Univerzální řadové svorky ETB

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Řadové svorky ETB jsou kompaktní celo-zapouzdřené svorky, které se vyznačují svojí pevností, kompaktností a velkým rozsahem připojitelných vodičů (2,5 ÷ 240 mm²). Svorky řady ETB nahrazují a rozšiřují v sortimentu výrobního družstva Elektro řadu svorek OTL.

Rozšíření spočívá v doplnění řady o šestivstupové svorky pro jmenovité průřezy svorek 50, 95, 150 a 240 mm². Tyto trojnásobné svorky jsou kromě náhrady malých sběrnic a nulových můstků vhodné například k odbočení z paralelního napájení.

Rozsah řady

Řadové svorky ETB je možné kategorizovat dle několika základních kritérií: počet vstupů (násobnost), počet pólů, jmenovitý průřez a možnosti montáže na lištu TH 35 (DIN lištu).

Jmenovitý průřez
Rozdělení svorek dle jmenovitého průřezu je na 16, 35, 50, 95, 150, 240 mm². Rozsah upnutí vodičů je od 2,5 do 240 mm².

Počet pólů
Svorka ETB 50 / L1, L2, L3 je v provedení třípólovém.
Řadové svorky ETB 35 / L1, L2, L3, N, PE a ETB 50 / L1, L2, L3, N, PE jsou v provedení pětipólovém.
Všechny ostatní svorky ETB jsou v provedení jednopólovém, bez ohledu na počet vstupů (upínacích jednotek).

svorky ETB 2021 1

Počet vstupů
Svorky jsou nabízeny jako dvouvstupové (základní provedení všech řadových svorek – jeden otvor pro vstupní vodič / vodiče a jeden pro výstupní), dále jako čtyřvstupové (dvojnásobné provedení, jedná se o jeden pól) a šestivstupové (trojnásobné, taktéž jednopólové provedení, vyjma ETB 50). Dvojnásobné a trojnásobné svorky je možné zatížit dvojnásobným proudem jednonásobných svorek, viz podrobné informace v katalogu nebo na našich webových stránkách.

Montáž na lištu TH 35
Svorky pro jmenovitý průřez vodiče velikosti 240 mm² je možné montovat pouze na podložku (plech, rovná deska). Na podložku lze také montovat svorky pro průřez vodiče 95 a 150 mm². Všechny svorky s výjimkou „240“ je možné nasadit na lištu TH 35 (tedy svorky pro jmenovité průřezy 16, 35, 50, 95, 150 mm²).

Z čeho jsou svorky řady ETB vlastně vyrobeny?

Elektrovodná část je vyrobená z hliníkové slitiny s povrchovou úpravou pocínováním, spodní část otvoru pro vodič je speciálně vyfrézovaná a vydrážkovaná, tak aby bylo zamezeno vytažení vodiče. Díky cínové povrchové úpravě je do svorek možné připojovat jak hliníkové, tak i měděné vodiče. Na fotografii jsou elektrovodné části o jmenovitém průřezu 95 mm² (dvouvstupová) a 50 mm² (čtyř a šestivstupová) s povrchovou úpravou a osazenými šrouby.

svorky ETB 2021 2
Šrouby jsou vyrobeny ze zušlechtěné oceli s povrchovou úpravou, jsou zápustné, k jejich utažení se používá zástrčkový šestihranný klíč. Spodní část šroubu, která dosedá na vodič, je upravena tak, aby zvýšila odolnost svorky proti vytažení vodiče, a zároveň tak, aby šroub nezpůsoboval nadměrnou deformaci vodiče. Fotografie, zleva: spodní strana šroubu opatřená elektrovodnou vazelínou, pohled na šestihranný otvor pro utažení, spodní část šroubu s úpravou pro snížení deformace vodiče.

svorky ETB 2021 3
Pouzdro svorky, na které jsou kladeny elektrické i mechanické nároky, je vyrobené z polyamidu (PA 6.6, hořlavost V2, bez halogenů).
Významnou vlastností svorek řady ETB je, že při certifikaci dle normy EN 60947-7-1 bylo otestováno připojení více vodičů stejného průřezu do jedné upínací jednotky.
V tabulce 1 jsou uvedeny upínací jednotky, dle jejich jmenovité připojovací schopnosti, dále pak počet a typ vodičů, které lze připojit do jedné upínací jednotky.

Hlavní parametry

  • Jmenovité napětí: 1.000 V
  • Rozsah připojitelnosti: 2,5 ÷ 240 mm²
  • 2, 4 a 6ti vstupové provedení
  • Materiál pouzdra: PA 6.6, hořlavost V2, bez halogenů
  • Materiál vodivé části: slitina hliníku s povrchovou úpravou cín
  • Montáž: na lištu TH 35 i na podložku (dle typu)
  • Norma: EN 60947–7–1
  • Vhodné pro měděné i hliníkové vodiče

Příslušenství

Nově umožňují svorky ETB označení pomocí označovacích štítků. Štítky jsou po deseti kusech spojeny do jednoho pásku. Popis těchto pásků je realizován na plotteru EK Varior. Samozřejmostí je možnost objednání pásků s popisem dle Vašich požadavků, k tomu slouží aplikace E-popisky, druhou možností je zaslat specifikaci popisu emailem.

svorky ETB 2021 4
Další příslušenství, které pro svorky ETB přibylo v letošním roce, jsou krytky, které slouží k zaslepení nevyužité upínací jednotky. Díky těmto krytkám zůstává zajištěno krytí svorky IP 20, i pokud není připojen jmenovitý vodič ve všech upínacích jednotkách.

Elektro, výrobní družstvo v Bečově nad Teplou
Tovární 128, 364 64 Bečov nad Teplou
Tel.: +420 353 361 126
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.elektrobecov.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku