Jak zajistit integritu bezpečnostních zámkových systémů s technologií chyceného klíče?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tento článek od společnosti CONTRA spol s.r.o. a Fortress Interlocks pojednává o normách týkajících se bezpečnosti strojů, zejména pak norem týkajících se blokovacích zařízení s technologií chyceného klíče.

Po zveřejnění nových mezinárodních norem a při jejich zavádění do praxe se objevily nejasnosti či nepochopení nových norem týkajících se zabezpečení strojů, a to především uživateli kteří jsou seznámeni se standardy a normami dřívějšího data vydání.
Publikace normy ČSN EN ISO 13849 „Bezpečnost strojních zařízení“ zavedla nové termíny a definice, mimo jiné též „úroveň vlastností PL“, zatímco norma ČSN EN ISO 14119:2014 „Blokovací zařízení spojená s ochrannými kryty“ poprvé definovala různé typy a kódování aktuátorů (jazýček zámku, madlo atd … ). Velké nejasnosti a zmatení mezi subjekty působících v tomto odvětví vznikly, když bylo zveřejněno vyjádření, že kódování aktuátoru nemá žádný vliv na úroveň bezpečnosti.
Následné uvedení normy ISO/TS 19837: 2018 bylo proto integrátory a výrobci blokovacích zařízení s technologií chyceného klíče z velké části přijato pozitivně jakožto doplnění pro již existující soubor bezpečnostních norem. Jsou zde objasněny definice a v části normy „ověření úrovně bezpečnosti“ vymezila postupy, sloužící osobám integrujícím blokovací zařízení s technologií chyceného klíče do svých instalací.
Nicméně některé části normy ISO/TS 19837:2018 vedly k položení mnoha dalších otázek ohledně již existujících blokovacích systémů s chycenými klíči, a to, zda splňují základní požadavky směrnice o strojních zařízeních. Důvodem byla rozsáhlá sekce „kódování a správy klíčů“.
Pro ty, kteří nejsou seznámeni s technologii blokování s chyceným klíčem: jedná se o použití (obvykle mechanického) kódovaného klíče, pomocí kterého se určuje, kdo může či nemůže odpojit napájení a získat přístup do výrobních / zabezpečených prostor.
Od doby, kdy byla technologie chyceného klíče poprvé použita pro řízení elektrických rozvaděčů, bylo sekvenční řízení (posloupnost klíčů) vždy důležitým prvkem pro základ dobře navrženého systému.

chyceny klic 2023 1
Návrh klíčové sekvence je vždy důležitou součástí pro základ dobře navrženého systému, v němž se musí počítat s každým prvkem implementovaným do ovládání elektrických systémů stroje. Kódování je termín používaný k definování jedinečnosti tvaru klíče a toho, co vše může tento klíč ovládat.
Problematika rozsáhlého kódování klíčů a jejich správa byla poprvé zmíněna v ISO/TS 19837:2018, kde byla zdůrazněna rizika spojená s duplikací již existujících kódování na stejném zařízení.
Pro zajištění integrity celého systému je vyžadováno mít méně klíčů než zámků.
Pokud existuje jediný / jedinečný klíč pro odpojení (izolaci) ovládacího napětí stroje, potom za předpokladu že je tento klíč uvolněn při odpojení ovládacího napětí a tentýž klíč otevírá ochranný kryt, pak si zvolená sekvence vynutí odpojení napájení dříve, než se obsluha dostane do nebezpečné části strojního zařízení. A to jen díky jedinému / jedinečnému ovládacímu klíči.
Pokud jsou klíče kódovány jednoduchým způsobem coby klíč „A“ klíč „B“ a je zde proto limitované množství unikátních kombinací, stává se pouze otázkou času, než se větší instalace blokovacích zámků s chyceným klíčem stanou překonatelnými kvůli dosažení finální sekvence a možnosti přenosu klíče mezi jednotlivými zařízeními.
Z tohoto důvodu musí koncoví uživatelé blokovacích systémů s chycenými klíči dbát na to, aby byla zajištěna metoda, která zabrání neúmyslné duplikaci klíčů a aby byly dodrženy bezpečnostní normy pro strojní zařízení.

chyceny klic 2023 2
Rob Stark, produktový manažer společnosti Fortress Interlocks, na dotaz k tomuto tématu odpověděl: „Ve společnosti Fortress jsme hrdí na to, že můžeme nabídnout snadné řešení shodující se s mezinárodními normami pro bezpečnost strojních zařízení. Evidujeme kódování všech klíčů, které prodáváme na mezinárodní úrovni, v rozsáhlé databázi koncových uživatelů a aplikací. Bez dodatečných nákladů pro uživatele zajišťujeme, aby nebylo dodáno stejnému koncovému uživateli duplikované kódování klíčů, ať již při nákupu nových zařízení nebo při rozšíření stávajících systémů.
Z tohoto důvodu již nenaleznete produkty Fortress Interlocks distribuované prostřednictvím online prodeje, kde nemáme dostatečný přehled o aplikacích a koncových uživatelích, abychom zajistili bezpečnost osob a kontinuitu systémů. Nadále spoléháme na důvěryhodné obchodní partnery po celém světě, kteří zachovávají integritu našich instalací
.“
Více informací o zámcích s chyceným klíčem naleznete na webových stránkách www.contra-brno.cz.

CONTRA spol. s r.o.
V Pískách 395/16a, 620 00 Brno
Tel.: +420 731 480 093
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.contra-brno.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku