Hlásiče kouře pro bytové objekty

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kouřové hlásiče, které splňují požadavky stanovené normou EN 14604, patří do skupiny kouřových hlásičů vhodných pro použití v bytech, obytných budovách, nebo v místnostech, které mají obdobnou funkci. Aby byla jistota, že bude požár zjištěn spolehlivě a včas, musí být kouřové hlásiče instalovány tak, aby se k nim kouř z případného požáru snadno dostal.

Kolik kouřových hlásičů má být instalováno, a ve kterých místech, to závisí na počtu a velikosti/tvaru místností a také na okolních podmínkách.

hlasic_koure

Autonomní hlásiče kouře si můžete nainstalovat sami. Je to velmi jednoduché a jediné, co je třeba, je zapojení baterie a montáž na strop. Kouřové hlásiče by totiž měly být vždy instalovány na strop, pokud možno uprostřed místnosti. Musí být dodržena vzdálenost 50 cm od stěn, stropních trámů, zářivek a od nábytku. Kouřové hlásiče je možné instalovat na stropní trámy, pokud nejsou vyšší než 20 cm. Pokud mají stropní trámy výšku větší než 20 cm, je nutné instalovat hlásiče na strop, nejlépe doprostřed mezi trámy. V místnostech, kde je plocha stropu rozdělena (příčkami, nábytkem) je vhodné instalovat kouřový hlásič v každé části místnosti. V halách nebo chodbách o maximální šířce 3 m nesmí být vzdálenost mezi kouřovými hlásiči větší než 15 m. Vzdálenost od kratšího konce haly nebo chodby nesmí být větší než 7,5 m. V místnostech, které mají v půdoryse tvar písmene L musí být kouřový hlásič umístěn „v linii spoje na pokos“. Ve velkých místnostech, které mají v půdoryse tvar písmene L je třeba každé „křídlo“ posuzovat jako samostatnou místnost.

Dle vyhlášky musí být každý byt v bytovém domě vybaven zařízením autonomní detekce a signalizace. Toto zařízení musí být umístěno v části bytu vedoucí směrem do únikové cesty. Jedná-li se o byt s podlahovou plochou větší než 150 m2, musí být umístěn další hlásič v jiné vhodné části bytu.

Pokud se jedná o rodinný dům nebo stavbu pro rodinnou rekreaci, musí být dle vyhlášky hlásič umístěn v části vedoucí k východu z bytu, popř. u mezonetových bytů a rodinných domů s více byty v nejvyšším místě společné chodby nebo prostoru. Jedná-li se o byt s podlahovou plochou větší než 150 m2, musí být umístěn další hlásič v jiné vhodné části bytu.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cervenec 2022

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2022

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku