Čidla přítomnosti a pohybu Theben

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Promiňte za poněkud žinantní téma, ale znáte to: jdete na toaletu, např. v restauraci, hledáte vypínač světla – když v tom se najednou samo rozsvítí. Ano, čidlo pohybu zafungovalo.

Sláva! Přijdete k toaletě, v horším případě na ni usednete, když tu náhle světlo zhasne. Sakra! Co teď?! No, každý víte, jak to dopadá: vrtíte se, mácháte rukama, případně i skáčete, jen aby to zatracený čidlo zareagovalo a rozsvítilo světlo! Možná se pak i čidlo nad vaším akrobatickým výkonem slituje a světlo opět rozsvítí...

Čidla přítomnosti značky Theben, vyráběná ve Švýcarsku, vás na holičkách nenechají! Technologie a citlivost těchto čidel zaručuje, že jakmile jste v místnosti, světlo nezhasne a nedostanete se do výše popsané situace. Seznamte se s dalšími výhodami čidel přítomnosti a pohybu v tomto článku.

cidla theben 1

Rozdíl mezi čidlem pohybu a přítomnosti

Čidlo přítomnosti pracuje na stejném principu jako pohybové čidlo: reaguje na změny tepelného záření ve svém okolí, přesněji řečeno v oblasti snímání. Jestliže čidlo zaregistruje změnu tepelného záření, například vlivem osoby, která se objeví v oblasti snímání, sepne se kontakt, kterým můžeme ovládat světlo nebo jiné zařízení.
Hlavní rozdíl mezi čidlem pohybu a přítomnosti spočívá v citlivosti. Čidlo přítomnosti je mnohem citlivější než čidlo pohybu a registruje i jemné pohyby. Citlivé senzory čidla přítomnosti rozdělují oblast snímání až na 1000 zón, které jako šachovnice pokrývají celou plochu. I ta nejmenší změna tepelného obrazu, způsobená např. pohyby prstu při psaní na klávesnici, je zaregistrována. Pohybové čidlo naproti tomu reaguje jen na větší změny tepelného obrazu a hodí se proto hlavně všude tam, kde se počítá s chodícími osobami, nebo v exteriérech.
Další rozdíl je v měření světla. Čidlo pohybu měří intenzitu osvětlení (v luxech) jen jednou, a to když se vlivem pohybu rozsvítí světlo. Naproti tomu čidla přítomnosti měří intenzitu osvětlení neustále. Jestliže je překročena individuálně nastavená mez, čidlo přítomnosti vypne světlo i tehdy, když registruje pohyb. To šetří náklady na elektrickou energii.

cidla theben 2

Výhody čidel přítomnosti Theben

Samoučící se doba doběhu
Podle toho, jak se lidé v místnosti chovají, reaguje samoučící se systém čidla tak, že automaticky upravuje dobu doběhu. Jestliže čidlo přítomnosti registruje časté pohyby, zkracuje se doba doběhu až na dvě minuty. Jestliže se lidé skoro nepohybují nebo jen málo, prodlužuje se doba doběhu až na 20 minut. Tím se šetří energie, zvyšuje se uživatelský komfort a lidé mohou pracovat tak, jak je pro ně nejefektivnější: živě, v pohybu, anebo tiše a soustředěně.  

Citlivé hlídání prostoru
Čidlu přítomnosti nic neunikne. Tato vlastnost je výhodná tam, kde jsou čidla přítomnosti navázána na celý systém velkých administrativních budov. Jedině tak se Facility Management dozví, v kterých místnostech se ještě pracuje.

Bezpečné osvětlení schodišť
S čidlem přítomnosti nikdo nezakopne. A už vůbec ne na schodišti. Světlo se sice rozsvítí vypínačem, ale vypne, až když se na schodišti už nic nehýbe (podle nastavení režimu čidla). Tím se zabrání, aby někdo nahoře zůstal náhle ve tmě jenom proto, že někdo dole zhasl.

Inteligentní paralelní zapojení
Oblast snímání pro registraci přítomnosti osob lze libovolně rozšiřovat zapojením až 10 čidel systémem Master-Slave. Paralelním zapojením Master-Master lze světelné poměry v oblasti citlivosti jednotlivých přístrojů nastavovat samostatně a nezávisle. To je výhodné, když je ve velkých kancelářích třeba vyrovnávat rozdílné světelné poměry mezi řadou u okna a vnitřními prostory a chceme spínat dvě nebo více skupin světel nezávisle na sobě.

Pohodlné dálkové ovládání
S dálkovým ovládáním se dají všechna nastavení a jejich změny provést pohodlně ze země. Je to rychlejší, zkracuje instalaci a snižuje náklady. A kromě toho je to bezpečnější.

Praktická impulzní funkce
Impulzní funkce čidla umožňuje použití čidla ve stávající elektroinstalaci se schodišťovými časovými spínači nebo KNX binárními vstupy.

Individuální světelné scény
Právě tolik světla, kolik potřebujeme. Jasno jako ve dne, nebo měkce tlumené světlo. Máme volbu mezi dvěma světelnými scénami, které můžeme libovolně kombinovat. Vhodné například pro konferenční místnosti, které musí být při prezentacích zatemněny. Nastavení a uložení do paměti nebo změna nastavení proběhnou rychle a jednoduše pomocí dálkového ovládání.

Nastavitelná citlivost
Jak citlivě čidlo reaguje na pohyb v místnosti, závisí jen na nás. Čidla lze pohodlně nastavovat dálkovým ovládáním, a to v souladu s individuálními potřebami uživatele.

Chytrá funkce učení
Světelné poměry se rychle mění. S chytrou funkcí učení lze aktuální intenzitu osvětlení (v luxech) trvale uložit do paměti čidla. Bez odborných znalostí. Jednodušeji už to nejde.

Vhodné do vlhka
Čidla přítomnosti a pohybu s krytím IP 54 lze použít i ve vlhkých prostorách jako jsou sprchy, převlékárny nebo toalety.

Vysoké spínací výkony
Čidla přítomnosti a pohybu Theben mají vysokovýkonná relé s wolframovými kontakty nebo spínání při průchodu nulou, umožňující spínat proudy do 10 A. Lze tak rozsvěcet více lamp najednou. To zvyšuje bezpečnost projektů, snižuje náklady a zkracuje instalaci.

Čtvercová oblast snímání
Protože většina místností je pravoúhlých, čidla s čtvercovou oblastí snímání lze bez mezery řadit vedle sebe a nevznikají žádné mrtvé úhly ani překryvy. To zjednodušuje projektování a snižuje počet čidel. A všechny pohyby jsou zaručeně zaregistrovány.

cidla theben 3

Čidla pohybu

Jaké čidlo pohybu a k jakému účelu?
Existují čidla pohybu pro stropní nebo nástěnnou montáž, resp. pro vnitřní a venkovní použití. Čidla pro venkovní použití musí mít vyšší stupeň krytí, protože jsou vystaveny dešti a sněhu. Ale i v interiérech hraje stupeň krytí svou roli – čidla pohybu instalovaná do vlhkých prostor jako koupelny a sprchy musí mít odpovídající krytí.

Správná montáž zajistí bezchybnou funkci
Pohyby, které jsou kolmé ke směru, v němž se nachází čidlo pohybu, jsou zaregistrovány snadněji než pohyby ve směru přímo k nebo od čidla. Při těchto čelních pohybech je pro čidlo těžší rozpoznat změnu teplotního obrazu. Oblast snímání pro takovéto pohyby je z tohoto důvodu menší než pro příčné pohyby. Oblast snímání pro příčné pohyby může být např. až do 12 m, pro čelní pohyby jen do 5 m. Čím výše je čidlo pohybu umístěno, tím větší je oblast snímání (max. výška bývá zpravidla 5 m). Protože se ale aktivní a pasivní zóny v oblasti snímání přitom zvětšují, klesá citlivost. I reflexní povrchy jako např. zrcadlící se fasáda nebo sníh mohou ovlivnit oblast snímání a reakci čidla pohybu. Otevřená okna v zimě (vycházející teplý vzduch) mohou vést k chybnému chování čidla.

 • Uvedení do provozu
  Víc místa, jednodušší manipulace, chytrá koncepce – je mnoho důvodů, proč se čidla pohybu od firmy Theben snáz a rychleji instalují a uvádějí do provozu.
 • Prostorná nástrčná patice
  Zvláště praktická je prostorná nástrčná patice, kterou lze snadno přišroubovat na zeď a prodrátovat. Samotné čidlo se už jen nasadí na patici.
 • Dobře viditelný popis svorek
  Je dobré vidět, k čemu který vodič slouží. Popis svorek je nad každým vodičem, vodič ho tedy nemůže zakrýt. A to je nejen pěkné, ale i bezpečné.
 • Bezpečné upevnění
  Díky slepé svorce pro ochranný vodič a uchycení nástrčných svorek je montáž rychlejší a bezpečnější. Ochranný vodič je řádně upevněn, jak se sluší a patří.

Oblast snímání čidla
Na hlídání domovních dveří nebo fasády zpravidla stačí čidlo pohybu s půlkruhovou oblastí snímání 180° namontované na stěnu. Pokud chcete hlídat dvě strany budovy, doporučujeme čidlo pohybu s oblastí snímání 300° umístěné na roh budovy. Ochrana proti podlezení je také důležitá. Jestliže si čidlo pohybu chcete dát zvenku nad domovní dveře, musí registrovat pohyb přímo pod sebou, i když budete stát přímo přede dveřmi.

cidla theben 4

Bezplatné projektování pomocí programu RELUX 

Kdo chce od samého začátku správně umístit, používat a řídit světelné zdroje, pomůže mu bezplatná simulace osvětlení RELUX. RELUX poskytuje profesionální projekční software pro návrh a realizaci složitějších úloh řízení světla. Software určený pro projektanty, architekty a světelné designéry využívá řešení mnoha výrobců a je vysoce ceněn uživateli z celého světa.

cidla theben 5

Ukázky použití a další informace

Příklady použití čidel pohybu a přítomnosti v nejrůznějších situacích a další zajímavé informace o čidlech přítomnosti a pohybu najdete v našem občasníku BESTArch, případně v katalogu produktů značky Theben.

Kde lze čidla přítomnosti a pohybu koupit?

Čidla pohybu a přítomnosti můžete koupit v e-shopu EST nebo v síti velkoobchodů elektro.
Produkty Theben, stejně jako produkty dalších renomovaných výrobců v oblasti elektrotechniky, komunikačních a řídicích systémů, vzduchotechniky a kabelů na český a slovenský trh výhradně dodává společnost:

Theben est logo

Elektro-System-Technik s.r.o.
Pod Pekárnami 338/12, Praha 9
Tel.: +420 266 090 711
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.est-praha.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku