Možnosti a funkce napájecích zdrojů SPE značky OWON

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Výběr laboratorního napájecího zdroje může být obtížný úkol. Zejména pokud hledáme kompaktní zařízení se širokou funkčností, ale zároveň nepřekračující určitý rozpočet. V takovém případě se vyplatí věnovat pozornost nabídce značky OWON.


Níže představujeme našim zákazníkům řadu napájecích zdrojů SPE patřící do portfolia značky OWON. Tomuto čínskému výrobci důvěřuje mnoho zákazníků, neboť dodává vysoce kvalitní přístroje s rozumným a přiměřeným poměrem kvality a ceny.

Uvedená zařízení jsou jednokanálové napájecí zdroje, určené pro použití v laboratořích, dílnách, servisech mobilních zařízení. Jsou vynikajícím vybavením pro amatéry a začátečníky v elektronice – jejich použití je jednoduché, avšak jejich funkce přesahují základní možnosti konkurenčních výrobků.

V tomto článku se věnujeme následujícím tématům:

  • Modely napájecích zdrojů OWON dostupné v katalogu TME
  • Přednosti a speciální funkce zařízení řady SPE
  • Základní elektrické parametry napájecích zdrojů
  • Ovládání laboratorního napájecího zdroje přes rozhraní SCPI

 

Charakteristika napájecích zdrojů SPE

Představené laboratorní napájecí zdroje OWON jsou uloženy v kovové skříni o rozměrech 82×142×226 mm. Jedná se o jednokanálová a programovatelná zařízení. Mají řadu funkcí, díky nimž přesahuje oblast jejich použití rámec typických aplikací. Lze je úspěšně používat v profesionálních podmínkách, ale díky relativně nízké ceně, jsou atraktivní i pro amatéry. Ze sortimentu TME lze zakoupit 6 modelů patřících do řady SPE, jejichž základní elektrické parametry jsou uvedeny v následující tabulce:

 Symbol  Výkon  Výstupní napětí  Výstupní proud
SPE3051 150 W 0...30 V DC 0...5 A
SPE3102 200 W 0...30 V DC 0...10 A
SPE3103 300 W 0...30 V DC 0...10 A
SPE6053 300 W 0...60 V DC 0...5 A
SPE6102 200 W 0...60 V DC 0...10 A
SPE6103 300 W 0...60 V DC 0...10 A

 

Možnosti a přednosti napájecích zdrojů SPE

Prvním prvkem, který u napájecích zdrojů SPE upoutá pozornost, je velký barevný displej. Má úhlopříčku 2,8 palce a je založen na grafické LCD matrici. To nejen usnadňuje čtení aktuálního nastavení, ale také umožňuje intuitivní ovládání, a dokonce rozšiřuje jeho funkčnost. Uživatel může snadno číst parametry proudu a napětí, stejně jako aktuální provozní režim. Kromě toho grafický displej řady SPE dokáže zobrazit křivku změn napětí a proudu v čase, což zlepšuje diagnostiku mnoha obvodů, například regulátorů nabíjení v mobilních zařízeních. Tato funkce také umožňuje nabíjet články a testovat baterie. Poslední důležitou výhodou grafického displeje je intuitivní rozhraní, které umožňuje obsluze snadno načíst uložené sady předvoleb (4 záznamy), a také programovat křivku změny napětí / intenzity v čase (až 10 předvoleb libovolné délky).

napajeci zdroje owon 2023 3

Rozhraní a základní funkce

Na předním panelu napájecího zdroje se nachází nastavovací knoflík, tlačítka, USB zásuvka a konektory výstupu napájení. Tlačítka umožňují rychle provádět změny nastavení a ovládat základní funkce zařízení (většina z nich má vyhrazené přepínače). Tlačítka OVP a OCP aktivují nastavení přepěťové a nadproudové ochrany, čímž je napájený obvod chráněn před překročením maximálních hodnot, a to i v případě, že jsou důsledkem nastavení konstantního napětí (CV, constant voltage) nebo konstantní intenzity proudu (CC, constant current). USB konektor umožňuje testování nabíjecích obvodů mobilních zařízení: může pracovat s výkonem 5 W (5 V/1 A) nebo 18 W (podle standardu quick charging). Díky této funkci zlepšují zařízení práci mimo jiné v servisech mobilních telefonů.

napajeci zdroje owon 2023 2

Vzdálené ovládání

Nakonec je třeba zmínit, že na zadním panelu napájecích zdrojů SPE jsou umístěny USB zásuvky pro komunikaci pomocí protokolu SCPI (Standard Commands for Programmable Instruments). To umožňuje vzdálené ovládání napájecího zdroje, tedy jeho připojení k PC, prostřednictvím něhož lze provádět analýzu dat, diagnostiku zařízení apod.
Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku