Rittal začíná být vnímán jako dodavatel kompletního řešení pro firmy zabývající se výrobou řídicích a distribučních rozváděčů. Spojením produktů, dále automatizačních strojů / poloautomatů firmy Rittal a softwaru/aplikací firmy EPLAN vzniká ideální prostředí pro realizaci výroby rozváděčů v duchu Průmyslu 4.0.
I v České republice se začíná v oboru výroby rozváděčů hovořit o zvyšování efektivity, rychlosti a kvality. Řada zákazníků si uvědomuje důležitost inovací a využívání moderních technologií. Jsou zároveň připraveni investovat do svých výrobních procesů a držet tak krok s těmi největšími výrobci a dodavateli rozváděčů v Evropě.
Předpokladem pro opravdové zvyšování efektivity, rychlosti a kvality jsou v zásadě 3 věci – 3 pilíře. Prvním pilířem jsou správná výrobní data v odpovídající kvalitě. Rittal a EPLAN společně dlouhodobě nabízejí produkty a software, pomocí kterého je zákazník schopen svoje el. zařízení projektovat a konstruovat ve 3D. V ideálním případě si zákazník v podstatě vytvoří „virtuální dvojče“ svého zařízení viz obr. 1.
Druhým pilířem jsou samotné produkty, jako jsou skříňový rozváděč, vnitřní výbava rozváděče, přípojnice, klimatizace. Z těchto produktů jednoho výrobce lze skládat zařízení bez složitého mechanického přizpůsobování. Jednotlivé komponenty jsou vymyšleny v rámci „stavebnice“, viz obr. 2. Také pozdější dokazování bezpečnosti el. zařízení je v takovém případě mnohem snadnější. Celou řadu tzv. ověřování již provedl původní výrobce (Rittal). Tím se opět šetří čas a zvyšuje kvalita.
Posledním důležitým pilířem je určitý stupeň automatizace výroby. Rittal a EPLAN společně již několik let představují a nabízejí celou řadu strojů, poloautomatů, nástrojů a chytrých aplikací přímo pro výrobu. Pro mechanické zpracování plechových skříní tzn. otvorů, výřezů a závitů jsou k dispozici frézovací nebo laserová centra Perforex BC, LC. Využitím dat z virtuálního 3D modelu el. zařízení vytvořeného v EPLAN Pro Panel odpadá programování stroje – vrtací a frézovací šablony lze načíst přímo ze softwaru, ve kterém byl vytvořen virtuální model. Také se vyhneme složitému manuálnímu rozměřování otvorů na montážní desce.
Podobným způsobem můžeme využít data také u přířezového centra SECAREX AC 18, tedy při krácení kabelových kanálů a DIN lišt.
Na veletrhu SPS IPC 2018 v Norimberku Rittal představil vedle poloautomatů pro ukončování vodičů nový automat Wire Terminal WT, viz obr. 3 . Tento automat umí zkracovat, ukončovat a popisovat vodiče bez manuálního zásahu. A opět se zde nabízí efektivní a chytré využití dat z virtuálního modelu el. zařízení. Díky němu jsou načteny do automatu všechny potřebné údaje - počty vodičů, barvy, délky, popisy a ukončení. To vše bez složitého programování stroje.
Engineering a správná kvalita výrobních dat budou hrát rozhodující roli při zvyšování efektivity při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů.
Rittal Czech, s.r.o
Ke Zdibsku 182, 250 66 Zdiby
Tel.: +420 234 099 000
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.rittal.cz