Optická vlákna v telekomunikacích

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lámete si hlavu s tím, jaké optické vlákno zvolit pro vaši aplikaci? Co znamenají zkratky G.654.E , G.657.A2 , nebo OM5? Jaké by mělo mít optické vlákno parametry a na co si dát při volbě vlákna pozor?

Odpovědi na tyto a řadu dalších otázek naleznete v poslední vydané části Příručky pro projektování a návrh NGA sítí.

Společnost OFA v rámci tištěné příručky pro projektování a návrh optických sítí nové generace připravila pro letošní rok další část, která je zaměřena na optická vlákna pro potřeby komunikačních sítí a jejich vlastnosti. Na 70 stranách textu doplněného více než stovkou obrázků a grafů a necelou třicítkou tabulek naleznete základní informace o optických vláknech pro telekomunikace a jejich klíčových parametrech.
V úvodu jsme popsali základní principy fungování optických vláken, jejich konstrukci a způsoby, jakými se současná vlákna vyrábějí. Poté jsme provedli základní rozdělení na mnohovidová a jednovidová vlákna a popsali jejich základní vlastnosti. Součástí tohoto popisu je i rozdělení vláken na jednotlivé subkategorie, jejich standardy a popis typických aplikací.
Na dalších stranách jsou potom shrnuty a vysvětleny jednotlivé parametry optických vláken, včetně typických hodnot pro konkrétní typy optických vláken. Naleznete zde detailní definici útlumu optických vláken, včetně jeho závislosti na vlnové délce a základního fyzikálního popisu jevů, které jej způsobují. Na útlumové charakteristice optického vlákna jsou potom definována jednotlivá přenosová okna optického vlákna.

OP telekomunikace 2
V další části se věnujeme popisu disperzních charakteristik vlákna, tedy vidové, chromatické a polarizační disperzi, kvantifikaci těchto jevů a případně i jejich možné kompenzaci. V případě chromatické disperze jsou v detailu popsána vlákna s posunutou a nenulovou posunutou disperzní charakteristikou a jejich použití pro optické přenosy v dálkových trasách. Pro ilustraci jsou uvedeny i další modifikace disperzních charakteristik.
Důležitým parametrem jednovidových optických vláken je mezní (případně též hraniční) vlnová délka, která nám „zdola“ ohraničuje vlnové délky, pro které je toto vlákno použitelné. Je zde vysvětlena teoretická mezní vlnová délka a její závislost na průměru jádra optického vlákna a způsoby měření efektivní mezní vlnové délky prováděné na nezakabelovaných a zakabelovaných vláknech.
Dále je pozornost věnována ohybově odolným vláknům určeným pro přístupové sítě, a několik stran je věnováno problematice spojů optických vláken, vnitřních a vnějších ztrát spoje a popisu jejich příčin.
V poslední části naleznete detailní popis optických vláken určených pro optické přístupové sítě nové generace (NGA), jejich klíčové parametry a doporučené typy vláken pro jednotlivé aplikace.

OP telekomunikace 3
Z hlediska celé Příručky pro projektování a návrh NGA sítí se potom jedná o 4. sadu vložných listů a v pořadí již 8. vydanou kapitolu. Tato kapitola bude k dispozici v druhé polovině října 2018. Detailnější informace o příručce, vydaných kapitolách a možnostech jejího získání naleznete na nternetové stránce www.ofacom.cz v sekci ofa-pedie/prirucka-nga-site/.
Společnost OFA s.r.o. je již takřka dvě desetiletí lídrem na trhu optických komunikací v České republice. Nabízíme ucelené řešení v oblasti optických přístupových sítí typu FTTx, G-PON, a to včetně dodávky veškerých pasivních i aktivních komponent uvedených sítí, konfigurace aktivních prvků nebo dohledového systému.

OFA s.r.o.
Sezemická 2872/10, 193 00 Praha 9
Tel.:+420 281 021 483
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
E-mail pro konzultace problematiky optických sítí: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ofacom.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2025

Číslo je tematicky zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace

Najdete nás na Facebooku