Panasonic: Když popisovat, tak laserem

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Optimalizace výrobních procesů vyžaduje stálý vývoj a využívání nejnovějších technologií. Precizní a čitelný popis výrobků je klíčovým prvkem pro využití tzv. traceability.

To dává možnost sledování výrobku od výroby až ke konečnému uživateli a umožňuje identifikovat potenciální problémy nebo vadné díly. Zároveň identifikace umožňuje přesně lokalizovat a získávat informace o všech součástech, které byly použity při výrobě daného výrobku. To usnadňuje provádění kvalitativních kontrol i optimalizaci výrobních procesů. V mnoha průmyslových odvětvích, jako je například automobilový nebo letecký průmysl, je popisování výrobků povinné. Popis prokazuje jejich shodu s příslušnými normami. Přesná identifikace součástek a materiálů je tak klíčová pro zajištění kvality a bezpečnosti výrobků.

V rámci moderní, efektivní a flexibilní výroby jsou stále více preferovanou možností laserové popisovací systémy. Laserové popisování nahrazuje starší, méně ekologické a ekonomické, technologie označování výrobků, jako je tamponový tisk, inkoustový tisk, leptání atd., které se využívaly v minulosti.

popis laserem 2022 1

Výhody laserového popisování

Průmyslové laserové popisovací systémy lze obecně rozdělit podle typu generování laserového paprsku (laserový zdroj) a podle metody pro vedení paprsku. Výsledek laserového popisování závisí na materiálu a vhodném typu laserové popisovacího systému. Kromě vhodného typu laseru, jsou velmi důležité i další systémové komponenty jako je řídicí jednotka a software, který nejen musí bezpečně řídit laserový systém, ale zároveň být intuitivní a uživatelsky přívětivý. Pouze spolehlivý a vyladěný systém může být součástí rychlé a flexibilní výroby.

 • vysoká kvalita a opakovatelnost popisu
 • trvanlivý a otěruvzdorný popis
 • vysoká rychlost popisu
 • detailní popis, popis velkých ploch
 • vhodné i pro složitější tvary součástek
 • popis i na obtížně přístupných plochách součástek
 • bezkontaktní technologie
 • není potřeba žádný spotřební materiál

popis laserem 2022 2

Systém laserového popisování Panasonic LP-RF200

Panasonic nabízí širokou škálu vláknových laserových popisovacích systémů s výkony 15 W až 100 W. Od základního vláknového laseru LP-RF až po sofistikované 3D popisovací systémy.

Přednosti Panasonic LP-RF200

Systém laserového značení Panasonic LP-RF lze označit jako nejmodernější vláknový laser a nový standard pro „jednoduché“ laserové popisování plastových, ale i kovových výrobků. Nabízí snadnou obsluhu přesně podle potřeb zákazníků. Je vhodný pro „off-line“ pracoviště, ale bez problémů lze integrovat do výrobních linek

Benefity

 • odpojitelná laserová hlava
 • krytí IP64 pro laserovou hlavu
 • snadné napojení na kamerové systémy (bez PLC)
 • EtherNet/IP a ProfiNET
 • nový software se zjednodušeným ovládáním

popis laserem 2022 3

Rozmanitost aplikací

Laserový popisovací systém Panasonic LP-RF je schopen popisu na různé materiály včetně kovů a plastů. Tento laser popisovač je vhodný pro aplikaci 2D kódů na železo, SUS, hliníkové a jiné kovové díly používané v průmyslu popř jiná odvětví. Bez problémů jej lze využít pro popis loga a dalších spotřebitelských informací na plastové součástky. Díky špičkové kvalitě laserového paprsku lze popisovat i extrémně malé znaky. Což najde využití například na polovodičových součástkách nebo konektorech.
Precizní výsledek laserové popisu kromě zvoleného typu laseru ovlivňují i další parametry jako je výkon laseru, šířka pulzu, rychlost skenování atd. Panasonic LP-RF nabízí pro usnadnění obsluhy 16 předdefinovaných programů pro různé materiály. Využití našeho know-how výrazně urychlí nastavení laseru zejména při kusové nebo malosériové výrobě.

popis laserem 2022 4

Proč laserový popisovací systém Panasonic?

Panasonic je na trhu průmyslového laserového popisování etablovaný téměř 30 let. Již v roce 1996 představil první vláknový laser pro popis výrobků.
Průmyslové popisovací systémy Panasonic jsou navrženy a vyráběny s japonskou precizností a vynikají vysokou spolehlivostí a dlouhou životností. Panasonic dokáže nabídnou vhodný laser téměř pro každý materiál a aplikaci. Disponuje výkony od 5 do 100 W a popisuje plochu v rozměrech až 330 x 300 mm. Pro vysoce kontrastní popis plastů nabízí laser (LP-RF200) velmi krátký puls 1 ns.
Správný výběr typu popisovacího laseru je první krok pro bezproblémovou aplikaci a instalaci. Panasonic nabízí testy „proveditelnosti“ ve své laboratoři. Testují se reálné výrobky s parametry popisu, které zákazník potřebuje, a to včetně verifikace čitelnosti dle norem. Instalací a začátkem výroby to nekončí, Panasonic nabízí podporu po celou dobu životnosti laseru. Pomůžeme vám vyřešit váš projekt.

Panasonic Industry Europe GmbH
Veveří 111, 616 00 Brno
Tel:. +420 541 217 001
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
laser.panasonic.eu

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, květen 2024

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové nosné systémy, svorky a konektory

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku