Systémy uložení kabelů jsou dostupné v kovové i nekovové formě. Kovové systémy nabízejí, za předpokladu, že jsou instalovány v souladu s požadavky ČSN 33 2000-4-444, různé stupně zvýšené ochrany před elektromagnetickým rušením (EMI).
Pokyny pro volbu
Volba systémů uložení kabelů „typ, materiál, tvar atd.“ musí zvažovat:
- a) sílu elektromagnetických polí podél trasy (blízkost zdrojů elektromagnetického rušení vyzařovaného a šířeného po vedení);
- b) přípustnou úroveň vyzařovaných emisí a emisí šířených po vedení;
- c) typ kabelů (stíněné, kroucené, optická vlákna);
- d) elektromagnetickou odolnost připojených zařízení;
- e) ostatní omezení z hlediska vnějších vlivů (chemické, mechanické, klimatické, oheň atd.);
- f) jakékoliv budoucí rozšíření kabelového systému informační technologie.
Nekovové systémy uložení kabelů jsou vhodné zvláště v následujících případech:
- kabely z optických vláken;
- elektromagnetické prostředí a připojená zařízení vyhovují souboru ČSN EN 61000-6 s odpovídající náročností a používané kovové kabely vyhovující použitelným požadavkům čl. 444.6.2 nebo 444.6.3 normy ČSN 33 2000-4-444.
V případě kabelů jiných než z optických vláken, kdy elektromagnetické prostředí a připojená zařízení nevyhovují souboru ČSN EN 61000-6, se od systému uložení kabelů vyžaduje elektromagnetická ochrana.
U kovových součástí kabelových nosných systémů určuje charakteristickou impedanci systému uložení kabelů spíše tvar (plochý, profil U, trubka atd.) než průřez. Uzavřené tvary jsou nejlepší, protože redukují běžný způsob seskupení.
Použitelný prostor na kabelové lávce by měl dovolovat instalaci dohodnutého množství přídavných kabelů. Výška kabelového svazku musí být nižší než postranní stěny kabelové lávky, jak je znázorněno na obr. 1. Použití zakrývajících vík zvyšuje účinnost kabelových lávek z hlediska elektromagnetické kompatibility.
U kabelové lávky profilu U se magnetické pole snižuje v blízkosti obou koutů. Z tohoto důvodu se dává přednost hlubokým postranním stěnám.