Optické rozvody v bytových domech aneb co nás čeká a nemine

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Postupující digitalizace naší společnosti klade stále větší nároky na rychlost a kvalitu připojení k internetové síti, a to nejen v oblasti mobilních datových připojení, ale zejména v segmentu pevných sítí.

Není proto divu, že kvalitní komunikační konektivita se pomalu stává jedním z kritérií, které zohledňujeme například při koupi bytu nebo rodinného domu, a asi dnes budeme těžko hledat realitní kancelář, která by dostupné technologie zajištění fixního internetu neuváděla jako jedno z kritérií u nabízené nebo poptávané nemovitosti.

opticke rozvody 2017 1

Evropská unie klade velký důraz na zajištění dostupnosti kvalitního internetového připojení pro všechny obyvatele všech členských států, přičemž z pohledu přenosového média ze strany EU již řadu let zaznívá jednoznačná preference optického vlákna až do bytu nebo rodinného domu zákazníka. Přestože situace v České republice je z pohledu rozložení technologií používaných pro internetové připojení tuzemských domácností do značné míry unikátní (s převažujícími technologiemi WIFI či xDSL), i zde je patrný postupný nárůst podílu přípojek typu FTTH (Fiber To The Home), i když je to zejména v komerčně zajímavých lokalitách, v rámci developerských projektů s novou výstavbou bytových či rodinných domů a podobně. Budování optických přístupových sítí v lokalitách s rezidenční zástavbou s sebou nese nejeden technický problém, mimo jiné i vybudování adekvátních vnitřních optických rozvodů.
Avšak nejen operátoři stojí před problémem budování infrastruktury uvnitř domů. Dalším aspektem, který uvedenou problematiku generalizuje ještě více, je připravovaný zákon o opatřeních ke snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, který mimo jiná ustanovení počítá i se zavedením povinnosti stavebníků budovat fyzickou infrastrukturu pro vysokorychlostní internet, a to již při stavbě domu nebo jeho významnější rekonstrukci.

Technologie budování vnitřních optických rozvodů

Jednotlivé metody a technologie, kterými lze realizovat vnitřní optické rozvody, mapuje první díl Příručky pro projektování a návrh NGA sítí, vydávané společností OFA s.r.o. (NGA – Next Generation Access – přístupová síť nové generace). Na necelých stech stranách zde naleznete do detailu popsané vnitřní optické technologie a běžně užívané postupy, a to jak ve stávajících domech, tak i v nově budovaných stavbách. Příručka byla vytvořena s důrazem na maximální možnou názornost a srozumitelnost problematiky, přičemž zmíněnou část věnovanou problematice vnitřních rozvodů doplňuje přes dvě stě obrázků a technických schémat. Příručka pro případ každé z popsaných technologií specifikuje i možné způsoby napojení vnitřního optického rozvodu na vnější síť a způsoby ukončení vláken na straně zákazníka.

opticke rozvody 2017 2

Příprava pro optický rozvod

Obecně rozšířeným mýtem je přesvědčení, že optický rozvod je něco drahého, složitého a obtížně proveditelného. Přesto však lze přípravu pro optický rozvod provést poměrně snadno, například příloží vnitřních mikrotrubiček pro optické mikrokabely do připravené vnitřní trasy rozvodu jiného typu.  Investicí v řádu několika stokorun pak získáte trasy pro následnou instalaci (zafouknutí, prostrkání) optického mikrokabelu nebo vláknové jednotky a vyhnete se tím v budoucnu nepříjemnému stavebnímu zásahu.

opticke rozvody 2017 3

Příručka pro projektování a návrh NGA sítí

Příručka pro projektování a návrh NGA sítí je unikátním projektem tištěné publikace v kroužkovém šanonu, do kterého jsou následně vkládány nově vydané části. Na konci roku 2015 byla vydána zmíněná problematika vnitřních optických rozvodů, v současnosti jsou v tisku kapitoly věnované topologiím vnějších optických přístupových sítí a problematice optických spojek a optických rozváděčů. Bližší informace naleznete na www.ofacom.cz/ofa-pedie/prirucka-nga-site. Cena první části (šanon + kapitola o vnitřních rozvodech) je 397 Kč včetně DPH.
Společnost OFA s.r.o. je již více jak deset let lídrem na trhu optických komunikací v České republice. Nabízíme ucelené řešení v oblasti optických přístupových sítí typu FTTx, G-PON, a to včetně dodávky veškerých pasivních i aktivních komponent uvedených sítí, konfigurace aktivních prvků nebo dohledového systému.

opticke rozvody 2017 4

OFA s.r.o.
Sezemická 2872/10, 193 00 Praha 9
Czech Republic
Tel.:+420 281 021 483
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
E-mail pro konzultace problematiky
optických sítí: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ofacom.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cervenec 2022

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2022

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku