Volba stožárových svorkovnic

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Stožárové svorkovnice slouží k propojení napájecích kabelů veřejného osvětlení přímo v patě sloupu. Nedílnou vlastností je možnost jištěného odbočení z napájecího kabelu do svítidla, případně dalších zařízeních osazených na sloupu.

Volba vhodné stožárové svorkovnice je především podmíněna parametry osvětlovací soustavy, typem a kvalitou stožáru. Hlavní limitující parametry jsou:

IP

Základním požadavkem je krytí svorkovnice IP. Do stožárů veřejného osvětlení splňujících normu ČSN EN 40 - 2, tedy s krytím do výšky 2,5 m IP 3x (a dvířky uzavíratelnými tak, aby bylo zamezeno přístupu nepovolaných osob), je možné osadit svorkovnice s krytím IP 20. Stožárové svorkovnice s krytím IP 20 umožňují větší variabilitu propojení napájecích kabelů a připojitelných zařízení (svítidla osazená na stožáru, zásuvky pro dekorativní osvětlení, rychlostní radary apod.). Kovové části stožárových svorkovnic (třmeny, šrouby) v nabídce Elektra v.d. jsou opatřeny nadstandardní tloušťkou povrchové úpravy ZnCr modrý s utěsněním.
Svorkovnice s vyšším krytím (v naší nabídce s krytím IP 54) je vhodné osazovat do stožárů jejichž dvířka nedosahují krytí IP 3x, do sloupů v oblastech kde je předpoklad většího vlivu vody a soli.

stozarove svorkovnice 1

Napájecí kabely

Průřez napájecího kabelu je parametr limitující nejen stožárovou svorkovnici, ale i průměr paty stožáru. Průměru paty stožáru následně odpovídá šířka dvířek, taková aby byla zajištěna pevnost stožáru. Tyto provázané parametry tedy ovlivňují velikost svorkovnice a místo kolem svorkovnice. Je tedy třeba pro kabel daného průřezu zvolit vhodný sloup, aby do něj bylo možné nejen svorkovnici osadit, ale i zapojit. V běžné nabídce jsou svorkovnice s připojitelným jmenovitým průřezem vodiče napájecího kabelu 4 mm2, 6 mm2, 10 mm2, 16 mm2 a 35 mm2 s krytím IP 20 a pro jmenovité průřezy vodičů 16 mm2 (šířka svorkovnice 55 mm) a 35 mm2 (šířka svorkovnice 75 mm) s krytím IP 54.
Běžně jsou k dispozici svorkovnice pro dva (průběžné) a tři (odbočné) kabely. Pro soustavu napájecích kabelů TN-S a TN-C.

stozarove svorkovnice 2

Typ svítidla, a další zařízení osazená na stožáru.

I typ svítidla a především jeho cena by měla být zohledněna při výběru stožárové svorkovnice.
LED svítidla veřejného osvětlení, která jsou v dnešní době dostupná v přijatelné cenově hladině je vhodné chránit proti přepětí. LED svítidla jsou stále minimálně 3x dražší, než přepěťové ochrany třídy 2 (dále SPD), které lze umístit do většiny stožárů. Při korektním návrhu soustavy ochrany proti přepětí je možné zásadně snížit náklady na opravu veřejného osvětlení po působení napěťových špiček (jak atmosférických, tak způsobených spínacími procesy). V nabídce máme stožárové svorkovnice v provedení IP 20 i IP 54, standardně doplněné přepěťovou ochrannou třídy 2. Pro veřejné osvětlení, kde jsou stožáry navrhované zároveň jako jímač (bleskosvod) máme v nabídce SPD třídy 1, vzhledem k jejich velikosti je nutné vhodně zvolit průměr paty stožáru.

stozarove svorkovnice 3

Závěrem

Cílem naší firmy je snaha o pokrytí maximální šíře potřeb, které mohou nastat při připojování svítidel veřejného osvětlení. V dnešní době je v naší nabídce více než 100 variant stožárových svorkovnic (kompletní nabídka na www.elektrobecov.cz). V letošním roce tuto skupinu rozšiřujeme o svorkovnice velice malých rozměrů, které jsou vhodné do stožáru s menším průměrem paty stožáru. S jejich pomocí je možné spojit napájecí kabely o maximálním průřezu 6 mm2 s protékajícím proudem maximálně 20 A. Odbočení ke svítidlu je chráněno pomocí porcelánové pojistky 5x20 mm osazené v pojistkové svorce 1106-F s jmenovitým proudem 10 A.

stozarove svorkovnice logo

Elektro, výrobní družstvo v Bečově nad Teplou
Tovární 128, 364 64 Bečov nad Teplou
Tel.: +420 353 361 126
www.elektrobecov.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2019

Číslo je zaměřené na rozváděčovou techniku, datová centra, měřicí a zkušební techniku

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
ENIKA.CZ s.r.o. - E-SHOP Český výrobce a distributor bezdrátových technologií, svítidel a elektrokomponent.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.