Nové plastové rozváděčové skříně AX od firmy Rittal

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

S vývojem nových plastových skříní AX společnost Rittal dokončila kompletní obnovu celé produktové řady kompaktních skříní. I v těchto skříních lze standardně využít osvědčenou technologii sofistikovaného systémového příslušenství, které je instalováno do velmi odolného, plastového a robustního pláště.

Plastové rozváděčové skříně AX ochrání instalovanou elektrotechnickou výbavu i v nejnáročnějších prostředích, jako je např. venkovní instalace. Zajišťuje také možnost rychlého vyzbrojení skříně díky novým montážním prvkům a nabízí větší prostor pro instalaci komponentů díky již zmíněnému systémovému příslušenství.

Plastové rozváděčové skříně AX nahrazují předchozí řadu KS a představují zcela nový koncept plastových skříní od firmy Rittal. Tato nová řada rozváděčových skříní AX využívá léty osvědčené systémové příslušenství, které je taktéž hojně využíváno ve skříních z ocelového plechu a nerezové oceli. Systémové příslušenství výrazně zjednodušuje a urychluje celý proces výroby hotového funkčního rozváděče.
Tyto nové skříně od společnosti Rittal zvládnou všechny extrémy, jako je ochrana komponentů ve výrobních halách nebo zajistí i stejnou ochranu ve venkovním prostředí při extrémním počasí. Typickými oblastmi použití jsou čističky odpadních vod, úpravny pitné vody, fotovoltaické elektrárny, ale také agresivní prostředí jakými jsou letiště, železniční tunely, námořní aplikace anebo obecné venkovní použití.

rozvadece rada ax 2020 1

Vyšší bezpečnost

Rozváděčové skříně AX jsou vyrobeny z odolného plastu pro venkovní použití vyztuženého sklenými vlákny, který má 7x vyšší odolnost proti UV záření než jejich předchůdce. Tyto rozváděčové skříně AX mají certifikaci pro venkovní použití dle UL F1 (UL 746C). Integrovaná lišta proti dešti na horní i dolní hraně skříně chrání samotné vnitřní těsnění, které je naneseno na dveřích, před prachem a dešťovou vodou a tvoří tak vlastně dvojité těsnění skříní obr. 2. Třída ochrany izolace II do 1000 V AC zajišťuje zvýšenou ochranu osob. Díky vnitřní chytré konstrukci skříně, kterou tvoří systémově rozmístěné výlisky pro samořezné šrouby, lze uvnitř libovolně vybavit komponenty, aniž by bylo nutné někde zasahovat do plastového korpusu skříně. Plastové rozváděčové skříně AX jsou certifikovány také dle UL 508A a splňují požární třídu V-0 dle UL 94 pro severoamerický trh.

rozvadece rada ax 2020 2

Vyšší účinnost

Propracovaný koncept skříní nabízí výrobcům řídících a distribučních rozváděčů celou řadu výhod. Vysoký počet plastových výlisků pro samořezné šrouby jednoznačně zajištuje rychlejší montáž. Tyto výlisky umožňují rychlé a přímé našroubování systémového příslušenství, jako jsou systémová chassis a lišty, na všechny vnitřní strany skříní včetně zadní stěny. Stejným způsobem lze upevnit např. dveřní polohový spínač, aretaci dveří nebo DIN lišty. Montážní desku lze jednoduše přišroubovat zepředu na předem připravené závitové svorníky, také ji lze dodatečně uzemnit díky předpřipravenému zemnícímu otvoru ve tvaru klíčové dírky. I u plastových rozváděčových skříní AX lze rychle a snadno vyměnit směr otevírání dveří.
Plastové rozváděčové skříně AX dokonale zapadají do digitálního hodnotového řetězce výroby rozváděčů. Jelikož i od této novinky jsou k dispozici kvalitní 3D data. Zároveň lze skříň vybrat, konfigurovat a virtuálně přizpůsobit Vašim specifickým potřebám zákazníka pomocí online konfiguračního nástroje Rittal Configuration System (RiCS). Tento nástroj mimo jiné urychluje proces výběru a plánování. Díky QR kódům na všech plochých dílech lze zakázku také sledovat v rámci výrobního Workflow a monitorovat ji od příjmu zboží až po ukončení výroby hotového rozváděče včetně expedice.

rozvadece rada ax 2020 3

Více flexibility

Systémová chassis a lišty lze montovat v rastru 25 mm pomocí univerzálních držáků. Velké množství plastových výlisků uvnitř korpusu skříní a také na vnitřní straně dveří umožňují individuální upevnění příslušenství. I na dveřích je možné přímo osadit systémová chassis, montážní lišty a schránku na dokumentaci. Plastové rozváděčové skříně AX je možné volitelně vybavit mini komfortní rukojetí pro všechny běžné zámkové vložky nebo profilovou půlválcovou vložkou, která zajistí pohodlné a bezpečné uzavření.

rozvadece rada ax 2020 4
Pro pohodlnou a stabilní montáž skříně na stěnu nebo sloup jsou ze zadní strany vlisovány matky. Držáky pro upevnění na stěnu lze snadno připevnit na skříň zvenčí a to i při zachování UL certifikace. Tyto plastové rozváděčové skříně AX lze volitelně také přišroubovat ke stěně nebo stroji bez zmiňovaného držáku.
Společnost Rittal nabízí nové, plastové rozváděčové skříně AX ve 14 různých provedeních, z nichž osm je bez prosklení a šest s průhledovým oknem.

Více informací naleznete na www.rittal.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Revizní a provozní měřicí přístroje Prodej měřicí techniky a komponent pro rozvaděče, měřicích a testovacích přístrojů a zařízení pro kontrolu elektrické bezpečnosti.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...