Podlahové rozvody OBO Bettermann

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aplikace podlahových elektrických rozvodů musí vycházet nejen z požadavků a přání profese elektro, ale i z kontextu použitého stavebního řešení. Při výběru optimálního podlahového úložného systému je proto třeba vždy respektovat celou řadu velmi „neelektrických“ parametrů.

Podlahové elektrické rozvody

V praxi se nejčastěji využívají kabelové úložné kanály zalité vrstvou mazaniny, v níž jsou přístupná jednotlivá přípojná místa (obr. 1). Jejich provedení závisí na předpokládané zátěži, druhu podlahové krytiny, způsobu její údržby a tloušťce vrstvy podlahové mazaniny. Předností zalitých podlahových elektroinstalačních kanálů je celkové ukrytí kabelových tras a jejich ochrana před účinky běžného provozu v uvažovaném prostoru. Nevýhodou je nutnost protahování kabelů skrytě vedenými kabelovými kanály nebo trubkami.
Při velkých objemech nebo častějších změnách konfigurace uložených kabelů mají proto stále své nezastupitelné místo systémy otevřených kanálů uložených v mazanině (obr. 2). Jejich krycí víka kopírují pochozí úroveň podlahy, takže je lze kdykoliv dodatečně sejmout a změny v uspořádání kabelů provést prostým vložením nebo vyjmutím shora, bez nutnosti zdlouhavého protahování kabelů a vodičů.

podlahove rozvody 2022 2podlahove rozvody 2022 1

Na mnoha stavbách se využívají systémy dvojitých nebo dutých podlah. Přístrojové vývody podlahových rozvodů se v těchto případech vsazují přímo do otvorů v pochozích panelech a související kabely se ukládají obvykle do lehkých plechových nebo mřížových kabelových žlabů, situovaných v prostoru mezi nosnou betonovou podlahou a pochozími podlahovými panely. Kabelové rozvody ve dvojitých podlahách se v současnosti stále častěji doplňují o speciální rozdělovací jednotky, umožňující napojení koncových přístrojových vývodů pomocí konektorových spojů (obr. 3). Toto řešení přináší nebývalé rozšíření možností při požadavku na rychlé změny v uspořádání podlahových elektrických rozvodů.

podlahove rozvody 2022 3

Invence architektů je téměř bezmezná, a proto je u OBO k dispozici ještě mnoho dalších systémových řešení podlahových rozvodů. Díky tomu mohou mít podlahové rozvody podobu plochých pochozích kanálových systémů k instalaci na povrch podlahy (obr. 4), lze je využívat při malých tloušťkách povrchové mazaniny (obr. 5), zalívat přímo do nosných vrstev podlahy nebo mohou mít například podobu podlahových kanálů s kartáčovou lištou, které umožňují nejen skrytí přístrojových přípojných míst, ale i nadbytečných délek přívodních šňůr (obr. 6).

podlahove rozvody 2022 4

podlahove rozvody 2022 5

podlahove rozvody 2022 6

Přístrojové vývody

Podobu přístrojových vývodů ovlivňuje především druh podlahové krytiny a z něj vyplývající způsob údržby. V případě kobercové krytiny lze předpokládat převážně suchou údržbu. Plovoucí, parketové nebo PVC podlahy již vyžadují tzv. vlhkou údržbou a u povrchů s dlaždicemi, kamennou dlažbou nebo epoxidovými povrchy je třeba počítat s mokrou údržbou.

podlahove rozvody 2022 7

podlahove rozvody 2022 8
Dalším neopomenutelným parametrem je zatížitelnost podlahového systému. V kancelářích a obdobných prostorách považují normy za dostačující maximální zátěž přístrojového vývodu 150 až 200 kg (obr. 7 a 8). V prezentační ploše autosalonu je to ovšem žalostně málo, neboť kolo přejíždějícího automobilu představuje zátěž podstatně vyšší. Stejná situace nastává i na velkých podlahových plochách hypermarketů nebo objektů infrastruktury se strojním čištěním podlah, případně výměnou světelných zdrojů pomocí pojízdných zvedacích mechanismů. Řešení může být přitom snadné. Je třeba pouze zvolit např. přístrojové vývody se zesílenou konstrukcí a ukotvit je odpovídajícím způsobem do nosných podlahových vrstev (obr. 9). Budou-li jejich víka opatřena navíc pryžovým těsněním, lze je v uzavřeném stavu bez problémů zahrnout i do ploch s mokrou strojní údržbou podlahy.

podlahove rozvody 2022 9
Možnosti podlahových rozvodů ještě dále rozšiřují kombinace s přístrojovými podlahovými sloupky nebo sloupy podlaha – strop (obr. 10). Přípojná místa lze pak snadno vynést až do úrovně pracovních stolů a eliminovat tím nepříjemné shluky kabelů volně ležících na podlaze.

podlahove rozvody 2022 10

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku