Zelio Control NFC: ale hlásit se to musí

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kontrolní relé Zelio™ Control NFC zvládne efektivně, přesně a bezpečně monitorovat hned 7 funkcí. Díky integrované technologii NFC nabízí pokročilou kontrolu stavu 3fázové sítě – včetně všech výhod plynoucích z této moderní bezdrátové komunikace.

Stačí přizvat vhodný chytrý telefon a můžete například sdílet nastavení svého oblíbeného relé na WhatsApp.

Technologie NFC: jen pro platby je jí škoda

Bezdrátovou technologií NFC (Near Field Communication – komunikací na blízkou vzdálenost) jsou dnes vybaveny téměř všechny chytré telefony. Umožňuje totiž jejich využívání k bezkontaktním platbám. Předpokládá se, že do roku 2020 jich na světě bude více než 2,2 miliardy. Rozšíření NFC do oblasti průmyslových relé přináší zjednodušení, zrychlení a zpřesnění komunikace mezi přístrojem a uživatelem. Vede k citelnému zvýšení efektivity i spolehlivosti sledování stavu 3fázové sítě.

 zelio control nfc 2019 1

Zelio Control NFC: 7 funkcí v 1 přístroji

Nové kontrolní relé Zelio Control™ NFC zvládne monitorovat všech 7 níže uvedených funkcí, samozřejmě včetně včasné detekce a signalizace jejich poruch. Kontakty relé mohou být sepnuté nebo rozepnuté, časové zpoždění může, ale nemusí být nastaveno.

 • Sled fází (L1, L2, L3, N)
 • Výpadek fáze.
 • Asymetrie.
 • Podpětí
 • Přepětí.
 • Vyšší hodnota frekvence.
 • Nižší hodnota frekvence.

Stav 3fázové sítě (nebo 3fázové sítě a neutrálního vodiče) indikuje Zelio Control NFC pomocí 4 diod LED na čele přístroje, které okamžitě signalizují jakoukoliv odchylku od nastavených parametrů funkcí. Při použití chytrého telefonu s aplikací Zelio NFC (viz dále) lze relé přesně nastavit dokonce vzdáleně, a to včetně individuální konfigurace 2 reléových výstupů.

Mobilní aplikace Zelio NFC: ke stažení

Pro použití s kontrolním relé Zelio Control NFC je vyžadován chytrý telefon s funkcí NFC a operačním systémem Android (verze 4.4 a vyšší). Aplikaci Zelio NFC lze stáhnout jedním ze tří níže uvedených postupů.
Uživatel spárujte NFC anténu svého kontrolního relé Zelio Control a chytrého telefonu. Tím se dostane na stránku Google Play, kde si již snadno vyhledá a stáhne aplikaci „Zelio NFC“. Druhou možnost představuje vyhledání a stažení aplikace „Zelio NFC“ přímo z Google Play. Třetí variantou je naskenování uvedeného QR kódu a opět – jak jinak – stažení aplikace „Zelio NFC“.

zelio control nfc 2019 3

S aplikací Zelio NFC ve svém chytrém telefonu dokáže uživatel jak načíst, resp. konfigurovat nastavení daného kontrolního relé Zelio Control NFC, tak provádět diagnostiku jeho stavu. Konkrétně:

 • Číst, psát a klonovat konfigurace.
 • Provádět rychlou a jednoduchou automatickou konfiguraci.
 • Nastavit až 10 alarmů při monitorování různých funkcí.
 • Kombinovat alarmy s využitím logických operátorů (AND, OR, NOT) u obou reléových výstupů.
 • Individuálně nastavit pozitivní & negativní logiku u obou reléových výstupů.
 • Provádět simulace za účelem kontroly logiky alarmů.
 • Provádět vzdálenou diagnostiku poruch (ve formě událostí) vč. jejich historie.
 • Sdílet nastavení on-line, v rozsahu dle typu chytrého telefonu (e-mail, WhatsApp, atd.).

Aplikace Zelio NFC obsahuje také příslušné funkční diagramy, schémata zapojení a návod na uvedení do provozu.

Čtyřmístný přístupový kód zvyšuje bezpečnost

Ve srovnání s konvenčními 3fázovými relé je Zelio Control NFC od Schneider Electric navrženo se zvýšenou úrovní zabezpečení. Pomocí aplikace Zelio NFC lze nastavit, změnit, případně resetovat 4místný číselný kód, který zabrání – ať už roztržitě nechtěné či zákeřně úmyslné – změně v nastavení relé.

zelio control nfc 2019 2

Robustní relé ve štíhlém těle

Tradiční šířku 22,5 mm (změna kabeláže tudíž není na programu dne) doplnilo relé Zelio Control NFC hloubkou 99 mm a výškou 90 mm. S příjemnou hmotností 125 g a úctyhodným rozsahem napájecího napětí 208 až 480 V AC (+/- 20 %) dokáže precizně monitorovat – místně i vzdáleně – 3fázovou síť při teplotách od -20 °C do +60 °C.

Široké možnosti uplatnění potěší

Fikanou volbou je Zelio Control NFC pro monitorování a vzdálenou diagnostiku 3fázových motorů. Prodlouží jim životnost a zkrátí dobu potřebnou k opravě/výměně. Skvěle se nové relé uplatní také při hlídání kvality napájení 3fázové sítě nebo při nouzovém přepínání tohoto napájení v kritických situacích. K lepšímu uplatnění v IIoT světě pomůže i rozváděčům pro průmyslová čerpadla a pumpy, resp. pro HVAC-R. První kontrolní relé RMNF22TB30 už dnes spolehlivě pracují na obráběcích a balicích strojících, průmyslových manipulátorech i čerpacích stanicích a dmychadlech.

zelio control nfc 2019 4

Benjamínek, co si s IIoT rozumí

Nové kontrolní relé Zelio Control NFC je zatím posledním přírůstkem do rodiny relé Zelio. Kromě měřicích a kontrolních relé Zelio Control k ní patří časová relé Zelio Time, osvědčená počítadla Zelio Count a analogové převodníky Zelio Analog. Za vzdáleného příbuzného lze považovat i programovatelné relé, resp. malý řídicí systém, Zelio Logic.
Už léta patří relé Zelio ke stálicím tzv. připojených produktů otevřené, IIoT kompatibilní architektury EcoStruxure. Kde by celá Industry 4.0 bez těchto schopných borců v poli byla?

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Rittal - The System. Faster – better – everywhere. Celek je vždy více než jen pouhý součet jednotlivých částí.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.