Jak efektivně propojovat jednomodulové "chráničojističe"

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V poslední době evidujeme výrazně zvýšený zájem o jednomodulové 6 kA proudové chrániče s nadproudovou ochranou (RCBO). Tato kombinace jističe a proudového chrániče v rozměrech klasického jednomodulového jističe přináší vyšší bezpečnost.

Dále spolehlivost, snazší hledání poruchy a úsporu místa (bez nutnosti použít a tedy i platit větší rozvaděč). Díky příznivé ceně (od 475 Kč pro koncové zákazníky) se nyní vyplatí okruhy chránit jističem a chráničem zároveň i jen jednotlivé okruhy (např. světelné okruhy, které musí mít dle nové legislativy oddělenou ochranu, či zásuvkové). Firma BONEGA je stále jediná na českém trhu, která jenomodulový chráničojistič se zkratovou odolností 6 kA ve své nabídce má.

Rozměry klasického jednomodulového jističe

Chráničojistič skutečně zabírá v rozvaděči jen jeden modul, jak je patrné ze schématu i fotografie níže.

1. Montáž pomocí speciální lišty

Ideální z hlediska bezpečnosti, produktivity práce i spolehlivosti spojů je řešení pomocí speciální lišty s možností předřazení vypínačů 1P+N nebo 3P+N.
Pro větší srozumitelnost jsme připravili na internetovém serveru YouTube BONEGA (www.youtube.com/BONEGAsro) dvě videa, která ukazují, jak chráničojistič propojit s ostatními přístroji při jednofázovém a třífázovém zapojení:

K propojení těchto vypínačů a navazujících jednomodulových přístojů PEP 6PJe slouží speciální lišty.

chranicojistice 2019 1
Při jednofázovém přívodu jsou na začátku těchto speciálních lišt dvě vidličky, které zapadnou do horní části svorek dvoumodulového vypínače 1P+N. Za nimi pak následují kontakty hřebenové, které střídavě vedou fázi a „N“ a zapadají do jednomodulových RCBO přístrojů PEP 6PJe. Po přivedení fáze a „N“ vodiče do spodních třmenových svorek vypínače 1P+N se tak fáze a „N“ automaticky rozvádí přes vypínač a lištu do všech dalších navazujících RCBO přístrojů. V případě požadavku lze pravý případně neobsazený konec lišty zkrátit nebo ponechat jako rezervu. Na volné fázové jazýčkové (hřebenové) kontakty jsou určeny bezpečnostní krytky.
Při třífázovém přívodu jsou na začátku těchto speciálních lišt čtyři vidličky, které zapadnou do horní části svorek čtyčmodulového vypínače 3P+N. Za nimi pak následují kontakty hřebenové, které střídavě vedou fázi L1,L2,L3 a „N“ a zapadají do jednomodulových RCBO přístrojů PEP 6PJe. Po přivedení 3 fází a „N“ vodiče do spodních třmenových svorek vypínače 3P+N se tak fáze L1,L2,L3 a „N“ automaticky rozvádí přes vypínač a lištu do všech dalších navazujících RCBO přístrojů. V případě požadavku lze pravý případně neobsazený konec lišty zkrátit nebo ponechat jako rezervu. Na volné fázové jazýčkové (hřebenové) kontakty jsou určeny bezpečnostní krytky.

chranicojistice 2019 2

2. Montáž pomocí běžných jazýčkových (hřebenových lišt)

Řešení pomocí běžných jazýčkových (hřebenových) lišt je méně praktičtější. Spočívá jen v propojení jednomodulových přístrojů PEP 6PJe navzájem. K takovému řešení slouží běžně dostupné hřebenové (pozor ne vidlicové) lišty.
Při jednofázovém přívodu lze použít dvě proti sobě vložené jednofázové jazýčkové (hřebenové) lišty. Pro odlišení je vhodné pro propojení „N“ zvolit lištu s modrou izolací a pro fázovou s bílou izolací. Oddělené lišty tak propojí v řadě jednomodulových přístrojů zvlášť fázi a zvlášť „N“. Přívod fáze a „N“ lze v případě odpovídajícího průřezu vodiče vyřešit tak, že se vloží do třenové svorky k jazýčkovému (hřebenovému) kontaktu ještě vodič. Vlastní třmenové svorky kombinovaného přístroje mají průřez: 5,1 mm x 6,5 mm = 33 mm2 V případě požadavku lze přečnívající konec lišty zkrátit nebo ponechat jako rezervu. Na volné fázové jazýčkové (hřebenové) kontakty jsou určeny bezpečnostní krytky.
Při třífázovém přívodu lze použít proti sobě vloženou jednu jednofázovou jazýčkovou (hřebenovou) lištu a jednu třífázovou jazýčkovou (hřebenovou) . Pro odlišení je vhodné k propojení „N“ zvolit jednofázovou lištu s modrou izolací a pro třífázovou s bílou izolací. Odělené lišty tak propojí v řadě jednomodulových přístrojů zvlášť fáze L1,L2,L3 a zvlášť „N“. Přívod fází a „N“ lze v případě odpovídajícího průřezu vodiče vyřešit tak, že se vloží do třenové svorky k jazýčkovým (hřebenovým) kontaktům ještě vodiče. Vlastní třmenové svorky kombinovaného přístroje mají průřez: 5,1 mm x 6,5 mm = 33 mm2. V případě požadavku lze přečnívající konec lišty zkrátit nebo ponechat jako rezervu. Na volné fázové jazýčkové (hřebenové) kontakty jsou určeny bezpečnostní krytky.

Poznámka: Pokud průřez vodiče neumožňuje jeho „přiložení“ do třmenové svorky k jazýčkovému (hřebenovému) kontaktu, tak lze přívod vyřešit pomocí přídavné svorky o šířce kontaktu 4,3 mm a délky 32 mm. Lze je zase volit v barvě modré nebo bílé. Na výběr jsou k dispozici s podélným nebo příčným napájením.

chranicojistice 2019 3

3. Montáž „klemováním“

Z pohledu pracnosti, bezpečnosti i spolehlivosti spojů je to nejméně vhodné řešení, při kterém se propojují svorky pomocí izolovaných vodičů. Najde využití pro připojení jen jednoho či několika málo přístrojů.

Typ A i AC

Chráničojističe jsou k dispozici nejen v typu AC, ale i v typu A a v hodnotách 30, 100 a 300 mA, o který obecně také evidujeme v poslední době zvýšený zájem. „Jističová“ část 1P RCBO je do 32A v charakteristikách B,C,D.

Jednomodulové chráničojističe jsou k dispozici i v aplikaci Návrh rozvaděče.cz

Oblíbená aplikace www.navrh-rozvadece.cz umožňuje samozřejmě do rozvaděčů přidat i chráničojističe BONEGA. Snadno tak získáte veškerou dokumentaci včetně výrobního štítku s QR kódem pro rychlou úpravu rozvaděče v budoucnu.

BONEGA, spol. s r.o.
Sudoměřice 547, 696 66 Sudoměřice nad Moravou
Tel: +420 518 335 216
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.bonega.cz/elektro

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku