Optické kabely v podzemních sítích

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost OFA s.r.o. pokračuje v detailním mapování technologií optických přístupových sítí, a v průběhu listopadu letošního roku vydává další část Příručky pro projektování a návrh NGA sítí.

V pořadí třetí vydaná sada vložných listů příručky obsahuje tentokráte tři samostatné kapitoly. První z nich je věnovaná problematice označování a vytyčování prvků podzemních sítí a navazuje na předešlou kapitolu popisující problematiku optických spojek. Druhá kapitola rozebírá detailně pasivní optické splittery, používané v přístupových sítích bod–multibod,
a konečně poslední a nejrozsáhlejší kapitola vydávaná v rámci třetí sady vložných listů je zaměřena na problematiku zemních optických kabelů. Všechny tři kapitoly dohromady potom rozšíří příručku o dalších 90 stran textů a obrázků.

Zemní optické kabely

V kontextu celé příručky již 7. vydaná kapitola popisuje na 54 stranách optické kabely a mikrokabely, se kterými se můžeme setkat v podzemních optických sítích. Kapitola rozděluje veškeré optické kabely ze dvou hlavních hledisek, a to podle typů konstrukcí optických kabelů a podle způsobů jejich instalací.

nga3 2017 1
V přehledu konstrukcí optických kabelů v příručce naleznete detailní popis svazků optických vláken, konstrukcí s centrální trubičkou, multitrubičkových optických kabelů, ale i konstrukce kabelů s drážkovaným jádrem a podobně. Z hlediska instalací pak příručka zmiňuje kabely pro přímou pokládku do země (u nás zřídka používané), kabely instalované zafukováním do optických chrániček či mikrotrubiček, předinstalované kabely, a dále i alternativní metody instalace na kratší vzdálenosti, jakými je zatažení nebo zatlačení kabelu do chráničky.
V dalším textu jsou potom shrnuty obecné zásady pro návrh optických tras, volbu optického kabelu a správného rozměru chráničky či mikrotrubičky, doporučené principy vytváření kabelových rezerv a jejich druhy, technická data kabelů a podobně.

nga3 2017 2

Pasivní optické splittery

V kapitole věnované pasivním optickým splitterům jsou rozebrány principy jejich fungování, základní konstrukce a výrobní postupy splitterů. Poměrně rozsáhlá část textu je věnovaná mechanickému provedení splitterů a jejich aplikacím v síti, další obsáhlá kapitola je věnována přenosovým parametrům, včetně příkladů hodnot pro jednotlivé kvalitativní třídy splitterů.

Označování a vytyčování prvků podzemních sítí

Poslední kapitola III. dílu příručky popisuje problematiku určování polohy podzemních sítí. Naleznete zde statě věnované elektromagnetickým markerům, včetně popisu jejich správné instalace, použití kovových vytyčovacích prvků, využití souběžných tras metalických sítí a podobně. Přestože je kapitola napsána primárně z pohledu optických sítí, řadu ustanovení lze obecně aplikovat i na ostatní sítě.

nga3 2017 4

Příručka pro projektování a návrh NGA sítí

Příručka pro projektování a návrh NGA sítí je unikátním projektem tištěné publikace v kroužkovém šanonu, do kterého jsou vkládány jednotlivé vydané části. V současnosti čítá sedm vydaných kapitol – celkem 270 stran formátu A4 věnovaných pasivní vrstvě optických sítí, doplněných o více jak 550 obrázků. Podrobnosti naleznete na www.ofacom.cz/ofa-pedie/prirucka-nga-site

Společnost OFA s.r.o. je již patnáct let lídrem na trhu optických komunikací v České republice. Nabízíme ucelené řešení v oblasti optických přístupových sítí typu FTTx, G-PON, a to včetně dodávky veškerých pasivních i aktivních komponent uvedených sítí, konfigurace aktivních prvků nebo dohledového systému.

OFA s.r.o.
Sezemická 2872/10, 193 00 Praha 9
Tel.:+420 281 021 483
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
E-mail pro konzultace problematiky optických sítí: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ofacom.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2025

Číslo je tematicky zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
RLC můstky ,impedanční analyzátory a testery bezpečnosti Kompletní nabídka přístrojů pro testování zařízení a obvodů výrobních linek, v procesech kontroly kvality, odděleních výzkumu a vývoje a měřicích laboratořích.

Najdete nás na Facebooku