuje desítky typů: mohou obsahovat tlačítko nouzového zastavení, různý počet prosvětlených ovládacích tlačítek, přepínače ovládané rukou i klíčkem, indikátory a další. Barvu tlačítek lze měnit pomocí vkládacích barevných vložek, které mohou mít na sobě i piktogramy vysvětlující funkci tlačítka. Dostupný je také submodul s konektorem pro připojení souhlasného povelového zařízení (potvrzovacího tlačítka), které může sloužit třeba k povolení chodu stroje při otevřených ochranných dveřích. Specialitou jsou submoduly MSM, které fungují jako decentralizované vstupy. Jsou vybaveny třemi konektory M12 a lze k nim připojit bezpečnostní prvky s bezpotenciálovými nebo polovodičovými OSSD signály a přenést informace o jejich stavu přes sběrnici také do nadřazeného systému. Tam, kde je třeba instalovat více ovládacích prvků nebo kde není potřeba jištění dveří, lze použít rozšiřující moduly MCM: ty obsahují prostor pro instalaci 2 nebo 4 submodulů).
Pro méně rozsáhlé a komplexní aplikace nabízí firma Euchner také bezpečnostní dveřní systémy MGB2 Classic s podobnými možnostmi, avšak bez průmyslových sběrnic - s polovodičovými OSSD výstupy a připojením přes násuvné svorky.

EUCHNER electric s.r.o.
Trnkova 3069/117h, 628 00 Brno
Tel.: +420 533 443 150
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.euchner.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku