Lankové spínače DuK nouzového zastavení pro pásové dopravníky

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lankové spínače pro nouzové zastavení se používají u rozsáhlých strojních zařízení například pásových dopravníků, válečkových dopravníků, třídičů a jiných zařízení.

Při správném elektrickém a mechanickém zapojení spínače a zatáhnutí za tažné lanko způsobí nouzové zastavení stroje. Lankové spínače pro nouzové zastavení sepnou i při neúmyslném zatáhnutí, např. když osoba do tažného lanka vběhne, padne nebo když je zachycena strojem a tažena na lanko, při tom musí překonat vypínací dráhu a sílu lanka.

Výhody při použití spínačů DuK

 • Ekonomicky výhodná dlouhodobá životnost
 • Špičkové kontakty se samočištěním
 • Lanko neztrácí červenou barvu
 • Změna teploty o 54°C neovlivní funkci
 • Z dálky viditelná poloha páky a seřízení lanka
 • Nevyžaduje údržbu

duk 2021 1

Teplotní rozsah

Podle výpočtu rozdílu teplot 55 °C (-15° až 40 °C), roztažnosti kovu a vypínací dráhy spínače typu LHPEw-...-B-...je vypočítaná maximální vzdálenost 53,75 metrů na jednu stranu. Po překročení této vzdálenosti může docházet k selhání kontroly přetržení lanka a tím i porušení podmínky bezpečnostní normy ČSN EN 620+A1 pro pásové dopravníky. I když výpočet stanovil maximální vzdálenost 53 metrů na každou stranu pro splnění požadavku normy ČSN EN 620+A1, tak bude muset být použita maximální délka podle výrobce.
Výrobci tuto základní vlastnost uvádějí ve své dokumentaci např. grafem nebo údajem, kde je nejdůležitější hodnotou tzv. vypínací dráha - vzdálenost spínače. Například u typu I150-RP bude podle výpočtů a potřebného počtu spínačů pro danou délku 50 metrů potřeba 8 kusů, což výsledné dílo jednoznačně 3,2krát prodraží, a to pouze na spínačích. Dále vzniknou problémy s elektrickými parametry bezpečnostního obvodu, který by musel být osm krát přerušen oproti jednomu přerušení.

duk 2021 2

Kontaktní moduly

Ve spínačích jsou použity mikrospínače vyšší cenové kategorie, které svými mechanickými a elektrickými vlastnostmi jsou optimalizovány pro bezpečnostní obvody v těžkých podmínkách (nárazy, otřesy, apod.). Použitím levnějších mikrospínačů dochází k falešnému rozpojení kontaktů a tím i ke zbytečnému zastavení linky.
Kontakty jsou konstruovány tak, aby při jejich sepnutí a rozepnutí vždy proběhlo k efektu samočištění. Pomocí můstkového kontaktu je zaručeno rozepnutí obvodu.
Výhoda tohoto typu kontaktu je v možnosti přenášet malé proudy bezpečnostních obvodů a se zaručením, že při pohybu dojde k jejich galvanickému sepnutí.
Kvalitní kontakty jsou klíčovou součástkou spínačů nouzového zastavení.
Ve spínačích se používají různé kontaktní moduly-prvky podle potřeb zapojení elektrického obvodu. Nejčastěji používané kontaktní prvky označené 18 se dvěma rozpínacími kontakty slouží pro zapojení do bezpečnostního obvodu s požadovanou úrovní „d – e“ (kat. 4.). Dalšími používanými kontaktní prvky označené 10 mají jeden rozpínací a jeden spínací kontakt, které se využívají pro signalizaci místa sepnutí.

Konstrukce spínače

Spínač je vyroben z polyesteru zesíleného skelnou tkaninou o tloušťce cca 8 mm. Spínač je odolný proti náhodným nárazům padajícího materiálu bez následné deformace. Spínač díky typu materiálu nerezaví a drobné oděrky nebo mechanické obroušení v přiměřené míře nesníží jeho funkčnost.
Mechanická část je vyrobena ze slitiny s robustní pružinou, která zaručuje správnou funkčnost po dobu své životnosti. Pro mechaniku nejsou použity plastové díly.

duk 2021 4

Lanko

Lanko splňuje legislativní požadavky tzn. má speciální pryžový povrch v červené barvě. Pryžový povrch je UV stabilní a nemění své barevné vlastnosti ani po deseti letech ve venkovním prostředí viz foto. Lanko je složeno s 19 ocelových stočených proutků o průměru 2 mm. Plastová izolační vrstva je silná 3 mm. Tento poměr zaručuje měkkost a pružnost lanka, která je nutná pro bezpečnou manipulaci a snižuje nároky na sílu vyvinutou při zatažení. Při náhodném pádu materiálu nebo doteku nástrojem díky tloušťce plastu zpravidla nedojde k obnažení ocelového lanka.
U obyčejných ocelových lanek je kotvení předmětů je poměr síly lanka a izolace opačný. Např. 5mm lanko má na sobě 1 mm silnou vrstvu plastové izolace. Tato izolace se zpravidla po určité době prodře a vytvoří na povrchu nerovnoměrnosti, které způsobí potřebu vyvinout větší sílu na zatažení. V ČSN EN 620+A1 nesmí být takto poškozené lanko použito.

Vodící oka

Vodící oka uvedené v nabídce jsou vyrobeny z oceli s povrchovou úpravou chomat, která zajišťuje kluznost lanka. Oko je vybaveno závitem M10. Oko je pouze jednou zahnuté, a to z důvodů minimalizace tření lanka o vodící oko. Je nutné si uvědomit, že jeden z parametrů pro aktivací spínače nouzového zastavení je maximálně 125 N při zatažení lanka.
U použití vodících ok jiného provedení zpravidla dochází k většímu tření nebo deformaci viz foto a následného zablokování lanka viz. foto. Provrtané díry v úhelníku nebo navařené matky jsou nepřípustné.

duk 2021 5

Funkce spínače

Spínač pro uchycení lanka používá páku, což je zásadní rozdíl oproti jiným jednostranným spínačům, u kterých se vytahuje osa ze spínače. Točivý pohyb je vždy při občasném použití lepší než vysouvací z pouzdra, u kterého je zpravidla nutné vyvinout větší sílu trhnutím.
Páku spínače lze přetáhnout i po sepnutí mikrospínačů skoro do vodorovné polohy bez poškození mechaniky. Při stresových situacích je člověk schopen vyvinout velkou sílu a zatáhnout lanko až na dorazy spínače (pouze v případě že se mu podaří přetrhnout ocelový řetízek na konci lanka).

Reference

Uvedené lankové spínače nouzového zastavení dodáváme v rámci zastoupení firmám v České republice a v Polsku.
Mimo to provádíme odborné montáže včetně provedení montážních (bezpečnostních) dokumentací viz. přiložený prospekt, odborné semináře a školení pro naše zákazníky a pracovníky dozorových organizací.
Naše níže popsané zkušenosti vycházejí z již provedených zakázek, např. v ČEZ, a.s., Elektrárna Dětmarovice, AES Bohemia a.s., OKD, a.s., ČEZ, a.s., Elektrárna Hodonín, Tvarbet Moravia, Dalkia a.s. Ústí nad Labem, Českomoravský štěrk a.s., a další významné aplikace v těžebním průmyslu České republiky, Polska a Slovenska.

duk 2021 6

Základní parametry:

 • typ „B” - pro 2x50 metrů délky lanka
 • typ „BSL” nebo „BSR” - pro 1x50 metrů
 • délky lanka
 • teplota použití -40°C až +85°C
 • odolné UV záření
 • typy s třídou ochrany krytem II, IP 67
 • typy pro prostředí Ex zóna 22 a zóna 21
 • typy pro chemii - nerezové provedení
 • materiál skříně sklolaminát nebo litina

ZAM - SERVIS s. r. o.
Křišťanova 1116/14, 702 00 Ostrava
Tel.: + 420 556 685 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.zam.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2022

ElektroPrůmysl.cz, červen 2022

Číslo je zaměřené na energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.

Najdete nás na Facebooku