Lineární pohony Lexium – dokonalá symbióza rychlosti, přesnosti robustnosti a variability

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V širokém portfoliu Schneider Electric hrají významnou roli elektrické regulované pohony – stále častěji pak ty lineární. Divize Schneider Electric Motion Deutschland GmbH se vývoji a výrobě lineárních pohonů Lexium věnuje již déle než 25 let, téměř stejně dlouho je dodává i na český trh.

Typické uplatnění zde nacházejí na strojích ve všech oblastech průmyslové výroby.

Od lineárních os ke 3D robotům

Schneider Electric nabízí velmi široký sortiment lineárních pohonů Lexium. K těm nejjednodušším patří lineární osy s označením PAS, které pracují ve 1D prostoru. K transformaci z rotačního na lineární pohyb slouží ozubený pastorek s ozubeným řemenem nebo kuličkový šroub (pro aplikace vyžadující vyšší přesnost). Na řemenu nebo na šroubu je namontován vozík, na který se upevňuje vlastní břemeno. Vozík je veden v drážkách osy (tvořené speciálně navrženým hliníkovým profilem) pomocí kladky (rolny) nebo ložiska. Používají se tam, kde je požadována vysoká rychlost pohybu zátěže.

Pro aplikace v 1D prostoru – vyžadující vyšší přesnost a opakovatelnost najetí do polohy – nabízí Schneider Electric výložníkové osy řady CAS. V tomto případě je břemeno umístěno přímo na konci výsuvného obdélníkového profilu nebo je vedeno na dvou paralelních ocelových tyčích s kruhovým profilem.

lexium1

Lineární stoly TAS se používají všude tam, kde je potřeba pevného vedení v 1D prostoru ve spojení s vyššími nároky na vytvářenou sílu. Jejich hliníkový profil vykazuje vynikající mechanické vlastnosti, především vysoké hodnoty odolnosti na torzi a ohyb.

Lineární osy MAXH jsou tvořeny dvěma paralelně upevněnými osami PAS s ozubeným řemenem. Každá osa má svůj vozík. Břemeno s většími rozměry je upevněno na oba vozíky, které se díky tomu pohybují synchronně.

Pro přesun velmi rozměrných předmětů v 1D prostoru slouží lineární osy MAXS. Synchronní pohyb vozíků na obou paralelně umístěných lineárních osách zajišťuje propojovací hřídel se dvěma ozubenými pastorky v každé ose.

lexium2

Přesun předmětu ve 2D prostoru v osách X/Z zvládne lineární polohovací systém MAXP. Typická konfigurace pro tyto systémy je kombinací soudobých dlouhých přesunů v ose X (horizontálně – osou MAXS) a středně dlouhých přesunů v ose Z (vertikálně – osou CAS).

Horizontální soudobý pohyb na větší vzdálenosti ve 2D prostoru (tedy v osách X/Y) lze pak realizovat s pomocí systému MAXR2. Tento systém je tvořen buďto kombinací os MAXS a MAXH nebo kombinací os MAXS a PAS.

lexium3

O rozšíření o další rozměr (tedy X/Y/Z) se postará karteziánský robot MAXR3, umožňující pohyb zátěže ve 3D prostoru. Tento robot je sestaven z os MAXS, MAXH a CAS.

Typické aplikace

Výše uvedené lineární osy a roboty Lexium se používají především v průmyslu. Coby pracovní stroje nachází uplatnění jak při výrobě spotřební a průmyslové elektroniky, elektronických médií, polovodičů, papíru, potravin a nápojů, cigaret, lékařských a vědeckých přístrojů, tak v automobilovém či dřevozpracujícím průmyslu nebo metalurgii.

lexium4

Z hlediska procesů se jedná o tyto typické aplikace vyžadujících dynamický a přesný pohyb v prostoru: manipulace s materiálem, přesun předmětů (pick and place), letmé nůžky a rotační nože, zakladače, vyřezávání 2D a 3D profilů, nanášení lepidel a barev nebo nanášení etiket.

Proč použít lineární pohony Lexium?

Lineární osy a roboty Lexium mají dlouholetou tradici. Jejich vysoká kvalita je dána hlubokými a detailními znalostmi pracovníků ve vývoji, konstrukci, výrobě, technické podpoře, prodeji a servisu. Zároveň se dokážou neustále přizpůsobovat aktuálním požadavkům trhu resp. tyto předvídat.

Ceněnou výhodu lineárních os a robotů Lexium představuje jejich modularita, kdy složitější systém je sestaven z jednodušších samostatně fungujících sestav. Tak lze například již používaný 3D robot modifikovat výměnou jedné nebo několika podsestav.

Samotná mechanická osa resp. robot nemůže samozřejmě fungovat bez pohonů, snímačů, řízení, vizualizace a ostatních elektronických a elektrotechnických prvků. Nespornou výhodou lineárních pohonů od Schneider Electric je fakt, že tyto osazuje výhradně komponenty a přístroji z vlastní produkce.

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Zákaznické centrum
Tel.: 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schneider-electric.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku