Spolehlivé propojení od OBO Bettermann

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rozváděčové skříně najdeme v každé moderní budově. Tvoří nedílnou součást elektrických rozvodů, bez ohledu na jejich složitost nebo účel využití. Jejich jednotlivé komponenty by měly pracovat bezpečně a spolehlivě, takže by se v nich měly používat výhradně výrobky k tomuto účelu určené.

V portfoliu OBO Bettermann je proto pro tyto účely k dispozici neustále rozšiřovaná nabídka speciálních kabelových kanálů systému DAHL, včetně souvisejících upevňovacích prvků, a široká paleta zařízení k ochraně silových i slaboproudých sítí vůči působení nežádoucích přepětí, vznikajících jako důsledek impulsních jevů v síti nebo při bleskových výbojích.

Propojovací kanály pro nejvyšší požadavky

Plastové propojovací kanály OBO umožňují bezpečné a čisté vedení vodičů a kabelů v rozvaděči (obr. 1). Rozmanitost rozměrů, mechanická stabilita, zpracování bez ostrých hran i rozměrová přesnost patří k mnoha výhodám tohoto osvědčeného systému. Kanály jsou testovány a schváleny pro evropský i severoamerický trh a splňují vysoké nároky laboratoří VDE i Underwriters Laboratories (UL File E301798). Součástí systému jsou také kabelové kanály LKVH v bezhalogenovém provedení, vyrobené z materiálů minimalizujících toxické zplodiny hoření, což vyžadují stále častěji předpisy z oblasti požární bezpečnosti staveb. Současně jsou tyto kanály certifikovány také podle DNV-GL, takže je lze použít i při stavbě lodí.

spolehlive propojeni 2018 2

Mnoho variant pro instalace na míru

Díky širokému rozměrovému portfoliu umožňují propojovací kanály VK od OBO Bettermann realizaci elektroinstalací tzv. „na míru“. Při rozměrech od 15 mm x 15 mm do 100 mm x 100 mm s více než 40 různými variantami pro všechny běžné velikosti naleznou projektanti, technologové i realizační pracovníci hodná řešení pro velké množství rozváděčových aplikací (obr. 2). Na vyžádání dodává OBO také nejrůznější specifická provedení kanálů, přizpůsobená specifickým požadavkům systémů, jejichž jsou součástí.

spolehlive propojeni 2018 3

Snadná a bezpečná instalace

Měkké otvory bez otřepů a zaoblené jazýčky kanálů LK4, LK4/N, LKV i LKV/N brání poškození uložených kabelů a současně usnadňují montáž. Z výroby připravené a přesně stanovené body zlomu umožňují snadné přerušení spodní plné části bočnic. Jednoduché nebo dvouřadé děrování dna provedené v souladu s EN 50085-2-3 usnadňuje instalaci do rozváděče. Díky této normalizaci je lze totiž velmi jednoduše upevnit do standardní perforace montážní desky rozváděčové skříně. Pokud musí být mezi montážní deskou a dnem kanálu mezera, lze ji bez problémů zajistit montáží prostřednictvím rozpěrek. Je-li třeba během montáže oddělit bočnice kanálu např. na koncích od kanálového dna, lze tak učinit velice jednoduše pomocí kleští.
Verze N kabelových kanálů mají v postranní liště integrovánu příchytku, pro snadnější zajištění kabelů uvnitř kanálu. Pokud se předpokládá pozdější doplňování instalovaných kabelů a vodičů, lze k uchycení drátů použít opěrné můstky, snadno přizpůsobitelné šířce kanálu. Můstek pro uchycení drátu resp. kabelu se zasune do postranního otvoru kanálu a spolehlivě zafixuje kabely i jednotlivé vodiče, takže vypadnout ani při opakovaném otevírání kanálu (obr. 3). Současně se zaručí i snadná instalace horního kanálového dílu (víka).

spolehlive propojeni 2018 4

Všestranný sortiment pro spolehlivou montáž

Mimo propojovacích kanálů nabízí OBO pro bezpečnou montáž zařízení, kabelů a vedení do rozváděčů také široký sortiment profilových lišt a souvisejících upevňovacích prvků. Nabídka lišt zahrnuje malé profilové lišty, standardní DIN lišty, specifické přístrojové lišty, robustní C profily i vysoce zatížitelné nosné profilové lišty.
Všestranné montážní příslušenství doplňuje tuto nabídku o několik typových řad třmenových příchytek s různým provedením mechanického upevnění a nejrůznější druhy svorek pro snadné vytváření individuálních lištových sestav.

Nezapomeňte na ochranu před bleskem

Významnou roli v otázce spolehlivosti rozváděčových a ovládacích skříní ovšem hraje nejen bezpečné uložení kabelů a vodičů, ale též ochrana instalovaných zařízení před nejrůznějšími druhy impulsního přepětí. K poškození přepětím jsou silně náchylné zejména citlivé elektronické prvky, které musí být proto zvlášť spolehlivě chráněny, a to bez ohledu na skutečnost, jedná-li se o impulsní jevy průmyslové povahy, vznikající v silových a datových sítích nebo o jevy provázející energeticky zvláště významné údery bleskových výbojů.

spolehlive propojeni 2018 5
OBO nabízí i v této oblasti systémové řešení, s jehož prvky lze vytvořit účinnou víceúrovňovou bariéru potlačující bez rozdílu všechny druhy impulsních přepětí. Nabídka zahrnuje vysoce výkonná jiskřiště pro průmysl, standardní ochranné prvky pro obytné a administrativní budovy (obr. 4), široké portfolio zařízení pro ochranu systémů měření a regulace i svodiče pro datové a analogové přenosové linky.

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červen 2020

Číslo je zaměřené na identifikační systémy, trafostanice, transformátory a zabezpečovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.