STOP tlačítka, ovladače a signalizační prvky SCHLEGEL nejen k ovládání strojních zařízení

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Přední výrobce SCHLEGEL Elektrokontakt od roku 1945 dlouhodobě vyvíjí, vyrábí a navrhuje tlačítka, přepínače, ovládací a signalizační panely, kontakty, jednoduše ovládací prvky pro všechna průmyslová odvětví, převážně se zaměřením na výrobu strojů a průmyslovou automatizaci.

Představení sortimentu

Sortiment společnosti Schlegel obsahuje celou škálu řad základních tlačítek, nouzových STOP tlačítek, signálek, hlavic konektorů a zásuvek, otočných a páčkových přepínačů včetně kontaktních bloků a modulů. Ovladače jsou vyráběny s důrazem na variabilitu a flexibilitu, tj. každý ovladač je svým způsobem originál, který je možné si sestavit dle vlastních požadavků a potřeb. Jejich usazení je převážně do panelu, na desku plošných spojů (PCB) nebo nově použitím konektorů M12 k rychlému připojení zejména v oblasti automatizace. Přepínače a tlačítka se vyznačují svou dlouhou životností, přibližně 1 mil. cyklů sepnutí, vysokou kvalitou, vzhledem a spolehlivostí.

tlacitka SCHLEGEL 2021 1
Společnost je držitel několika německých ocenění v oblasti designu, návrhu a vývoje, naposled poprvé v historii se stala vítězem ceny „German Innovation Award“, za inovativní vývoj sériového testovacího zařízení pro testování nouzových STOP tlačítek v kategorii „Elektronické technologie“, kde bylo v soutěži předloženo cca. 700 produktových novinek od různých výrobců. Testovací zařízení dokáže během devíti sekund otestovat všechny aspekty týkající se bezpečnosti použití nouzových STOP tlačítek. Společnost Schlegel sama nouzová STOP tlačítka vyrábí a touto cenou stanovila standardy bezpečnosti na trhu.

tlacitka SCHLEGEL 2021 2

Aplikace & Použití

Ovladače jsou navrženy jak pro použití v běžných aplikacích, tak i pro speciální nebo náročná prostředí. Jejich využití je především v ovládání a signalizaci výrobních, montážních zařízeních a obráběcích CNC strojů, strojních výtahů, jeřábů a pásů, těžké dopravní a těžební techniky, umístěny jsou na skříních elektrických rozvaděčů, drobných strojních zařízeních a využívány jsou rovněž i ve veřejných dopravních prostředcích jakou jsou autobusy, vlaky, tramvaje, trolejbusy a metra. Ovladače jsou využívány i v aplikacích s vysokým důrazem na vzhled produktu, v zařízeních s malým napětím jako je oblast automatizace nebo v speciálních prostředích vyznačující se nízkými teplotami až do -40 °C.

tlacitka SCHLEGEL 2021 3
Ovladače jsou schopny pracovat se jmenovitým napětím v rozsahu 0,02 – 440 V a proudu 0,01 – 16 A v závislosti na zvoleném kontaktu. Hlavními výhodami je jejich nerozbitné a pevné provedení se stupněm krytí od IP 65 až po IP 69K spolu se snadnou a rychlou montáží.

tlacitka SCHLEGEL 2021 4

Vzhled & Rozdělení

Kompletní ovladač (tlačítko, přepínač, signálka, zásuvky atd..) je složen z hlavice ovladače a kontaktní jednotky, která se dodává zvlášť. Do pojmu „hlavice ovladače“ jsou zařazeny všechny hlavice tlačítek, kontrolek a signálek (světelných nebo zvukových), USB a jiných zásuvek, páčkových přepínačů, přepínačů s klíčkem a nouzový STOP tlačítek. Hlavice jsou rozděleny do jednotlivých řad podle charakterizujícího vzhledu ovladače, ochranným krytím IP a výřezem k montáži, které jsou pojmenovány. Řady hlavic ovladačů se odlišují nejen svými viditelnými rozměry, ale i materiálem ze kterého jsou vyrobeny. K dispozici jsou tak řady hlavic z plastu nebo nerezy, zapuštěné nebo vysunuté, kulatého tvaru od Ø 24 mm do Ø 36 mm nebo čtvercového tvaru od 25 x 25 mm do 30 x 30 mm. Zvláštní kategorií jsou ovladače v antivandalním provedení a přepínače, tlačítka, signálky s připojením na konektor M12. Výběr hlavice ovladače a příslušné kontaktní jednotky tak závisí na požadované funkci, kterou má ovladač splňovat tj. 1x NO, 2x NC se signálkou atd. Tlačítka si pak lze libovolně poskládat zvolením vhodné kombinace barvy čelního hmatníku a symbolu nebo nápisu na popisovacím štítku, které se dodávají zvlášť, což zajišťuje širokou variabilitu výběru ovladače s rozmanitými možnostmi vzhledu. Trochu samostatnou kapitolou jsou hlavice, které splňují funkci na připojení nejrůznějších typů konektorů USB, RJ45, HDMI, VGA, RS232 atd.
Pro požadavek na osvětlení tlačítek, páčkových přepínačů, přepínačů s klíčkem, kontrolek a signálek jsou dostupné klasické žárovky nebo LED žárovky s velkou svítivostí. Kontaktní jednotky určené pro prosvětlení hlavic ovladačů jsou vybaveny paticemi typu BA9s, T5,5K nebo W2x4,6d v závislosti na zvoleném typu žárovky. Žárovky pro osvětlení jsou dostupné v různém barevném provedení a jmenovitým napětím od 6 V až s maximální hodnotou napětí 250 V AC/DC. Kontaktní jednotky nabízí rozličné kombinace spínacích a rozpínacích kontaktů, které zajišťují celkovou funkci ovladače.

tlacitka SCHLEGEL 2021 5

Montáž & Zapojení

Postup připojení kontaktních bloků k hlavicím ovladačů závisí na tom, zda jsou hlavice ovladače určeny na desku plošných spojů, které se na PCB desku jednoduše připájí nebo na montáž do panelu. Pro umístění ovladače na panel se kontaktní jednotky připojují ke spodní části hlavice ovladače tak, že se rotačním pohybem zasunou do těla hlavice. Rozpojení probíhá zpětným postupem. Zapojení konektorů kompletně sestaveného ovladače probíhá přes koncovky typu faston, drobných svorkovnic nebo připájení na desku plošných spojů.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel. CZ: +420 541 235 532
Tel. SK: +421 255 640 293
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl kveten 2022

ElektroPrůmysl.cz, květen 2022

Číslo je zaměřené především na konektorovou techniku a kabelovou konfekci.

Zajímavé odkazy

Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Nastavte si své Centrum preferencí a získejte třeba SMART TV Tím, že více specifikujete oblasti zájmů ve svém profilu, vás automaticky zařadíme do slosování o hodnotné ceny.

Najdete nás na Facebooku