Edge datová centra

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Vzpomenete si na dobu, kdy nás dobou internetu provázel typický zvuk modemu pro telefonické vytáčení, kdy jsme střídali poskytovatele připojení, protože tenhle přeci „jede“ o 3kb/s rychleji a kdy jsme čekali celou věčnost na zobrazení obrázku nedej bože videa?

Já musím uznat, že jsem na tuhle dobu vlastně zapomněl, i když jsem byl její součástí. A proč se vlastně ptám? K pohledu do minulosti mě vedla jediná věc a tou je obrovská rychlost vývoje v IT sektoru. Při pohledu zpět si uvědomím, jak obrovský kus cesty IT technologie musela ujít, aby se dostala do dnešní podoby. Jaké požadavky musí dnešní zařízení splňovat, aby byly schopny využít tyto výdobytky moderní doby. A stejné je to i v oblasti datových center. Celosvětový objem dnes generovaných dat se odhaduje na 33 zettabytů (33 miliard terabytů) a do roku 2025 se odhaduje nárůst na 175 zettabytů. Drtivou většinu tohoto nárůstu bude mít na svědomí IoT (Internet věcí). A s tím vyvstává mnoho dalších otázek. Kam se budou tato data ukládat? Kdo je bude zpracovávat? Jaké budou náklady spojené s uložením těchto dat? Jsou všechna tato data opravdu relevantní? Jak rychle se tato data budou přenášet a jak budou dostupná?

Jedinou odpovědí na všechny tyto otázky může být jedno slovo – EDGE.
Edge datové centrum řeší jednoznačně rychlost a dostupnost. Vzhledem k tomu, že je umístěno přímo v místě provozu, jsou data dostupná okamžitě. Což je důležitým faktorem pro stroje, které jsou řízeny právě díky IT technologii. Zároveň odpadá riziko, že na trase výroba – centrální datové centrum dojde k přerušení datového spojení a v tu chvíli je celá výroba zastavena. Edge datové centrum je samozřejmě samostatně fungující část IT infrastruktury, která je schopna data nejen shromažďovat, ale zároveň zpracovávat. Tím pádem jsou data, která jsou odesílána do centrálního datového centra, opravdu relevantní, jejich objem je významně redukován a tím jsou sníženy náklady spojené s ukládáním dat.

rittal edge 2021
Jak vlastně správné Edge datové centrum vypadá, jakou má velikost? Na to není správná odpověď, protože každé Edge datové centrum bude jiné. Nicméně oprostěme se na chvíli od spojení „datové centrum“ a berme Edge jen jako součást IT infrastruktury. Potom si položme otázku, jak by měla tato část IT infrastruktury vypadat, aby splnila naše očekávání:

Bude se jednat o samostatně stojící IT skřín?

Potom bychom měli zaměřit pozornost na nové IT skříně VX IT s inovativními chladicími jednotkami Blue e+ IT, které spolu tvoří ideální a úsporné řešení pro takto malé aplikace. Napájení může být zajištěno novými napájecími jednotkami PDU a monitorování zajišťuje systém CMC III, který podporuje velkou řadu komunikačních protokolů a je tak vhodnou volbou pro napojení do průmyslových nebo nadřazených systémů.

Bude se jednat o více IT skříní?

Opět bychom se měli věnovat VX IT, které je ideální i pro řadové spojení s chladicími jednotkami LCP na bázi přímého odparu nebo na bázi vody, některé modely s funkcí volného chlazení (tzv. free coolingu). Toto řešení je vhodné pro menší až střední aplikace. Pro napájení opět poslouží napájecí jednotky PDU, monitoring zajišťuje systém CMC III.

Potřebujeme opravdu výkonné a komplexní řešení?

V neposlední řadě můžeme uvažovat o komplexním řešení v podobě kontejnerového datového centra. Jedná se o certifikované ucelené řešení, které je ideální, pokud nemáte prostor ve stávající zástavbě. Kontejnerové datové centrum lze umístit kdekoliv i ve venkovním prostředí. Volit můžete z různých variant kontejnerů, například All-in-one kontejnerové datové centrum, kde je řešeno opravdu kompletní zázemí IT infrastruktury (IT skříně, napájení vč. UPS, chlazení, monitoring, bezpečnost). Tato řešení jsou vhodná pro střední až větší aplikace a jejich nespornou výhodou je jejich škálovatelnost a možnost rozšíření do budoucna.

Jak jsem dnes již jednou říkal. Pokud se mě někdo zeptá, jak vypadá správné Edge datové centrum, tak na to není univerzální odpověď. Ale pokud se budete ptát, kdo je schopen pomoci s návrhem a výběrem správného datového centra, potom by odpovědí mohlo být jiné slovo – RITTAL. Díky široké a komplexní nabídce produktů a hlubokým znalostem jsme tím pravým partnerem pro budování nejen Edge datového centra. A až se za dalších 20-30 let opět otočíme, můžeme zase vzpomínat, jaké to tenkrát bylo.

 Více informací naleznete na www.rittal.com/vx-it

 

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2023

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, prothování a tažení kabelů Maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku