Lankové spínače DuK nouzového zastavení pro pásové dopravníky

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lankové spínače pro nouzové zastavení se používají u rozsáhlých strojních zařízení například pásových dopravníků, válečkových dopravníků, třídičů a jiných zařízení.

Při správném elektrickém a mechanickém zapojení spínače a zatáhnutí za tažné lanko způsobí nouzové zastavení stroje. Lankové spínače pro nouzové zastavení sepnou i při neúmyslném zatáhnutí, např. když osoba do tažného lanka vběhne, padne nebo když je zachycena strojem a tažena na lanko, při tom musí překonat vypínací dráhu a sílu lanka.

Výhody při použití spínačů DuK

 • Ekonomicky výhodná dlouhodobá životnost
 • Špičkové kontakty se samočištěním
 • Lanko neztrácí červenou barvu
 • Změna teploty o 54°C neovlivní funkci
 • Z dálky viditelná poloha páky a seřízení lanka
 • Nevyžaduje údržbu

duk 2021 1

Teplotní rozsah

Podle výpočtu rozdílu teplot 55 °C (-15° až 40 °C), roztažnosti kovu a vypínací dráhy spínače typu LHPEw-...-B-...je vypočítaná maximální vzdálenost 53,75 metrů na jednu stranu. Po překročení této vzdálenosti může docházet k selhání kontroly přetržení lanka a tím i porušení podmínky bezpečnostní normy ČSN EN 620+A1 pro pásové dopravníky. I když výpočet stanovil maximální vzdálenost 53 metrů na každou stranu pro splnění požadavku normy ČSN EN 620+A1, tak bude muset být použita maximální délka podle výrobce.
Výrobci tuto základní vlastnost uvádějí ve své dokumentaci např. grafem nebo údajem, kde je nejdůležitější hodnotou tzv. vypínací dráha - vzdálenost spínače. Například u typu I150-RP bude podle výpočtů a potřebného počtu spínačů pro danou délku 50 metrů potřeba 8 kusů, což výsledné dílo jednoznačně 3,2krát prodraží, a to pouze na spínačích. Dále vzniknou problémy s elektrickými parametry bezpečnostního obvodu, který by musel být osm krát přerušen oproti jednomu přerušení.

duk 2021 2

Kontaktní moduly

Ve spínačích jsou použity mikrospínače vyšší cenové kategorie, které svými mechanickými a elektrickými vlastnostmi jsou optimalizovány pro bezpečnostní obvody v těžkých podmínkách (nárazy, otřesy, apod.). Použitím levnějších mikrospínačů dochází k falešnému rozpojení kontaktů a tím i ke zbytečnému zastavení linky.
Kontakty jsou konstruovány tak, aby při jejich sepnutí a rozepnutí vždy proběhlo k efektu samočištění. Pomocí můstkového kontaktu je zaručeno rozepnutí obvodu.
Výhoda tohoto typu kontaktu je v možnosti přenášet malé proudy bezpečnostních obvodů a se zaručením, že při pohybu dojde k jejich galvanickému sepnutí.
Kvalitní kontakty jsou klíčovou součástkou spínačů nouzového zastavení.
Ve spínačích se používají různé kontaktní moduly-prvky podle potřeb zapojení elektrického obvodu. Nejčastěji používané kontaktní prvky označené 18 se dvěma rozpínacími kontakty slouží pro zapojení do bezpečnostního obvodu s požadovanou úrovní „d – e“ (kat. 4.). Dalšími používanými kontaktní prvky označené 10 mají jeden rozpínací a jeden spínací kontakt, které se využívají pro signalizaci místa sepnutí.

Konstrukce spínače

Spínač je vyroben z polyesteru zesíleného skelnou tkaninou o tloušťce cca 8 mm. Spínač je odolný proti náhodným nárazům padajícího materiálu bez následné deformace. Spínač díky typu materiálu nerezaví a drobné oděrky nebo mechanické obroušení v přiměřené míře nesníží jeho funkčnost.
Mechanická část je vyrobena ze slitiny s robustní pružinou, která zaručuje správnou funkčnost po dobu své životnosti. Pro mechaniku nejsou použity plastové díly.

duk 2021 4

Lanko

Lanko splňuje legislativní požadavky tzn. má speciální pryžový povrch v červené barvě. Pryžový povrch je UV stabilní a nemění své barevné vlastnosti ani po deseti letech ve venkovním prostředí viz foto. Lanko je složeno s 19 ocelových stočených proutků o průměru 2 mm. Plastová izolační vrstva je silná 3 mm. Tento poměr zaručuje měkkost a pružnost lanka, která je nutná pro bezpečnou manipulaci a snižuje nároky na sílu vyvinutou při zatažení. Při náhodném pádu materiálu nebo doteku nástrojem díky tloušťce plastu zpravidla nedojde k obnažení ocelového lanka.
U obyčejných ocelových lanek je kotvení předmětů je poměr síly lanka a izolace opačný. Např. 5mm lanko má na sobě 1 mm silnou vrstvu plastové izolace. Tato izolace se zpravidla po určité době prodře a vytvoří na povrchu nerovnoměrnosti, které způsobí potřebu vyvinout větší sílu na zatažení. V ČSN EN 620+A1 nesmí být takto poškozené lanko použito.

Vodící oka

Vodící oka uvedené v nabídce jsou vyrobeny z oceli s povrchovou úpravou chomat, která zajišťuje kluznost lanka. Oko je vybaveno závitem M10. Oko je pouze jednou zahnuté, a to z důvodů minimalizace tření lanka o vodící oko. Je nutné si uvědomit, že jeden z parametrů pro aktivací spínače nouzového zastavení je maximálně 125 N při zatažení lanka.
U použití vodících ok jiného provedení zpravidla dochází k většímu tření nebo deformaci viz foto a následného zablokování lanka viz. foto. Provrtané díry v úhelníku nebo navařené matky jsou nepřípustné.

duk 2021 5

Funkce spínače

Spínač pro uchycení lanka používá páku, což je zásadní rozdíl oproti jiným jednostranným spínačům, u kterých se vytahuje osa ze spínače. Točivý pohyb je vždy při občasném použití lepší než vysouvací z pouzdra, u kterého je zpravidla nutné vyvinout větší sílu trhnutím.
Páku spínače lze přetáhnout i po sepnutí mikrospínačů skoro do vodorovné polohy bez poškození mechaniky. Při stresových situacích je člověk schopen vyvinout velkou sílu a zatáhnout lanko až na dorazy spínače (pouze v případě že se mu podaří přetrhnout ocelový řetízek na konci lanka).

Reference

Uvedené lankové spínače nouzového zastavení dodáváme v rámci zastoupení firmám v České republice a v Polsku.
Mimo to provádíme odborné montáže včetně provedení montážních (bezpečnostních) dokumentací viz. přiložený prospekt, odborné semináře a školení pro naše zákazníky a pracovníky dozorových organizací.
Naše níže popsané zkušenosti vycházejí z již provedených zakázek, např. v ČEZ, a.s., Elektrárna Dětmarovice, AES Bohemia a.s., OKD, a.s., ČEZ, a.s., Elektrárna Hodonín, Tvarbet Moravia, Dalkia a.s. Ústí nad Labem, Českomoravský štěrk a.s., a další významné aplikace v těžebním průmyslu České republiky, Polska a Slovenska.

duk 2021 6

Základní parametry:

 • typ „B” - pro 2x50 metrů délky lanka
 • typ „BSL” nebo „BSR” - pro 1x50 metrů
 • délky lanka
 • teplota použití -40°C až +85°C
 • odolné UV záření
 • typy s třídou ochrany krytem II, IP 67
 • typy pro prostředí Ex zóna 22 a zóna 21
 • typy pro chemii - nerezové provedení
 • materiál skříně sklolaminát nebo litina

ZAM - SERVIS s. r. o.
Křišťanova 1116/14, 702 00 Ostrava
Tel.: + 420 556 685 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zam.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2023

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku