Ochranné prvky a značkové příslušenství pro automatizační systémy

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V průmyslových podmínkách, zejména na linkách a ve výrobních dílnách, hrají prvky zodpovědné za ochranu zaměstnanců nesmírně důležitou roli. Patří mezi ně jak senzory (detekující nebezpečí, např. nežádoucí přítomnost člověka v dané zóně), tak i relé, jejichž úkolem je nouzové zastavení provozu strojů.

Tyto prvky by se samozřejmě měly vyznačovat spolehlivostí a efektivitou, splňovat požadavky mezinárodních norem, jakož i národních BOZP předpisů. Z pohledu jednotek odpovědných za údržbu provozu v automatizovaných závodech je také důležitá standardizace a široká funkčnost používaných produktů – tak, aby bylo možné ochranné prvky používat v různorodých, komplexních aplikacích, které chrání jak zaměstnance, tak i kontinuitu procesů (stroje, materiály). Za takových okolností je nejlepším řešením implementace prvků nebo celých systémů vyvinutých jedním osvědčeným výrobcem. Vzájemná kompatibilita ochran, jejich kombinovatelnost, dostupnost rozšiřujících modulů snižuje dobu instalace, údržby a prostojů.
Níže uvádíme dvě rodiny bezpečnostních relé a řadu magnetických senzorů značky PILZ. Jedná se o německou společnost s více než 70 lety zkušeností, jednoho z globálních lídrů v oblasti zabezpečení automatizačních systémů. Prezentované výrobky se osvědčí jak při výstavbě nových, komplexních systémů, tak při modernizaci a údržbě stávajících strojních instalací.

Řada PNOZ X

Bezpečnostní relé PNOZ X se dodávají v podobě specializovaných modulů montovaných na DIN liště. Jejich funkčnost zahrnuje monitorování nouzových, koncových a tlačítkových spínačů, dveří a rolet, světelných bariér, přítlačných podložek a dalších prvků automatizované ochrany v podnicích. Mají od 2 do 6 vstupů a od 2 do 11 výstupů (NO), které byly zhotoveny pomocí 2 elektromechanických, bezpotenciálových kontaktů. V závislosti na modelu jsou relé přizpůsobena pro napájecí napětí 12 V DC, 24 V AC nebo DC, stejně jako rozsahy od 24... 240 V až 100... 240 V AC/DC. Mohou pracovat v teplotním rozsahu od -10 °C do 55 °C, i když existují také verze s teplotní tolerancí na spodní hranici dosahující až -35 °C, což umožňuje použití těchto výrobků v náročných podmínkách chemického nebo chladírenského průmyslu. Vybrané výrobky mají konektory pomocných relé (od 1 do 4 NC výstupů). Katalog TME obsahuje také kompatibilní rozšiřující moduly, umožňující zvýšení počtu připojení pro každý vývod – tyto prvky spolupracují s relé v režimu zpětnovazební smyčky. Komponenty řady PNOZ X mají varianty vybavené výstupy s nastavitelným zpožděním (až 30 s).

rele pilz 2022 2

Řada PNOZsigma

Řada bezpečnostních relé PNOZ Sigma je navržena pro kompaktní konstrukci, různé funkce a rychlou montáž bez použití speciálního nářadí. Šířka modulů přizpůsobených pro montáž na DIN liště se pohybuje od 12,5 mm do 45 mm. V jejich čelní části jsou umístěny čitelné kontrolky v podobě LED diod. Elektrická připojení mají podobu pružinových svorek, které umožňují montáž kabelů vtlačením, což značně zjednodušuje instalaci. Nastavení parametrů se provádí pomocí otočných knoflíků umístěných za průhlednými a uzamykatelnými kryty.

rele pilz 2022 3

Moduly jsou vybaveny rozšiřujícími konektory, které jsou umístěny v horní části tělesa – další opatření za účelem zkrácení doby montáže. Omezuje také potřebnou kabeláž (podle odhadu výrobce: až o 20 %) na minimum požadované danou aplikací. Základní a přídavné moduly mají od 3 do 9 výstupů (u vybraných modelů se jedná o signálové a tranzistorové vývody) a 1, 2 nebo 3 řídicí vstupy. Napájecí napětí výrobků této řady má hodnoty od 24 V DC až do rozsahu 48... 240 V AC/DC.
Jednotlivé modely řady PNOZsigma jsou určeny pro systémy nouzového zastavení, ovládání brán a bariér, obouruční ovládání (ochrana končetin obsluhy stroje). PILZ nabízí také varianty pro monitorování simultánnosti a rychlosti otáčení.

Řada PSENmag

Senzory PSENmag se vyznačují dlouhou životností a spolehlivostí. Splňují požadavky normy ISO 13849-1 (o bezpečnostních komponentech pro strojní zařízení) a normy EN 62061 (úroveň integrity bezpečnosti). Používají se ke sledování polohy krytů, dveří a bariér. Jsou přizpůsobeny náročným průmyslovým podmínkám – vybrané modely se vyznačují stupněm krytí IP69 a teplotní tolerancí od -25 °C do 70 °C. Kromě toho výrobce připravil také varianty schválené pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu (certifikace ATEX).

rele pilz 2022 4

Senzory jsou vybaveny konektory M8 nebo M12 a připojovacími kabely o délce až 10 m. Komponenty jsou k dispozici ve variantách s rozsahem od 3 mm do 12 mm a mohou spínat napětí až do 24 V DC. Řada zahrnuje senzory s následujícími konfiguracemi: 2 nebo 3 spínače NO nebo dvojice přepínačů NO a NC. Výrobky jsou k dispozici v obdélníkových pouzdrech s montážními mezerami, jakož i ve válcovém provedení se závitem (M12 nebo M30). Díky tak rozmanité nabídce si zákazníci zcela jistě najdou ten správný výrobek pro své konkrétní použití.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku