Bezpečnost strojních zařízení: novinky firmy Euchner pro rok 2023

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Německá firma Euchner patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních.

Její výrobky jsou známy svým precizním zpracováním, kvalitou a důrazem na neustálé inovace. I díky tomu použila společnost Euchner před více jak 15 lety poprvé v bezpečnostní technice technologii unikátně kódovaných RFID transpondérů. Tu využívají i nové produkty, jejichž prodej bude zahájen v letošním roce.

Bezpečnostní dveřní zámek Euchner CTS s FlexFunction

Základní myšlenkou při vývoji nového bezpečnostního spínače s jištěním ochranného krytu Euchner CTS (obr. 1) byla maximální flexibilita. Výsledkem je kompaktní a univerzálně použitelný bezpečnostní zámek s vysokou držící sílou, který se pyšní rozšířenými možnostmi komunikace přes IO-Link a promyšleným konstrukčním řešením pro nejrůznější montážní polohy a volitelné doplňky. Zásadní inovace zámků CTS ale spočívá v nové koncepci FlexFunction, která s jediným přístrojem umožňuje realizovat rozmanité aplikace, v nichž by jinak bylo zapotřebí několika variant zámků. Koncepce FlexFunction tak otevírá nové perspektivy pro projektování i provoz.
Díky velmi malým rozměrům 135 × 31 × 31 mm ve spojení maximální držící sílou 3 900 N je zámek CTS atraktivní pro mnoho oblastí použití. Používáte otočné nebo posuvné dveře či dveře s nejmenšími poloměry otáčení? Bezpečnostní zámek CTS je díky třem různým směrům montáže a univerzálnímu aktuátoru uloženému plovoucím způsobem (toleruje nepřesnosti v seřízení dveří) použitelný téměř kdekoli. Rovněž ho můžete kdykoli dovybavit prodloužitelným únikovým odjišťovacím prvkem ve tvaru červeného hřibovitého tlačítka ze zadní strany s tlakovým mechanismem. Navzdory malým rozměrům zaručuje bezpečnostní zámek CTS maximální bezpečnost. Na základě osvědčené technologie transpondérů dosahuje kategorie 4 / úrovně vlastností PL „e“ podle normy EN ISO 13849-1 a splňuje také všechny požadavky normy EN ISO 14119.

noviny 2023 1
Nejdůležitější inovace ale není na první pohled viditelná, protože se neskrývá v zámku, nýbrž v aktuátoru s kódovaným transpondérem. Právě ten po spárování určuje funkční vlastnosti zámku. Společnost Euchner označuje tuto novou patentovanou koncepci výrazem „FlexFunction“. Zákazník u svého přístroje CTS prostřednictvím vhodného aktuátoru aktivuje přesně tu funkci, kterou potřebuje. Výhody jsou nasnadě: S vždy stejným základním přístrojem může uživatel v závislosti na aktuálních požadavcích přepínat mezi jištěním ochranného krytu pro ochranu procesů (bezpečnostní výstupy sepnuty už při zavření dveří) a jištěním pro ochranu osob (bezpečnostní výstupy sepnuty při uzamčení dveří) a volit vysokou nebo nízkou úroveň kódování. Zámek se konfiguruje a svou funkci získává při prvním učení aktuátoru. Pokud by se požadavky během životního cyklu změnily nebo byste zámek osazovali na jiné místo, stačí ho pro nový úkol jednoduše znovu parametrizovat. K tomu potřebujete jen nový aktuátor jiného typu. S koncepcí FlexFunction je tak bezpečnostní zámek CTS připravený na budoucí změny aplikace nebo přestavby strojního zařízení. Výhodou je také menší počet skladových položek a „zeštíhlení“ nákupních procesů.
Samostatný provoz, sériové řazení, nebo integrace do nadřazené úrovně řízení? Bezpečnostní zámek CTS si poradí se vším. Připojovací kabel s konektorem nebo volným koncem nabízí vhodné provedení pro každý způsob použití. V kombinaci s bránou pro IO-Link značky Euchner také přístroj CTS podporuje komunikaci pro aplikace Průmyslu 4.0, které umožňují rozsáhlou diagnostiku. Pro podrobnou místní diagnostiku je zase určeno několik vícebarevných LED indikátorů, dobře viditelných z více stran.

