Instalace optických kabelů ve venkovních sítích

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Instalace optických kabelů, mikrokabelů a svazků vláken pomocí jejich zafukování do optických chrániček a mikrotrubiček je v tuzemských optických sítích jednoznačně převládající instalační metodou.

Můžeme se setkat s instalací pomocí zatažení nebo zatlačení kabelu na krátkou vzdálenost, ale tyto metody budou spíše výjimkou. Pokud nahlédneme mimo evropský kontinent, další z instalačních metod je přímá pokládka armovaných optických kabelů do pískového lože ve výkopu, což je instalace populární například v Americe, ale u nás se s ní nesetkáte.

Optické kabely se ve venkovních trasách, jak již bylo výše řečeno, instalují do optických chrániček nebo mikrotrubiček. Jako první krok při výstavbě optických tras se tedy provede pokládka a montáž takzvané plastové infrastruktury, kterou tvoří zmíněné optické chráničky nebo mikrotrubičky, případně svazky mikrotrubiček a jejich příslušenství. Optické chráničky a mikrotrubičky představují plastové „potrubí“ z vysokohustotního polyetylénu (HDPE), které je konstruováno s ohledem na co nejsnazší následné zafukování kabelů. Dodávají se na kabelových bubnech nebo ve smotcích, podle průměru v délkách od stovek metrů po několik kilometrů. Vnitřní stěna těchto chrániček a mikrotrubiček pak může být hladká nebo podélně drážkovaná (drážky snižují plochu, kterou se „tře“ instalovaný kabel o stěnu chráničky a tím i odporovou třecí sílu při instalaci kabelu), dále může být na vnitřní stěně nanesena speciální kluzná vrstva (takzvaná permanentní lubrikace), jak je naznačeno na obrázku 2. Mikrotrubičky pak navíc mohou být z poloprůhledného plastu, aby bylo na první pohled patrné, zda je v takovéto trubičce již instalovaný mikrokabel nebo ne.

instalace optickych kabelu 2019 1
Nejobvyklejší rozměry optických chrániček mají průměr Ø 25, 32, 40 nebo 50 mm, nejobvyklejší rozměry mikrotrubiček používaných ve vnějších sítích jsou Ø 7, 10, 12, 14, 16 a 20 mm. Chráničky a mikrotrubičky, kterých obvykle leží v trase několik souběžně, jsou vzájemně odlišeny barvou nebo podélnými barevnými proužky.
Po dokončení montáže tras plastové infrastruktury následuje instalace optických kabelů zafukováním. Do optických chrániček zafukujeme optické kabely, do mikrotrubiček potom optické mikrokabely, nebo svazky vláken. Svazky vláken jsou potom nejmenší optické kabelové konstrukce s průměrem od 1 do 1,5 mm.

instalace optickych kabelu 2019 2
Optický kabel nebo mikrokabel je při instalaci v chráničce unášen proudem vzduchu dodávaným kompresorem a zároveň je do chráničky zatlačován pohonem zafukovacího zařízení. V případě optického kabelu jej zafukovací zařízení do chráničky tlačí pomocí podávacích pásů, které jsou poháněny hydraulickými motory. V případě větších konstrukcí mikrokabelů instalovaných do mikrotrubičky je kabel taktéž podáván pomocí pásů, v případě menších konstrukcí je potom kabel poháněn podávacími kolečky, které mohou mít elektrický nebo pneumatický pohon. Kabel je odvíjen z bubnu, který je umístěn na stojanu nebo kabelovém vleku, celá sestava je znázorněna na obrázku níže.

instalace optickych kabelu 2019 3
Instalace zpravidla probíhá z montážní jámy, kabelové komory nebo jiného místa, kde jsou přístupné konce chrániček, například v budově. V případě dlouhých tras se kabely instalují po úsecích, v místě instalace může být kabel vůči chráničce zatěsněn a může zde být ponechána rezerva, případně realizována optická spojka. Kabelová rezerva, případně rezerva a spojka, jsou umístěny v podzemní komoře či krytu podzemní spojky. Následně jsou montážní jámy zahrnuty a zhutněny a je obnoven povrch.
Důležitým parametrem pro úspěšnou instalaci optického kabelu zafukováním je poměr mezi vnějším průměrem optického kabelu a vnitřním průměrem chráničky. Ten je v ideálním případě stanoven na ≤0,67, jak je zobrazeno na vzorečku u obr. 5. Tento vzorec nám určuje maximální doporučený průměr kabelu pro konkrétní světlost optické chráničky. Neznamená to, že když kabel bude mít o několik procent větší průměr, nepůjde již do chráničky zafouknout. Samozřejmě půjde, jen už to bude mimo optimum a půjde to hůře. Vzorec nám omezuje maximální průměr kabelu, nicméně druhým extrémem je zafukování příliš tenkého kabelu do chráničky velké světlosti.

instalace optickych kabelu 2019 4
V takovém případě bude kabel nedostatečně unášen proudícím vzduchem a započne se postupně šroubovitě „plazit“ po stěnách chráničky. V určité vzdálenosti se šroubovice „utáhne“ a instalace se v lepším případě zastaví, v tom horším případě kabel zlomíte nebo jinak poškodíte. Minimální průměr již nelze exaktně omezit nějakým vzorcem, protože bude záviset zejména na celkové tuhosti kabelu, která je dána například provedením jeho centrálního tahového členu. Stejná pravidla potom budou platit pro vnitřní průměr mikrotrubiček a průměry mikrokabelů a vláknových svazků. Faktorů ovlivňujících úspěšnost zafukování kabelu do chráničky však bude celá řada, od vlastností chráničky (například dovoleného instalačního přetlaku vzduchu), jejího stáří, kvalitě pokládky (stranové a výškové zvlnění), členitosti trasy, stavu chráničky (netěsnost, poškození), až po vlastnosti kabelu (průměr, hmotnost, tuhost, koeficient tření pláště a podobně). A v neposlední řadě bude významně záležet na zkušenostech obsluhy, kvalitě zafukovacího zařízení a řadě dalších faktorů (například klimatické podmínky).

instalace optickych kabelu 2019 5
Společnost OFA s.r.o. je výhradním distributorem zafukovaček optických kabelů dánské společnosti Fremco, výrobce zafukovacích strojů a příslušenství pro zafukování optických kabelů, mikrokabelů a vláknových svazků. Společnost Fremco je výrobcem kompletní řady zafukovacích strojů, od největšího stroje MultiFLow, kombinovaného hydraulického zařízení pro zafukování optických kabelů a svazků mikrotrubiček do optické chráničky, až po nejmenší akumulátorové zafukovací stroje NanoFlow, určené pro instalace nejtenčích mikrokabelů a vláknových svazků pro připojování zákazníků v optických přístupových sítích. Kromě vlastních zafukovacích strojů je Fremco výrobcem široké škály příslušenství pro zafukování a přifukování optických kabelů, zafukování svazků mikrotrubiček do optických chrániček a instalace mikrokabelů.

instalace optickych kabelu 2019 6
Podrobnosti o zafukovacích strojích a příslušenství a veškeré katalogové listy v českém jazyce naleznete na našem webu www.ofacom.cz/produkty/48-zafukovaci-stroje/49-multiflow/.
Společnost OFA s.r.o. je již takřka dvě desetiletí lídrem na trhu optických komunikací v České republice. Nabízíme ucelené řešení v oblasti optických přístupových sítí typu FTTx, G-PON, a to včetně dodávky veškerých pasivních i aktivních komponent uvedených sítí, konfigurace aktivních prvků nebo dohledového systému.

instalace optickych kabelu 2019 7

OFA s.r.o.
Sezemická 2872/10, 193 00 Praha 9
Tel.:+420 281 021 483
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
E-mail pro konzultace problematiky
optických sítí: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ofacom.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku