Panasonic na MSV představí nový 3D popisovací laser s krátkým pulzem – LP-ZV

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Panasonic Industry přináší pro letošní průmyslový podzim unikátní novinku – 3D vláknový laserový popisovací systém s velmi krátkým pulzem a vestavěnou kamerou.

LP-ZV přináší několik benefitů pro kontrastní popis komplexních tvarů kovových i plastových výrobků.

Nový popisovací laser má několik unikátních vlastností a patří mezi první výrobky vyvíjené v rámci závazku „Panasonic GREEN IMPACT“. Využili jsme možnosti pohovořit s Radoslavem Hegarem, který má uvedení výrobku na český a slovenský trh na starosti.

Čím je LP-ZV unikátní?
Nový popisovací laserový vláknový systém LP-ZV si ponechává dobré, praxí odzkoušené funkce předchozích modelů a přináší několik nových funkcí a vlastností. Jedna z nich je možnost velmi krátkého pulsu. Takto krátký puls eliminuje nepříznivé vedlejší tepelné účinky a umožňuje dosáhnout velmi kontrastního popisu při zachování vysoké rychlosti. Díky tomu je strojová čitelnost výrazně lepší.

To, co zákazník používá a velmi často dle jeho kvality hodnotí celý systém, je obslužný software.
Nedílnou součástí je software Laser Marker NAVI Smart pro tvorbu popisovacích programů. Mimochodem laserový systém má paměť na 10000 programů. NAVI Smart umožňuje na počítači nebo tabletu snadno na výrobek umístit např. logo, 2D kód nebo alfanumerické znaky. A to jak na rovné povrchy, tak s pomocí 3D rozšíření i na komplexní tvary výrobků. Podotkl bych, že Navi SMART je dodáván vždy v multilicenci a včetně všech doplňků.

3d laser 2023 1

Nahrazují vaši zákazníci laser laserem nebo se hodí laserový popisovací systém i jako náhrada jiných technologií?
Samozřejmě vyměnit laser za laser je nejjednodušší. Zákazník získá snadno úspornější modernější systém, který nabídne lepší kvalitu popisu. Náhrada za jiné technologie je běžná hlavně v případech, kdy stávající způsob značení prostě „nestačí“. Důvodů pro přechod na laserový popis je většinou více. Od ekologického aspektu, přes trvanlivost popisu, kvalitu popisu až například po úsporu za údržbu a servis. Laserový popis je technologie, která minimalizuje režijní náklady. Nejběžnější je náhrada za ink-jet, za kterým následuje mikroúder. Popis pomocí laseru je rozhodně na vzestupu.

Tím se vlastně dostáváme k situaci laserových systémů ve střední Evropě?
Panasonic vyrábí spolehlivé průmyslové laserové popisovací systémy více jak 25 let. Již v roce 1999 uvedl na trh první vláknový laserový systém na světě. Nový laserový systém LP-ZV nahrazuje několik starších modelů. Systém byl vyvinut v našem R&D v Osace pod přísnou japonskou taktovkou. Tento systém jsme chtěli představit již dříve, ale globální krize kolem polovodičových součástek a velmi náročné testy, uvedení na trh zpozdily. Jsem velmi rád, že situace se stabilizovala a všechny nové modely jsou dostupné.

Jsou tedy lepší FAYb nebo laserové systémy CO2?
Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Tyto dvě varianty laserového popisu využívají rozdílnou vlnovou délku laserového paprsku. Aplikace pro popis kovů se bez vláknového laseru prostě neobejde, ale naopak u popisu organických materiálů je určitě vhodnější CO2 laser.

3d laser 2023 2

Popište nám v krátkosti situaci pro jaké provozy a projekty je nový systém vhodný?
Možnost uplatnění našeho laseru je velmi široká a největší počet aplikací určitě získá v náročných provozech 24/7. Automobilový průmysl je dobrý příklad, kde naše laserové systémy získaly velkou oblibu. Spolehlivost, servis, výkon, popisovací plocha, rychlost, kvalita a další faktory jsou pro tento segment ideální. Ve farmacii popisujeme blistry s léky a v elektronickém průmyslu desky plošných spojů či pouzdra součástek … Nové projekty nacházíme napříč celým průmyslový spektrem. Samozřejmě jsou naše lasery vhodné i pro popisování v malosériové či kusové výrobě, například ve spojení s multifunkční pracovní stanicí LC-3000, ale jejich uplatnění je především v náročných nepřetržitých provozech, kde výpadek hmm… prostě nesmí nastat.

Jak Panasonic garantuje spolehlivost svých laserových popisovacích systémů?
Na všechny laserové popisovací systémy poskytujeme dvouletou záruční dobu. Pokud je laserový systém součástí strategické výroby, vždy doporučuji uzavřít tzv. Servisní smlouvu. Ta nabízí garanci okamžité dostupnosti náhradní jednotky, servisu nebo i slevu na spotřební materiál. Součástí může být i pravidelná inspekce a preventivní údržba.

Výzva Panasonic GREEN IMPACT definuje příkon stroje?
To samozřejmě není jen o spotřebě elektrické energie. S environmentální výzvou „Panasonic GREEN IMPACT“ přichází mnoho změn. Všechny kroky jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. Výzva jako taková se zaměřuje na snižování emisí CO2 nejen v rámci vlastní výroby, ale i v průběhu používání výrobků Panasonic. Měla by být vzorem k následování snižování spotřeby elektrické energie v celé lidské společnosti. Konkrétní závazek je směřován k roku 2030, kdy všechny továrny Panasonic přijmou opatření, aby jejich výroba byla CO2 neutrální.

3d laser 2023 3

Je možné laserový popisovací systém vyzkoušet?
Začíná tak většina projektů. Panasonic nabízí tzv. Feasibility Study (Studii proveditelnosti) … tedy v naši laboratoři testujeme reálné vzorky se zadanými kritérii. Zákazník, mimochodem může být u testů přítomen osobně nebo on-line, sám vyhodnotí kvalitu popisu.
Velmi rád bych Vás pozval na MSV. Tady možná udělám promo i konkurenci (smích)… Určitě tam budou i další společnosti a tak se zde nabízí možnost třeba v rámci jednoho dne srovnat různé systémy. A navíc Panasonic Industry má široké portfolio produktů pro automatizaci například PLC, HMI, senzory, motory atd.
s vyzkoušenou vzájemnou komunikací.

Na stánku Panasonic Industry (G1-45) na MSV 2023 budete vítáni.

Panasonic Industry Europe GmbH
Veveří 111, 616 00 Brno
Tel:. +420 541 217 001
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
laser.panasonic.eu

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku