Elektrické instalace OBO Bettermann pro lité podlahy

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Elektrické rozvody musí vždy akceptovat použité stavební řešení. Nejinak je tomu v případě souvislých litých podlah z leštěného cementu nebo asfaltového potěru, představujících stále častěji využívaný prvek architektury moderních interiérů.

Oblibu si získaly především díky rozsáhlým designovým možnostem, sahajícím od puristického průmyslového vzhledu až k barevným podlahám s agregovanými vzory a dekorativními prvky. Potenciál pro jejich využití představují především muzea a výstavní prostory, knihovny, moderní kancelářské prostory i vstupní prostory všech druhů budov. Setkat se s nimi však lze stále častěji i v soukromé obytné výstavbě.
Bezešvé podlahy s kamennými vzory (obr.1) se vyrábějí především pomocí leštěného cementového dvouvrstvého teraco potěru, složeného z podkladového substrátu a opotřebitelné dekorativní vrstvy. Horní otěrová vrstva může být zhotovena na základě individuální architektonické specifikace, včetně obarvení pomocí nejrůznějších druhů kamenných směsí. Stejně tak lze ovšem k vytvoření bezešvých litých podlah použít leštěný asfaltový potěr, splňující současně vysoké nároky na tepelnou i zvukovou izolaci a pružnost pochozí podlahové vrstvy.

Elektrické instalace bez mezer

Využití elektroinstalačních kanálových nebo trubkových systémů skrytých ve struktuře podlahové mazaniny k zásobování místnosti silovou elektřinou i daty je dnes již celkem běžnou záležitostí. V místech vzájemného navázání jednotlivých přímých tras podlahových kanálů nebo instalačních trubek se umístí podlahové krabice s příslušnými přístrojovými vývody a uživatelé přistupují k elektrickým instalacím prostřednictvím v nich osazených čtvercových nebo kulatých podlahových přístrojových vývodů.

lite podlahy 2021 1
Kdykoli se má ale tento druh elektrických instalací instalovat do litých potěrových podlah, je ovšem na použité podlahové systémy kladeno ještě několik dalších požadavků navíc. Leštěný povrch podlahového potěru v podobě dvouvrstvého teraca totiž vyžaduje použití specifické konstrukce podlahového vývodu, neboť struktura tohoto druhu podlahy je, oproti běžné podlaze z cementové mazaniny, složitější (obr.2). Podlahová krabice se zde výškově niveluje na rovinu izolační mezivrstvy a na konečnou úroveň povrchu hotové podlahy se horní hrana výškově stavitelného přístrojového vývodu nastavuje samostatně. Velmi důležité přitom je, aby mezi povrchovou podlahovou vrstvou a tělesem přístrojového vývodu nevznikaly žádné mezery, ovlivňující nežádoucím způsobem designové řešení jednolité podlahové plochy (obr.3).

lite podlahy 2021 2

Přístrojová kazeta jako profesionální kryt

Všechny tyto požadavky splňují kovové přístrojové kazety Ackermann od společnosti OBO, známé u pod označením „Výškově stavitelné přístrojové kazety“, navržené speciálně pro tento druh použití. Jejich konstrukce plně respektuje způsob výroby litých podlah a umožňuje proto snadné leštění povrchové vrstvy potěru, až po rám osazení tělesa kazety. Před nanesením povrchové vrstvy podlahy se do rámu přístrojové kazety vloží montážní ochranný kryt, uzavírající shora celý instalační prostor. Aby při leštění podlahy nevznikaly nežádoucí hrany, lze montážní ochranné víko zdobným potěrem překrýt přes jeho okraj a následně jej leštit společně s potěrem tak dlouho, až je dekorativní horní potěrová vrstva vybroušena přesně k hornímu okraji podlahové krabice (obr.4). Podlahový vývod je tedy chráněn po celou dobu opracování povrchu podlahy spolehlivě před poškozením a znečištěním při broušení a leštění.

lite podlahy 2021 3
Opláštění bočních stěn tělesa kazety je vysoké 55 mm, takže nad výškově stavitelnou plochu podlahové krabice lze pokládat potěr o celkové tloušťce 60 až 85 mm. Díky konstrukci těla kazety lze potěr pokládat až těsně k jeho okraji, k horní hraně osazení podlahové krabice. Potěr má přitom všude stejnou tloušťku, včetně okraje u podlahové kazety, takže snáší v celé své ploše plné zatížení bez vzniku prasklin.

lite podlahy 2021 4
Osazení ve víku podlahové kazety se následně vyplní tímtéž dekorativním potěrem, samostatně přebrousí a případně vyleští pomocí vhodných nástrojů. Tímto způsobem instalované těleso přístrojové kazety Ackermann s vloženým víkem tedy představuje čisté profesionální řešení, hladce integrující elektrický přístrojový vývod do povrchu lité podlahy (obr.5).

lite podlahy 2021 5
Do přístrojových kazet v litých podlahách lze pak již vkládat běžné podlahové přístrojové vložky s různorodými konfiguracemi silových zásuvek nebo datových a multimediálních připojovacích modulů. Jsou univerzálně vhodné pro kulaté i čtvercové kovové podlahové kazety OBO z nerez oceli i mosazi a v závislosti na velikosti použité kazety mohou poskytnout prostor až dvanácti instalačním přístrojům ze systému Modul 45.

lite podlahy 2021 6

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2021

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2021

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku