RFID brány jako klíč k efektivnějším procesům

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

RFID brána přizpůsobená pro dopravníkové systémy pomáhá mj. optimalizovat procesy ve výrobních provozech, při logistice a montáži pneumatik na automobily.

Snadné objednání po zadání jednoho objednávkového čísla, rychlá konfigurace, praktické zprovoznění a spolehlivé záznamy – to vše je zárukou efektivnějších, transparentnějších a stabilnějších procesů nejen v automobilovém průmyslu, ale i ve výrobě pneumatik. Jako součást systému automatizace lze RFID řešení využít k přidělení libovolných dat ke každé pneumatice a zavést digitalizované procesy v souladu s konceptem Průmysl 4.0.

Vzhledem k rostoucímu počtu nejrůznějších variant pneumatik od různých výrobců je spolehlivé označení jednotlivých pneumatik a např jejich správné umístění pro další montáž do vozidla, absolutně nezbytným krokem. Každý den se po celém světě v automobilových závodech a u výrobců a prodejců pneumatik vyrobí, naskladní, rozešle a namontuje na automobily několik milionů pneumatik různé kvality a velikosti. Bezproblémové sledování materiálu je proto v tomto komplexním toku zboží maximálně důležité. V těchto provozech zatím stále zůstává nejvíce používaným typem identifikace štítek s čárovým kódem nalepený na jednotlivé pneumatiky. Tyto štítky se však mohou vlivem vnějšího prostředí během dlouhé cesty pneumatiky od výrobního stroje k finální montáži poškodit nebo znečistit. Navíc vyžadují nejrůznější vizuální/manuální zásahy, což představuje nemalé riziko chyb, které může jednotlivé pracovní postupy občas zpomalit či způsobit vady v jakosti a zvýšené náklady.

rfid brany 2023 1

RFID nabízí mnohem širší možnosti

V oblasti výroby pneumatik se proto pro překonání těchto slabých míst již v řadě případů využívá technologie RFID (Radio Frequency IDentification). Zejména výrobci prémiových pneumatik vulkanizují do každé pneumatiky RFID transpondér – což je malý pasivní nosič dat (tag) s unikátním elektronickým identifikátorem (ID) – pro ochranu pneumatiky před poškozením a ztrátou. Tento RFID transpondér lze bezkontaktně přečíst na dálku pomocí RFID čtečky, a proto je možné každou jednotlivou pneumatiku snadno a spolehlivě identifikovat.
Při důsledném používání otevírá RFID technologie dříve nemyslitelné možnosti v oblasti spolehlivého řízení procesů a sledování nesmírného množství zboží – od samotné výroby pneumatiky až po její likvidaci.

rfid brany 2023 2

RFID brána pro dopravníkové systémy – jednoduché a efektivní řešení připravenék okamžitému nasazení

Tok zboží začíná u stroje na výrobu pneumatik, kde se pneumatiky obvykle přesouvají směrem vpřed po válečcích nebo pásových dopravnících. Stejným způsobem to probíhá i u jedné z předních firem v tomto oboru, která hodlá ve svém závodě nainstalovat individualizované RFID řešení společnosti Siemens pro automatické záznamy a monitoring každé pneumatiky a optimální řízení jejich toku.
Vzhledem k tomu, že tento výrobce již dlouhodobě využívá automatizační technologie Siemens, logicky se rozhodl pro RFID řešení, které lze snadno integrovat do stávajícího automatizačního systému.
Řešení Siemens SIMATIC Ident Conveyor Belt Gate představuje univerzálně začlenitelný systém identifikace objektů na dopravníkových pásech, který byl přizpůsoben konkrétním požadavkům na identifikaci pneumatik. Jádrem RFID systému jsou osvědčené produkty Siemens, jako je například UHF RFID čtečka SIMATIC RF680R se čtyřmi anténami RF650A, napájecí zdroj SITOP PSU6200, programovatelný řídicí systém SIMATIC S7-1200, operátorský panel SIMATIC TP900 Comfort Panel a switch SCALANCE pro průmyslový Ethernet. Dále obsahuje potřebný automatizační softwarový projekt v prostředí TIA Portal nazvaný Příprava řízení RFID čtečky pro zobrazení načtených a diagnostických dat na panelu obsluhy a jejich přenos do počítače nebo programovatelného řídicího systému (PLC). To je možné buď přes předem definované připojení TCP/IP, nebo prostřednictvím připojení k SIMATIC S7-1200.

rfid brany 2023 3

Speciální algoritmus pro spolehlivé zjištění polohy

Brána SIMATIC Ident Conveyor Belt Gate for Tires má jednu zvláštní funkci – speciálně vyvinutý algoritmus (UHF pro průmysl) ke zjišťování polohy RFID tagů na pneumatikách. Rychle a spolehlivě zjistí, zda je tag na pneumatice, která se nachází na dopravníkovém systému, umístěn v její horní, nebo spodní části. Snadno se tak zajistí správná montáž pneumatiky, s RFID tagem na vnější straně, na disk a následně na vozidlo. V případě potřeby podporuje Siemens i adaptaci datových struktur do stávajících řešení.
Kompletní řešení z jediného zdroje tak představuje rozhodující výhodu oproti různorodým systémům, které je nutné nejdříve vzájemně integrovat a zkoordinovat.

rfid brany 2023 4

RFID – záruka efektivnějších procesů

... během dodání, uskladnění i distribuce
Bez RFID systému vyžadoval každý jednotlivý krok v rámci procesu dodání pneumatiky od výrobce do maloobchodu až k uživateli zásah člověka. Znamená to, že na obou stranách – u dodavatele i u příjemce – je vždy nezbytně nutné provádět vizuální kontrolu a kontrolu dokumentace.
Během tohoto procesu je zapotřebí vyměnit poškozené nebo ztracené štítky s čárovými kódy. Teprve až po 100% kontrole všech pneumatik příjemce zjistí, zda je dodávka kompletní. Všechny pneumatiky musejí být také manuálně zaneseny do seznamu zásob zboží na skladě. Sledování a kontrola dodávek jsou proto nesmírně náročné na čas i pracovní sílu. Zvyšují se i personální a časové nároky a riziko vzniku chyb.
RFID identifikace automaticky a spolehlivě odečte každou pneumatiku během přepravy a umožňuje bezpapírový proces dodání, takže je hned od samého počátku na obou stranách zajištěna maximální transparentnost. Systém zjednodušuje řízení zásob (včetně například informací DOT pro řízení stárnutí zásob), přiřazení správných pneumatik do správného skladu a sledování dodávek – v případě potřeby i každé jednotlivé pneumatiky, nejen celé dávky jako dříve. Zkrátka a dobře: toto řešení zvyšuje výkonnost a efektivitu logistických pracovních postupů.

... během montáže v automobilce
I zde je v případě provozů bez RFID nutná před montáží na linku vizuální/manuální kontrola, aby bylo jisté, že všechny dodávané zásobníky obsahují správné pneumatiky a ve správném pořadí. Lidské chyby nevyhnutelně vedou k nesprávnému umístění u vozidla a někdy i k zastavení celé výroby.
S RFID identifikací je naopak možné provádět a zajistit bezkontaktní kontrolu pneumatik i jejich pořadí, což prakticky eliminuje prostoje ve výrobě. Veškerá montážní data k pneumatice mohou být automaticky uložena do historie vozidla. Tento proces zjednodušuje i možné případy stahování vozidel z trhu.

... během montáže pneumatik a kol
Ve výrobním provozu bez RFID představuje řízení logistiky a zásob v oblasti přiřazování pneumatik k jednotlivým diskům a tvorby zásobníků časově náročnou a složitou činnost bez ohledu na to, zda se provádí externě, nebo přímo ve výrobě. Ani zde není během montážního procesu jednoduché zajistit záznam, přiřazení a zabezpečení všech dat, což může vést i k vadám na kvalitě.
RFID technologie nabízí významnou pomoc pro efektivnější řízení zásob a optimalizovanou a bezchybnou montáž. Brána SIMATIC Ident Conveyor Belt Gate od společnosti Siemens dokáže zjistit správnou polohu pneumatiky a signalizuje případné nesprávné umístění. Podle identifikátorů jednotlivých tagů (ID) lze spolehlivě vzájemně přiřadit pneumatiky, které k sobě patří, a to ve správném pořadí pro další procesy.

rfid brany 2023 5

Výměna dat spuštěna

Pět největších výrobců pneumatik společně založilo neziskovou organizaci Global Data Service Organisation for Tyres and Automotive Components (ve zkratce GDSO) s cílem zjednodušit a digitalizovat výše uvedené i další logistické procesy potřebné do budoucna. Výrobcům automobilů nabízejí například možnost přístupu ke standardizovaným datům z výroby (původně určeným pouze pro pneumatiky, ale později i pro další komponenty) na centrálních serverech prostřednictvím cloudového připojení, aby je mohli využít ve vlastních provozech.
Součástí portfolia Cloud Connect společnosti Siemens jsou proto nejen produkty pro tyto aplikace, ale i odpovídající osvědčené hardwarové a softwarové komponenty pro všechny aplikace v rámci průmyslového internetu věcí (IIoT).

Siemens, s.r.o.
Siemensova 1, 155 00 Praha
Tel.: +420 734 424 702
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.siemens.cz/prumyslova-identifikace
www.siemens.cz/rfid

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku