Kvalitní česká LED svítidla nejen do průmyslu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O tom, že jsou LED svítidla v současné době obrovským hitem připomínající přechod z analogových fotoaparátů na digitální, bylo napsáno již mnoho řádků. My se v tomto článku zaměříme na specifika LED svítidel české společnosti TREVOS, která vyrábí svítidla nejen do průmyslových prostorů.

Tak jako ve všech společnostech zaměřených na výrobu svítidel došlo v první fázi i u TREVOS k transformaci na LED u několika k tomu vhodných zářivkových svítidel. LED technologie je ovšem od té zářivkové natolik odlišná, že osadit standardní tělesa LED technologií ať už v podobě LED trubic nebo modulů není nejlepší volba. "Možné to samozřejmě je a ta cesta se přímo nabízí, ale pokud chceme vyrábět funkční svítidla, která budou garantovat základní parametry jako je např. životnost a oslnění, tak je tato cesta krátkozraká", dodává vedoucí vývoje v TREVOS, Ing. Michal Opočenský. Průmyslová svítidla FUTURA nebo nová řada LED svítidel LINEA proto musela projít kompletním vývojem. A právě svítidla LINEA nám poslouží k detailnější analýze.

kvalitni ceska led 1
Produktovou řadu přisazených kancelářských svítidel LINEA lze využít jako komplexní řešení osvětlení škol, nemocnic, knihoven, nebo taktéž jako individuální osvětlení interiérů bytů, chodeb, sanitárních a sociálních zařízení.
„Svítidla jako je LINEA by měla zákazníkům sloužit dlouhá léta, musejí být tedy svým designem a technickým provedením univerzální a nadčasová", vysvětluje vedoucí konstrukce, Ing. Vladimír Tauchman. Svým designem navazuje LINEA na lety osvědčenou produktovou řadu trubicových svítidel SM. Je nabízena ve čtyřech tvarových variantách, dva lineární typy lišící se svoji šířkou, jeden kruh a jeden čtverec.

kvalitni ceska led 2
Cílem vývojového projektu LINEA bylo nalezení optimálního technicko-konstrukčního řešení výrobku a posunutí jeho užitných vlastností a celkové kvality na řádově vyšší úroveň. Toho bylo dosaženo prostřednictvím aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje především v oblasti teplotního managementu světelné soustavy, v materiálové oblasti a v oblasti šíření světla (translucentní UV stabilizované polykarbonáty, rovnoměrná osvětlenost plochy difuzoru, inteligentní světelné zdroje).

kvalitni ceska led 6
Díky tomuto komplexnímu technickému řešení zajišťuje celá řada svítidel LINEA krytí IP54, v ploše difuzoru homogenní světelné záření s účinností až 120 lm/W při standardně dodávané teplotě chromatičnosti 4000 K a maximální teplotě okolí 35°C, což odpovídá mezinárodní energetické třídě A+. To vše s garantovanou životností 50000 hod/L80B20 v případě použití nově vyvinutých vlastních LED modulů TREVOS s jednotným barevným podáním ≤ 3 SDCM.
Stejně tak jako životnost, i hodnota světelné účinnosti LED svítidel bývá často ožehavým tématem. „Zákazník je mnohdy účelově klamán, kdy jsou konkurencí, výrobcem či prodejcem svítidel, uváděny teoretické hodnoty účinnosti samotného LED čipu bez uvažování jeho skutečné pracovní teploty a proudu a bez vlastní spotřeby napájecího zdroje. My vyrábíme svítidla, a proto je nutné a správné uvádět ponížené hodnoty světelného toku s respektem propustnosti optického krytu", pokračuje Opočenský.

kvalitni ceska led 3
Všechna čtyři tělesa svítidel LINEA jsou svou velikostí univerzální. Do lineárních typů lze instalovat standardizované jednořadé Zhaga LED moduly, v případě svítidel LINEA Round a Square jsou od renomovaných světových výrobců nabízeny moduly kruhové, čtvercové i typu Finger.

kvalitni ceska led 4
Na vyžádání lze dodat svítidla LINEA v teplotě chromatičnosti 3000 K, 5000 K a 6500 K v CRI > 80 a 3000 K a 4000 K v CRI > 90, případně speciálně v provedení Tunable White. Nabídka však nekončí. Zákazník má možnost stmívatelného provedení DALI, nouzového modulu M1h či M3h, nouzového provedení včetně stmívání, pohybového mikrovlnného senzoru a v případě LINEA Round kombinaci pohybového senzoru s nouzovým modulem.

kvalitni ceska led 5
Certifikace svítidel LINEA je řešena s ohledem na široké spektrum odběratelů a národních požadavků. Pro domácí odběratele slouží především známý certifikát ESČ, zahraniční odběratelé převážně požadují certifikáty ENEC a CB. Společnost TREVOS může nabídnout všechny tyto certifikáty doplněné o protokoly fotobiologické bezpečnosti, elektromagnetické kompatibility (EMC), rázových zkoušek a křivek svítivosti, které probíhají ve vlastní goniofotometrické laboratoři.

kvalitni ceska led logo

TREVOS, a. s.
Mašov 34, 511 01 Turnov
Tel.: +420 481 363 347
Fax: +420 481 624 681x
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.trevos.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.

Najdete nás na Facebooku