Schneider Electric představuje nový softstartér Altivar ATS480

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Schneider Electric uvádí na český trh nový softstartér Altivar ATS480. Tento sofistikovaný model, postavený na úspěchu svého předchůdce ATS48.

Je tak dalším vývojovým stupněm digitalizovaných softstartérů splňující přísné požadavky na kybernetickou bezpečnost stanovené normou IEC 62443.

S novým softstartérem Altivar ATS480 (dále jen ATS480) Schneider Electric rozšiřuje svou nabídku řízení a ochrany motorů zaměřenou na služby, přičemž navazuje na prokázanou spolehlivost a úspěch svého předchůdce ATS48. Jen pro připomenutí, Altistart 48 Telemecanique byl poprvé představen na veletrhu Ampér 2002. Jeho nástupce tak přichází přesně 20 let poté a stejně jako on je navržen do nejnáročnějšího prostředí: nabízí zvýšenou odolnost vůči chemickému znečištění a znečištění prachem. Kromě toho má široké uplatnění v řadě průmyslových odvětví: je určen jak pro běžné, tak náročné aplikace, jako jsou kompresory, dopravníky, čerpadla a ventilátory, odstředivé stroje či zařízení pro těžbu minerálů a kovů. Ideálně se hodí také do odvětví vodárenství a zpracování odpadních vod.

Vylepšený, přesto kompatibilní

ATS480 staví na osvědčené robustnosti a výkonu spouštění/vypínání, konstrukce výkonového stupně je totiž stejná jako u ATS48. Stejný půdorys, způsob upevnění a I/O svorkovnice z něj činí plně kompatibilní softstartér s původním ATS48. Integrace do stávajících systémů je tak bezproblémová a nevyžaduje složité úpravy, pomoci může i volně stažitelný dokument pro substituci ATS48 na ATS480. Pro konverzi konfigurace z ATS48 na ATS480 lze využít přímo nástroj v SoMove.
Výhodou u ATS480 je pouze jedna napěťová varianta pokrývající rozsah 208 až 690 V AC, tudíž odpadá možnost špatného vyspecifikování. Proudový rozsah od 17 do 1200 A je totožný s rozsahem, který byl k dispozici u ATS48. Ovládací napětí nutné pro ATS480 je ale jednotné, a to 230 V.

Altivar ATS480 2023 1
Jednou z klíčových funkcí ATS480 je unikátní technologie TCS (Torque Control System), zajišťující adaptivní regulaci momentu během rozběhu a za­stavování. Zároveň také poskytuje ochranu motoru a poháněného zařízení.
Aplikace s vysokou setrvačností lze účinně zastavovat díky dynamickému brzdění založenému na injektáži stejnosměrných pulzů. ATS480 umožňuje zapojení jednak standardně mezi síť a motor, tak i uvnitř trojúhelníku z důvodu snížení provozního proudu. V případě zapojení softstartéru uvnitř trojúhelníku je k dispozici nově vestavěná testovací procedura pro zjednodušení uvedení do provozu.

Intuitivnější, snadněji ovladatelný a nově i s možností aktualizace softwaru

ATS480 je vybaven základním vestavěným uživatelským panelem VW3A1113, který sdílí s pohony Altivar Process. Uživatelé tak mohou nejen provádět konfiguraci, ale nově i lokálně ovládat softstartér, což u předchůdce ATS48 nebylo možné. Vyšší uživatelský komfort zajišťuje rozšířený grafický terminál VW3A1111.
Dalším inovačním prvkem je možnost přidání komunikačních modulů přímo do softstartéru a provozování prostřednictvím komunikačních rozhraní, jako jsou Modbus TCP, Ethernet/IP, Profibus nebo CANopen. Tato funkce zajišťuje snadnou integraci softstartéru do řídicích systémů a centrálního monitoringu motorů. Uživatelé mohou využít i webového rozhraní při použití komunikačního modulu VW3A3720 Modbus TCP/Ethernet IP, což umožňuje přístup k softstartéru prostřednictvím webového prohlížeče na počítači nebo mobilním zařízení.

Mezi další nové funkce a vlastnosti patří:

  • možnost připojení teplotních čidel PTC nebo PT100;
  • vestavěná baterie přímo v softstartéru k nastavení datumu a času sloužící např. k časovému záznamu poruch a monitoringu spotřeby elektrické energie;
  • informace o délce provozu interního chladícího ventilátoru;
  • možnost stažení až 500 záznamů událostí, které se uchovávají v tzv. log souboru;
  • přímý přístup na chybovou stránku dokumentace díky dynamickému QR kódu;
  • v případě použití ethernetového modulu je zaručena komunikační robustnost splňující certifikaci Achilles L2.

Zcela unikátní novinkou je možnost ak­tualizace firmwaru softstartéru na nejnovější verzi, která čas­to obsahuje vylepšení z hlediska kyberbezpečnosti. Toto lze provádět z konfiguračního softwaru SoMove nebo nástroje k tomu speciálně určenému – EADM (EcoStruxure Automation Device Maintenance).

Altivar ATS480 2023 2

Pokročilá kontrola, ochrana i diagnostika

ATS480 dále nabízí rozsáhlé funkce, které umožňují sofistikovanou kontrolu a řízení několika motorů. Navíc umožňuje konfiguraci nezávislých sad parametrů a monitorování provozních parametrů včetně zatížení a provozní doby motorů. S dostupností čtyř logických vstupů, dvou logických výstupů, analogového výstupu a tří reléových výstupů nabízí flexibilitu v konfiguraci vstupů a výstupů.
ATS480 přináší pokročilou diagnostiku a ochranu motorů. Monitoruje nadměrné zatížení, ztrátu zátěže a další abnormální situace, včetně přetržení řemenů, přítomnosti cizích těles v mechanismu, zadírání ložisek, nepřiměřeného chvění nebo rezonance. Kromě toho poskytuje omezení rozběhových proudů a podpěťových stavů při rozběhu a umožňuje opětovný rozběh běžícího motoru dokonce i v opačném směru. Detekuje také přehození dvou fází, čímž zvyšuje bezpečnost provozu.
Přestože je ATS480 z výroby přednastaven pro standardní aplikace, nabízí možnost individuálního doladění parametrů. K tomu slouží software SoMove, který je sdílený s celou rodinou frekvenčních měničů Altivar. Tento nástroj umožňuje uživatelům upravit nastavení podle konkrétních požadavků aplikace, což zajišťuje optimální výkon a efektivitu motorů.

Altivar ATS480 2023 3

Cesta k optimalizaci energetické efektivity

ATS480 poskytuje informace o aktuálním odběru proudu, napětí, výkonu, energetické spotřebě během provozu elektromotoru a provozní době, což je užitečné pro identifikaci energetických úspor, analýzu provozních nákladů a optimalizaci energetické efektivity. Příslušné informace jsou k dispozici na displeji ovládacího panelu softstartéru nebo prostřednictvím komunikačních rozhraní a mohou být také využity pro sledování dlouhodobých trendů a porovnávání spotřeby energie mezi různými provozy nebo aplikacemi.
ATS480 je začleněn do platformy EcoStruxure™ od Schneider Electric, čímž zajišťuje bezproblémovou integraci v rámci moderních řídicích systémů. Díky nástrojům EcoStruxure a ATS480 Device Type Manager (DTM) se doba inženýringu výrazně zkracuje a standardizuje. Tento nový softstartér je součástí iniciativy Green Premium, která klade důraz na ekologické hledisko v souladu s normami RoHS a REACH. ATS480 tak nejen reaguje na potřeby moderního průmyslu, ale také klade důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí.

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 225 382 919
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku