Nová produktová řada svítidel NANOTTICA s nanooptickou strukturou – světové prvenství

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průlomová optická soustava tvarově řízených plošek poskytuje možnost spojit do jednoho optického prvku několik důležitých funkcí, které by jinak musely být realizovány více prvkovým systémem, a zajišťuje tak perfektní vizuální projev svítidla v jeho zapnutém i vypnutém stavu.

Díky mimořádně vysokému rozlišení umí svítidlo každé nanostrukturované plošce přiřadit unikátní funkci a přesně řídit její světelné vyzařování do celého prostoru. Takto se úspěšně eliminuje vysoký jas LED čipů při současném zachování velkého činitele prostupu světelného toku (nad 90 %) celého systému. Přesná kontrola indexu rušivého oslnění, hodnota UGR pohybující se v rozmezí 19 až 25, je výsledkem plně řízené distribuce světelného paprsku.
Rozhovor s vedoucím technického úseku Ing. Romanem Grundem:

Jak se zrodil nápad využít nanooptické materiály k výrobě světel?
Vývoj nového svítidla byl od začátku zaměřen na zásadní technickou a technologickou inovaci svítidla. Po zkušenosti s vývojem optického systému svítidel řady INNOVA jsme se snažili použít optický systém s vyšší účinností, systém umožňující navrhnout „dokonalejší“ distribuční charakteristiku světla. Požadavky zákazníků nás směřovaly na systém s co nejlepší optickou účinností, systém s precizní distribucí světla, který minimalizuje nežádoucí oslnění. Po analýze všech technických možností jsme se rozhodli vkročit na nám do té doby málo známou půdu nanooptických světelných systémů.

NANOTTICA 2022 1

Jak dlouho trval vývoj?
Na začátku byl 2,5 let trvající vývoj nového svítidla, kdy jsme ověřovali technologické možnosti vývoje a výroby nano optického systému. Požadavky na preciznost a velikost detailu nano optické struktury jednoznačně vyřazovaly pro nás do té doby používané technologické postupy. Výsledkem našeho vývoje je kryt s nanooptickým systémem, který má vysokou optickou účinnost až 94% a eliminaci nežádoucího jasu bodových diod.

Čím je světlo s nanooptickými vlákny jiné/lepší než dosavadní světla?
Díky optickému systému s nano čočkami jsme dokázali vyrobit svítidlo s vysoce účinným 3D optickým krytem, který dokáže světlo distribuovat do požadovaných směrů a zároveň zajistit co nejnižší hodnotu činitele nežádoucího oslnění (UGR). Svítidlo má krytý nežádoucí jas čipů a zároveň dosahuje propustnost optického krytu až 94 %. Díky těmto vlastnostem nabízí měkké světlo bez nežádoucích multi stínů, které vytvářejí jiné optické systémy.

Jak toto světlo nové generace působí na člověka?
Nevhodné osvětlení se projevuje únavou, letargií apod., následně dojde ke snížení produktivity pracovníka. Svítidlo s nano optickým systémem vyzařuje světelný svazek v maximální možné míře na požadované místo zrakového úkonu. Kryje nežádoucí jas čipů a tím minimalizuje oslnění pracovníka v daném prostoru. Při takto komfortním osvětlení dokáže pracovník maximálně využít své pracovní schopnosti po celou pracovní dobu.

Kde všude se dá toto svítidlo vhodně využít?
Svítidlo je vhodné pro osvětlení v průmyslu, např. na pracovištích výstupních kontrol. Ve veřejných prostorách, komunikačních chodbách, parkovištích a v potravinářském průmyslu atd.

Kam se budou ubírat vaše další kroky ve vývoji? Pokud můžete prozradit…
Máme dlouhodobé cíle, které poslední dva roky musíme korigovat. Doba není jednoduchá pro nás, ale ani pro zákazníky, a je třeba flexibilně reagovat. Po uvedení nového svítidla NANOTTICA na trh si budeme muset znovu všechno vyhodnotit. Předpokládáme, že v dalším kroku se zaměříme na svítidlo, které bude víc orientované na společenské prostory.

NANOTTICA je kolektivní dílo. S výrobkem jde nedílně ruku v ruce nová výrobní technologie a vize produktu.

TREVOS, a. s.
Nová Ves 34, 511 01 Turnov
Tel.: +420 481 363 347
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.trevos.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.

Najdete nás na Facebooku