Měřicí převodníky proudu pro vaši automatizaci

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Měřicí transformátory proudu jsou v oboru energetiky všem dobře známé. Poměrně jednoduchým principem převádějí velikost proudu tekoucího primárním vodičem na hodnotu sekundárního proudu 1 nebo 5 A.

V případě měření spolu s běžným elektroměrem nebo analyzátorem sítí je měřicí transformátor odpovídající a dostačující volba.

Různá měřicí a kontrolní zařízení umožňují zaznamenávat různé parametry měření, které jsou potřebné pro monitorování nebo správu elektrických sítí a spotřebičů, zobrazování jejich výstupních parametrů nebo se starají o měřicí a regulační techniku v jiných zařízeních. S použitím různorodých typů zařízení pak vznikají rozličné požadavky na typ vstupního signálu.
Německý výrobce měřicích transformátorů MBS nabízí několik různých možností pro získání signálů vhodných pro zpracování řídicími jednotkami. Vstupní střídavý proud je zde transformován na nízkou, elektronice přizpůsobenou hodnotu signálu úměrného velikosti skutečně měřeného proudu. Konstrukce těchto zařízení zajišťuje bezpečné elektrické oddělení vstupů a výstupů.

KBR – měřicí převodník s rozebíratelným jádrem

V případě potřeby měření na již realizovaném vedení se nabízí řešení v podobě použití převodníků s rozebíratelným jádrem. Převodníky KBR jsou dostupné s proudovým výstupem 4-20 mA DC nebo s napěťovým výstupem 0-333 mV AC, který využívají některé elektroměry a analyzátory sítí. Převodníky KBR s těmito typy analogových výstupů se vyrábějí pro proudy od 100 do 1000 A a lze je osadit na vodiče do maximálního průměru 44 mm.

prevodniky proudu 2023 1

SWMU – měřicí převodník s integrovaným transformátorem

Měřicí převodníky SWMU jsou určeny pro instalaci na DIN lištu a prakticky se jejich montáž neliší od běžných měřicích transformátorů. Jejich výhodou je, že disponují kombinovanými analogovými výstupy 0-20 mA a 0-10 V, nebo 4-20 mA a 2-10 V. Jsou dostupné pro primární proudy již od 1 A a umí zpracovat proud o hodnotě až 800 A. Tyto převodníky je potřeba napájet pomocným napájením 230 VAC nebo 24 V DC. V případě méně náročných aplikací lze vybrat verzi bez pomocného napájení, která ovšem nedokáže nabídnout elektricky potlačenou nulu. Otvorem pro primární vodič je možné provléct vodič o průměru až 27 mm nebo je možné SWMU nasunout na přípojnici o rozměru až 40x12 mm.

NMC – kompaktní převodník pro doplnění stávajících měřicích transformátorů

Převodník NMC dokáže jednoduše rozšířit funkce stávajících měřicích transformátorů od MBS s převodem na 1 nebo 5 A, a to pouhým nasazením na jejich svorky. Tímto je možné elegantně vyřešit potřeby dodatečných dispečerských měření bez nutnosti rozebírání rozváděče nebo dodatečných úprav v instalaci. Zde záleží na konstrukčním typu stávajícího transformátoru, podle kterého je potřeba vybrat odpovídající velikost převodníku NMC. Podobně jako u převodníků SWMU jsou k dispozici kombinované výstupy 0-20 mA a 0-10 V, nebo 4-20 mA a 2-10 V. Pomocné napájení lze volit 230 VAC, 24 VDC nebo 110 VAC.
V případě potřeby využití verze bez pomocného napájení je opět nutno počítat s výstupem bez elektricky potlačené nuly.

prevodniky proudu 2023 2

FASK - flexibilní proudové senzory pro stísněné prostory nebo kabelové svazky

Flexibilní proudové senzory na principu Rogowského cívky jsou, vzhledem k jejich ohebnosti, ideální pro použití ve stísněných prostorách či pro měření na nepravidelných kabelových svazcích. Kromě flexibility mají senzory FASK výhodu v možnosti měření proudů o velikosti až 10 kA. Jejich výstupem je ovšem napěťový signál, který je, pro použití spolu se standardními měřicími zařízeními, potřeba převést na signál proudový. Z toho důvodu se do měřicí sestavy zařazuje třívstupový integrátor ROI-3. Ten poskytuje vhodný výstupní signál 1 A. Takto použitá sestava dokáže přesně měřit střídavou složku i v přítomnosti velké superponované stejnosměrné složky, čímž se přímo nabízí pro měření zvlněných proudů, například v systémech nabíjení baterií.

Pro více informací navštivte webové stránky www.ghvtrading.cz, sekci Měřicí technika pro rozváděče nebo nás kontaktujte telefonicky.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, 612 00 Brno
Tel.: +420 541 235 532
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ghvtrading.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku