Vše, co potřebujete vědět o nabíjení elektromobilů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Oblast elektromobility je v současnosti jednou z nejsledovanějších a jistě k tomu přispěl fakt, že na trh přijde v tomto roce jak plug-in hybrid Škoda Superb (tedy automobil, který na elektřinu dojede až 70 km a delší vzdálenosti již pojede na benzín), tak i nejmenší Škoda Citigo.

Zdá se, že především posledně zmiňovaný vůz bude středem pozornosti především díky dvěma parametrům: cena do půl milionu korun a dojezd až 300 km.

V České republice je v současné době 5000 elektromobilů a jejich počet meziročně roste 60 - 70%, tedy podobným tempem jako ve zbytku Evropy. Vzhledem k celkovému počtu automobilů, kterých je 6 milionů, je to zatím zanedbatelné množství, které je ovlivněno i tím, že v současnosti je u nás evidovaných jen asi 400 nabíjecích stanic. S růstem počtu nových modelů i velkými projekty na rozvoj nabíjecích stanic roste atraktivita tohoto způsobu přepravy.
Vzhledem k omezením v distribuční soustavě elektrické energie i ceně AC nabíjecích stanic lze očekávat, že největší množství tzv. autonabíječek bude typu AC, tedy nabíjení střídavým proudem přes noc, případně během stání na parkovišti před kanceláří. Cenová úroveň hotových AC autonabíječek se totiž pohybuje kolem 30 tisíc Kč a je tudíž atraktivní volbou nejen pro firmy, ale i pro domácnosti.

autonabijecka 2019 1
S rozvojem emobility se pojí spousta praktických otázek, na něž je mnohdy složité najít odpověď. Například „jaký přívodní kabel potřebuji u rodinného domku, abych mohl nabíjet elektromobil?“ nebo „jak zajistit, aby při příjezdu všech zaměstnanců do práce a nabíjení jejich vozidel nezkolabovala síť a kancelář mohla bez problémů fungovat?“, případně „existuje nějaká jednoduchá stavebnice pro sestavení nabíjecí stanice?“.

autonabijecka 2019 3
To je jeden z důvodů, proč vznikla nová doména www.autonabijecka.cz. Obsahuje praktické informace pro všechny, kteří se o emobilitu zajímají. Součástí jsou i odkazy na konkrétní výrobce AC i DC autonabíječek, které obsahují kvalitní a spolehlivé komponenty německé výroby. Současně zde najdete důvěryhodné obchodní partnery – distributory elektroniky, u kterých sety pro výrobu autonabíječek můžete pořídit za cenu pod 9 tisíc Kč. Je zde možné najít i informace o dotacích, které v oblasti elektromobility v současné době existují.

autonabijecka 2019 2
Cílem domény www.autonabijecka.cz je rozvíjet a doplňovat zajímavé články k tématu elektromobilita, umožnit komunikaci v diskuzním fóru.
Odborným garantem je Ing. Josef Růžek a zřizovatelem je společnost Phoenix Contact.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2021

ElektroPrůmysl.cz, červen 2021

Číslo je zaměřené na identifikační systémy, trafostanice, transformátory a zabezpečovací techniku.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku