Proč využití normy pro krabice a úplné kryty nedává při výrobě rozváděčů smysl

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V poslední době se v elektrotechnických kruzích často diskutuje o možnosti či nemožnosti využití normy pro krabice a úplné kryty (ČSN EN 60670-24) při výrobě rozváděčů. I ve firmě BONEGA jsme se samozřejmě tomuto tématu věnovali a podrobně jsme normu nastudovali.

Níže najdete závěry naší analýzy.

Norma pro krabice a úplné kryty administrativní zátěž v podstatě nesnižuje

Z důkladné analýzy normy vyplývá, že administrativní zátěž je u obou norem při dodržení všech požadavků v podstatě obdobná.
Výpis některých vyžadovaných administrativních úkonů z normy pro krabice a úplné kryty (ČSN EN 60670-24):

Pracovník provádějící instalaci musí provést tyto výpočty:

 • podle pokynů výrobce úplného krytu provést výpočtem maximální oteplení (při zapojení přístrojů v nejhorší možné provozní konfiguraci - podle přílohy AA.1)

Pracovník provádějící instalaci musí provést tyto zkoušky:

 • ověření maximální schopnosti úplného krytu rozptylovat výkon (pokud toto nezajistí výrobce prázdného úplného krytu "skříně)
  ověření oteplení z výpočtu (při zapojení přístrojů v nejhorší možné provozní konfiguraci)

Pracovník provádějící instalaci musí rozhodnout:

 • volbu úplného krytu, aby dokázal odvést maximální tepelné ztráty z použitých přístrojů a nestal se potenciálním zdrojem požáru

Zkouška ověření provedená pracovníkem provádějícím instalaci:

 • prohlídka značení a shoda vybaveného úplného krytu GP se schématy zapojení
 • ověření požadavků na ochranu celkovou izolací
 • ověření a zkouška účinnosti ochranného obvodu
 • ověření správnosti zapojení, zkoušky mechanické činnosti a je-li to nutné, elektrické činnosti
 • ověření ochrany před vniknutím pevných cizích těles a před škodlivým vniknutím vody
 • zkouška izolačního odporu
 • mezní hodnoty oteplení musí být pokryty výpočtem

Povinné značení pracovníkem provádějícím instalaci (de facto výrobní štítek):

 • jméno nebo identifikace pracovníka provádějící instalaci
 • uvedení typu nebo jiné prostředky používané pracovníkem provádějícím instalaci pro identifikaci vybaveného úplného krytu GP
 • jmenovitý proud v ampérech
 • jmenovité napětí ve voltech
 • značka pro druh napájení
 • stupeň ochrany vybaveného úplného krytu GP
 • značka pro ochranu celkovou izolací, přichází-li to v úvahu
 • písmeno N pro svorky určené výhradně pro nulový vodič

Pracovník provádějící instalaci musí poskytnout tuto dokumentaci:

 • prohlášení o shodě
 • výpočet maximálního oteplení pro 3 fázové provedení a pro 1 fázové při proudech nad 32 A

vyuziti krabice normy 1

Norma pro krabice a úplné kryty zvyšuje bezpečnostní riziko a omezuje výběr přístrojů

Důvodem, proč tuto normu ostatní výrobci prosazují, je podpora prodeje vlastních výrobků, protože vyžaduje použití všech přístrojů ve skříni od stejného výrobce s navazujícím omezením napětí a proudů. Praxe však vyžaduje mnohem vyšší flexibilitu co se týká skříní i přístrojů. V tomto smyslu je naopak tato norma zbytečně svazující. Její aplikace při výrobě rozváděčů tak nepřináší žádnou praktickou výhodu a pouze zvyšuje bezpečnostní riziko.

Norma pro krabice a úplné kryty přenáší odpovědnost na revizní techniky

Rozváděčová skříň není podle normy pro krabice a úplné kryty považována za výrobek, ale jako součást elektroinstalace. Odpovědnost je tak plně přenesena na revizní techniky. Což může vést k mnoha komplikacím.

vyuziti krabice normy 3

Díky software lze snížit administrativní zátěž i při využití správné normy na rozvodnice DBO (ČSN EN 60439-3)

Souhlasíme však, že je potřeba snížit administrativní zátěž při výrobě rozvaděčů. Podle nás je však profesionálním řešením pro praxi zjednodušení administrativy za pomoci software při zachování vysokých nároků na bezpečnost dle normy ČSN EN 60439-3, nikoliv kličky v normách.
Proto jsme vytvořili online aplikaci Ověření návrhu.cz (www.overeninavrhu.cz), která tento problém elegantně řeší:

 • Aplikace po naklikání přístrojů provede skutečný fyzikální výpočet nejhoršího možného tepelného zatížení a umožní zvolit jen takové skříně, které tomuto zatížení odpovídají. Nevěřili byste kolik elektroinstalatérů nám sdělilo, že je naše aplikace nepustila do skříní, které běžně před tím pro podobnou sestavu přístrojů používali. Díky aplikaci tak začali používat kvůli odvodu tepla větší skříně, což přispělo k vyšší bezpečnosti. Některé plastové skříně pro povrchovou montáž na 36 modulů dokáží pro příklad odvézt teplo jen do 30 W, což je pro mnohé překvapením.
 • Vygeneruje veškerou potřebnou dokumentaci k rozváděči včetně výrobního štítku. Jediné, co zbývá ručně vyplnit je tzv. Protokol o kusovém ověření, který se vyplňuje až po fyzickém sestavení rozváděče (navíc ke každému kroku je uveden praktický návod). Vše ostatní je vygenerováno zcela automaticky!
 • Výrobní štítek obsahuje QR kód, po jehož načtení je možné ihned zobrazit i na mobilním telefonu původní dokumentaci a porovnat ji s reálným aktuálním osazením rozváděče (ideální pro revize). V případě požáru je tak výrobce rozvaděče snadno schopný dokázat, že došlo například k dodatečné úpravě rozváděče bez jeho vědomí. V tomto je velká výhoda oproti klasickým PC softwarům na pouhou konfiguraci rozváděče.
 • Po načtení QR kódu je možné v rozváděči udělat dodatečné odborné úpravy, pokud je fyzikální výpočet tepelného zatížení připustí do původní skříně. Obratem tak lze získat opět platnou dokumentaci včetně nového výrobního štítku s novým QR kódem. Toto přesně řeší velmi častý problém z praxe, kdy většina rozváděčů po prvním roce předělaná.
 • Nabídka skříní a přístrojů není omezena jen na přístroje BONEGA. Je tak možné flexibilně nakombinovat přístroje a skříně od různých výrobců tak, jak praxe opravdu vyžaduje.

vyuziti krabice normy 2

Závěr

Závěrem tedy mohu shrnout, že

 • využití normy ČSN EN 60670-24 pro krabice a úplné kryty neznamená de facto žádné usnadnění, ale naopak omezení ve výběru skříní a přístrojů jen na jednu značku
 • rozváděčová skříň není podle normy pro krabice a úplné kryty považována za výrobek, ale jako součást elektroinstalace. Odpovědnost je tak plně přenesena na revizní techniky.
 • ověření návrhu dle ČSN EN 60439-3 (rozvodnice DBO) je bezpečnější a s využitím online aplikace i jednodušší než slibované zjednodušení pomocí normy ČSN EN 60670-24

My vidíme řešení v rozšíření online aplikace Ověření návrhu o další značky přístrojů a skříní, tak aby byly pokryty reálné požadavky praxe včetně využití pro multimediální rozváděče. Nejdeme kvůli výše uvedenému proto cestou Krabic a úplných krytů. Viděli bychom v tom krok zpět.

BONEGA, spol. s r.o.
Sudoměřice 547, 696 66 Sudoměřice nad Moravou
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel: (+420) 603 542 347
www.bonega.cz
www.overeninavrhu.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2021

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2021

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.

Najdete nás na Facebooku