noviny 2023 2

Euchner CKS2 – nový bezpečnostní elektronický klíčový systém

Bezpečnostní témata jako omezení přístupu, bezpečné blokování a spouštění systému nebo bezpečná volba provozních režimů hrají v moderních zařízeních významnou roli. Úkoly jsou často velmi komplexní. Jejich řešení ale může být velice jednoduché: Euchner CKS2 (obr. 2) je nový bezpečnostní elektronický klíčový systém, který lze díky snadné integraci do nadřazeného řídicího systému využívat v mnoha různých aplikacích. Dosahuje nejvyšší úrovně vlastností PLe dle EN ISO 13849-1.
Při správném způsobu integrace lze klíčový systém CKS2 použít pro rozlišení operátorů, řízení přístupu v závislosti na úrovni oprávnění, jako LOTO systém nebo místo tradičních systémů chycených klíčů, pro překlenutí otevřených ochranných krytů ve zvláštních provozních režimech stroje atd. Díky integrované vyhodnocovací elektronice s polovodičovými OSSD výstupy získává uživatel kompaktní systém, který díky používání RFID klíčů s vysokou úrovní kódování zaručuje maximální bezpečnost.
Stejně jako jiné výrobky společnosti Euchner, je klíčový systém CKS2 také velmi flexibilní díky nové koncepci FlexFunction. I zde je princip jednoduchý: uživatel při prvním uvádění do provozu rozhodne o oblasti použití systému. Za tímto účelem zvolí vhodný RFID klíč a v CKS2 tak aktivuje přesně ty funkce, které potřebuje. Parametrizace se provádí při prvním učení klíče.
Klíčový adaptér má pak následně v podstatě jen jedinou funkci: bezpečně rozpoznávat klíče. V případě detekování platného klíče se sepnou bezpečnostní výstupy. Stejný klíč lze přiřadit i několika klíčovým adaptérům na různých zařízeních. Klíčový systém může reagovat na jediný klíč, skupinu klíčů nebo na všechny klíče.
S příslušnou komunikační bránou Euchner je možné i napojení na sběrnici IO-Link. Díky tomu lze implementovat rozsáhlé diagnostické a komunikační funkce. Je tak například možné zjistit, se kterým klíčem bylo zařízení obsluhováno.
V podobě submodulu MSM-CKS2 je možné systém elektronických klíčů také bezproblémově integrovat do systému MGB2 Modular (obr. 3). Úspěšný dveřní zamykací systém Euchner tím dál rozšiřuje své rozsáhlé spektrum způsobů použití a nabízí nová atraktivní řešení například pro plně automatizované logistické systémy nebo kompletní zařízení na klíč. V ekosystému MGB2 se submodul připojuje přes sběrnice PROFINET/PROFIsafe nebo EtherCAT/FSoE. Náročné projektování ani komplexní správa klíčů nejsou nutné. Díky elektronickému principu fungování odpadá nutnost pořizování boxů pro výměnu klíčů nebo stanic pro jejich distribuci, jako je tomu u tradičních mechanických chycených klíčů. Aplikace se definují přímo v řídicím systému – flexibilita tak nezná hranic.

noviny 2023 3

O společnosti EUCHNER GmbH + Co. KG

Společnost EUCHNER GmbH + Co. KG z německého Leinfeldenu je mezinárodně působící rodinná firma, s více než 900 pracovníků po celém světě. Její globální distribuční síť sestává z 20 dceřiných prodejních společností (deset v Evropě, čtyři v Asii a čtyři v Severní a Jižní Americe) a 22 prodejních kanceláří. Výkonným společníkem švábského podniku je pan Stefan Euchner. Společnost EUCHNER vyvíjí už déle než 60 let různé spínací přístroje, které využívají zejména zákazníci z oblasti strojírenství. Špičkovou pozici zaujímá firma zejména v segmentu bezpečnostní techniky. Bezpečnostní spínače EUCHNER spolehlivě elektromechanicky a elektronicky monitorují polohu ochranných dveří strojů a zařízení.
Další informace o společnosti najdete na webu www.euchner.cz.

EUCHNER electric s.r.o.
Trnkova 3069/117h, 628 00 Brno
Tel.: +420 533 443 150
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.euchner.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku