Pět nových modelů klešťových multimetrů Chauvin Arnoux

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Již před časem představil francouzský výrobce měřicí a testovací techniky Chauvin Arnoux inovované klešťové multimetry řady F.

Tyto přístroje se staly velmi oblíbené mezi celou řadou uživatelů, jelikož dokázaly splnit jejich požadavky ať už se jednalo o běžné použití nebo měření v těch nejnáročnějších provozních podmínkách. V tomto roce uvádí Chauvin Arnoux na trh hned pět nových modelů klešťových multimetrů, které opět reagují na potřeby svých zákazníků.

Francouzský výrobce Chauvin Arnoux slaví letos již 130 let od svého založení. Vzhledem k tak dlouhému působení na trhu si uvědomuje, že klešťové multimetry jsou nepostradatelným pomocníkem většiny uživatelů. Jak by také ne, klešťový ampérmetr je jejich vynálezem. Proto nyní představil nové modely přístrojů z řady F400 a F600. Jednotlivé řady se navzájem liší v rozměrech samotných kleští, ale hlavně ve velikosti měřeného proudu.

Čím se tyto přístroje vyznačují?

Všechny řady klešťových multimetrů se vyznačují vysokou odolností a možností použití i v těch nejnáročnějších provozních podmínkách. Což odpovídá zařazení do bezpečnostní kategorie CAT IV a krytím IP54, který chrání zejména před vnikem prachu do přístroje, čímž zaručuje dlouhodobou bezpečnost a funkční spolehlivost. Z hlediska ergonomie jsou přístroje navržené na používání jednou rukou, a to i s využitím ochranných rukavic. Tomu je přizpůsobeno i rozložení jednotlivých měření, kdy má každá funkce svou specifickou polohu přepínače. Ke své činnosti využívají 12bitový převodník TRMS, který umožňuje měřit s vysokou přesností. Díky velké šířce pásma a vysokému činiteli výkyvu (crest factor) umožňují tyto kleště přesné měření bez ohledu na typ měřeného signálu, což je velmi žádoucí v dnešních zarušených sítích. Další předností všech řad těchto přístrojů je funkce True-Inrush pro měření několika typů rozběhových proudů. Kleště automaticky určují typ signálu a úroveň hodnoty proudu v instalaci a na základě této informace vytvoří algoritmus pro vhodný měřicí režim k zachycení očekávaného nárůstu proudu. Významným rozdílem oproti funkci označené Inrush je měření nárůstu proudu z již rozběhnutého motoru (u funkce Inrush se měří rozběh z nulové hodnoty).

CA kleste rada f 2023 1
Nejlépe vybavená verze z každé řady umí měřit nejen AC/DC proudy a napětí, ale také činný, zdánlivý a jalový výkon, harmonické složky, účiník, sledy fází, odpor, frekvenci, teplotu, již zmíněné rozběhové proudy a provést test diod a propojení. Samozřejmostí je měření TRMS hodnot MAX, MIN, AVG nebo PEAK. K přístrojům lze připojit i převodníky pro měření dalších požadovaných veličin. Nesmíme zapomenout ani na další velmi užitečné funkce jako automatická detekce typu měření AC/DC pro proudy, napětí i výkony, nebo funkce ∆ REL. Všechny přístroje mají podsvětlený displej pro snadný odečet hodnot. Naměřená data lze ukládat do paměti přístroje a následně přenést do PC pro pozdější podrobnou analýzu pomocí programu DataView.

Co tedy přináší nové modely?

Nové modely uváděné nyní na trh mají samozřejmě všechny parametry a vlastnosti zmíněné výše, ale hlavně plní požadavek pro měření na čím dál více rozšířenějších solárních aplikacích se zvýšeným napětím. Nejvýznamnější změnou oproti předešlým modelům je ovšem větší napěťový rozsah. U nových modelů řady F400 (F402, F404, F406) i F600 (F604, F606) je nyní možné měřit až 1200 V AC (1700 V špička) a až 1700 V DC. Důvodem navýšení těchto rozsahů je především potřeba proměření daných parametrů zejména v solárních aplikacích. Trendem zejména u velkých solárních instalací je zvyšování napětí jednotlivých stringů i nad běžných 1000 V. A protože i proudy těchto instalací jsou větší, byly vhodnými kandidáty na zvýšení měřeného napětí právě řady F400 a F600.

CA kleste rada f 2023 2
Ruku v ruce s touto změnou jde i zvýšení bezpečnostní kategorie. Nyní tyto přístroje nabízejí nejvyšší bezpečností kategorii CAT IV 1000 V a také CAT III 1500 V (předešlé modely mají CAT IV 600 V) Samozřejmě v souladu s normou IEC 61010.
Jelikož si Chauvin Arnoux uvědomuje potřeby uživatelů těchto přístrojů došlo i ke změně polohy měření výkonu na otočném přepínači. Předchozí modely měly po sobě jdoucí měření napětí, odporu/propojení, proudu a výkonu. Pokud chtěl tedy uživatel měřit postupně napětí, proud a výkon, musel přepínat přes další polohu, u které bylo potřeba odpojit měřicí vodiče od napětí, aby nedocházelo ke zbytečné aktivaci ochranných prvků přístroje nebo k jeho poškození. To už se Vám u nových modelů nestane, protože polohy pro měření napětí, proudu a výkonu jsou nyní na otočném přepínači za sebou. Touto malou změnou dosáhnete menšího opotřebování ochranných prvků v přístroji a vyšší bezpečnosti měření.
Podrobnější popis všech parametrů nových modelů od Chauvin Arnoux a také kompletní nabídku klešťových multimetrů naleznete na našich nových stránkách www.ghvtrading.cz.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel. CZ: +420 541 235 532
Tel. SK: +421 255 640 293
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku