Software Sinema Server zjednodušuje sledování průmyslových sítí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Softwarový nástroj Sinema Server od společnosti Siemens ve své nejnovější verzi Sinema Server V13 dále zjednodušuje sledování průmyslových datových sítí. Nový software automaticky detekuje všechna zařízení s rozhraními Profinet a Ethernet připojená v rámci sítě a umožňuje přehledně zobrazit jejich stav v prostředí webového prohlížeče.

Mimoto software verze V13 umožňuje přímo číst diagnostické údaje z řídicích jednotek skupiny Simatic (Simatic S7-300 / S7-400) a jejich připojených Profinet device zařízení. Pracovníci údržby tak mohou kdykoliv získat informace o stavu všech zařízení v síti a fyzických spojení mezi nimi, což jim umožňuje efektivně dohlížet i na velmi obsáhlé sítě s až 50 000 uzlů. Software umožňuje včas odhalit potenciální příčiny poruch a na základě toho přijmout preventivní opatření, která zvýší celkovou dostupnost sítě. Sinema Server V13 lze s úspěchem použít jak ve výrobní, tak i v procesní automatizaci.

sinema server

Software Sinema Server sbírá údaje z připojených zařízení pomocí protokolu SNMP (Simple Network Management Protocol), nebo mechanismů sítě Profinet pro přímý přistup do Profinet zařízení. Výsledkem, nezávisle na výrobci zařízení, jsou přesné identifikační (Identification and Maintenance/I&M data) i diagnostické údaje získané přímo z reálného Profinet uzlu. Při vývoji softwaru Sinema Server byly vzaty v úvahu také speciální požadavky průmyslové automatizace – jsou podporovány mj. dynamické změny topologie, např. při použití výměnných nástrojů (tool changer), a také lze detailně sledovat konfiguraci různých protokolů redundance používaných v průmyslové automatizaci. Mimoto je nástroj kompletně připraven pro vyčítání údajů, diagnostiku a vizualizaci i pro logicky segmentované sítě (Virtual Local Area Network) a pro protokol RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol), což umožňuje transparentně diagnostikovat i oblasti, kde na sebe navzájem navazují automatizace a sítě IT.

Získané údaje týkající se sítí i automatizačního systému se dlouhodobě archivují a lze je následně použít v různé podobě ve zprávách a hlášeních. Je tedy možné určit základní příčiny minulých poruch a předejít možným příčinám závad v budoucnu. Výsledky diagnostiky sítě lze bez problémů včlenit do operátorských a dispečerských systémů typu HMI/SCADA (např. Simatic WinCC, Simatic PCS 7) při použití protokolu OPC (zejména OPC UA) nebo webového přístupu. K centrálnímu zobrazení stavu hlavních sítí (až 100 serverů, každý s až 500 zařízeními), sledovaných nadřazenými servery, je v nástroji Sinema Server k dispozici funkce „Server Overview".

Uvedený mechanismus automaticky („událostními" e-maily) informuje uživatele o změnách v komponentách sítě, což mu umožňuje včas reagovat na známky možných budoucích problémů nebo pohotově odstranit již exitující závady. Aby nadřazené servery mohly využívat k analýze a hodnocení nasbíraných údajů také externí nástroje, má software Sinema Server rozhraní pro export dat prostřednictvím webového přístupu. Díky této funkci lze nashromážděné údaje centrálně setřídit s použitím standardních programů, např. Excelu nebo skriptových systémů, ohodnotit a dále zpracovávat podle potřeb uživatele.

Softwarový nástroj Sinema Server od společnosti Siemens ve své nejnovější verzi Sinema Server V13 dále zjednodušuje sledování průmyslových datových sítí. Nový software automaticky detekuje všechna zařízení s rozhraními Profinet a Ethernet připojená v rámci sítě a umožňuje přehledně zobrazit jejich stav v prostředí webového prohlížeče.

Pro další informace k tématu, navštivte http://www.siemens.cz/sinema

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku