Přípojnicový systém 60 mm, řešení rozvodu 1250 A

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Přípojnicový systém 60 mm firmy Wöhner byl poprvé uveden na trh v roce 1980. Dnes její třetí generace, která prošla celou řadou inovací a vývoje, řeší jednoduše a spolehlivě vysoké nároky rozvodu proudu v rozváděčích.

S využitím adaptérů a připojovacích modulů se minimalizuje riziko vzniku zkratu a použitím různých typů krytů, je možné zajistit bezpečnost proti dotyku. To vše jednoduše, téměř bez použití nářadí.

pripojnicovy system 7 1

V tomto článku bychom Vás rádi seznámili s řešením rozvodu proudu 1250 A přípojnicovým systémem 60 mm. Základní částí systému jsou přípojnicové Cu pásoviny a držáky. S ohledem na proud systému byly vybrány profilové měděné přípojnice s profilem HH o průřezu 1140 mm2 s vodorovným umístěním na dno skříně. Graf na obr. 1 zobrazuje proudovou zatížitelnost přípojnic různých profilů s uspořádáním vedle sebe (side by side) bez namontovaných komponent. Z grafu je zřejmé, že proud 1250 A ohřeje přípojnici o méně než 25 Kelvinů. Podle normy je přípustné oteplení přípojnic 35 K, které by nastalo při trvalém zatížení proudem 1500 A. Firma Wöhner dodává pocínované přípojnice, které podstatně zjednodušují přípravu a vlastní realizaci vodivých spojů. Současně je přípojnice chráněna před vlivem korozivních látek.

pripojnicovy system 7 2
K uchycení profilových přípojnic jsou určeny třípólové držáky, viz obr. 2, které jednoduše, rychle a spolehlivě umožní připevnění celého systému na panel. Držáky jsou konstruovány tak, aby zajistily vysokou zkratovou odolnost. Tato odolnost je ovlivněna vzdáleností mezi jednotlivými držáky. Výpočtový program pro určení zkratové odolnosti je možné nalézt na stránkách výrobce www.woehner.com, kde na základě počtu držáků a vzdálenosti mezi nimi je odolnost vypočtena. Při návrhu systému je potřeba vzít v úvahu také připojené komponenty (např. adaptéry, pojistkové odpínače, svorky, apod.), protože jejich připojením se mění proudová zatížitelnost systému.

pripojnicovy system 7 3
Napájení systému je zabezpečeno z výkonového jističe, který je se systémem propojený lamelovými přípojnicemi 63x1x10. Držák lamelových přípojnic se jednoduše připevní do C profilu dle ČSN EN 60715, viz obr. 3. Spojení lamelových přípojnic k pevným přípojnicím je provedeno pomocí CRITO svorky, viz obr. 4.

pripojnicovy system 7 4
Podle funkce a vybavení každého pole rozvaděče lze volit specifické komponenty systému, které zabezpečí bezpečný rozvod proudu uvnitř pole. Při vybavení pole pojistkovými odpínači, viz obr. 5 (jištění vývodů), lze volit pojistkové odpínače s přímou montáží na přípojnicový systém bez vrtání, čím se ušetří čas montáže a prostor v rozvaděči. Pomocí svorek a připojovacích bloků lze snadno realizovat vývody a další rozvod proudu.

pripojnicovy system 7 5
Základní krytí systému zajišťuje dodatečný boční kryt držáků, kryty svorek a vanový kryt volného pole. Při použití profilových přípojnic je vhodné použít také dodateční kryt montážního prostoru, čímž se zajistí komplexní krytí z vrchu a ze spodu. K zakrytování zadní strany systému slouží zadní krycí deska s UL schválením. Vanový kryt je složen s držáků a přední tvarované krycí desky. Kryt svorek s větším prostorem pod krytem se skládá z držáků krytu, předního krytu a krytu vrchního/spodního. Sestava krytu držáku přípojnic, krytu přípojnic, vanového krytu a krytu svorek je zobrazena na obr. 6.

pripojnicovy system 7 6
V přípravné fázi projektu firma Wöhner nabízí podporu v ověření návrhu přípojnicového systému podle souboru norem ČSN EN 61439. Vlastní montáž komponent je velmi rychlá, téměř bez nutnosti použití dalších nástrojů. Při použití měděných vodičů je celý systém bezúdržbový. Velkou výhodou tohoto stavebnicového systému je možnost dodatečně a jednoduše systém doplnit o další komponenty.
Moderní systémy rozvodu proudů jsou stále výkonnější, proto uživatelé více upřednostňují bezpečnost mezinárodně uznávaných a certifikovaných komponent.

GHV Trading, spol. s r. o.
Edisonova 2955/3, 612 00 Brno, ČR
Tel.: +420 - 541 235 533
Mobil: +420 - 778 097 747
Fax: +420 - 541 235 387
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ghvtrading.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.