Hlídání provozního stavu a prostředí rozvaděčů

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Turck nabízí široké portfolio prostředků realizace moderní prediktivní údržby pro většinu zařízení průmyslové výroby, ať již je to hlídání teploty řídicích prvků a jednotek, kontrolu hladiny chladicích médií, či vibrační analýzu pohonů pro včasné rozpoznání únavy materiálu nebo nadměrného provozního opotřebení.

A to včetně kabelového i bezdrátového přenosu informací do řídicích nebo cloudových systémů nebo přímo lokální indikace majáky a vícebarevnými RGB světly.

Mezi nutné oblasti kontroly patří i podmínky v rozvaděčích, které je potřeba průběžně hlídat zejména pro trvalé zachování vhodného a stabilního provozního prostředí pro instalovaná zařízení a komponenty, aby byla dlouhodobě zajištěna jejich spolehlivá funkce a dlouhá životnost. Nadměrné namáhání nízkou nebo naopak vysokou teplotou namáhá elektrické spoje, přetěžuje a snižuje aktuální výkonost i životnost aktivních elektrických prvků, případně hrozí i jejich okamžité zničení špatným odvodem tepla. Vysoké vlhkosti vzduchu mohou způsobovat korozi spojů i vodících cest plošných spojů instalovaných zařízení, snižování izolačních schopností, což opět může vést k chybné funkci zařízení či poruše.

monitoring rozvadece 2020 1
Proto měření nejen aktuální teplotya vlhkosti, ale i jejich průběh v čase s vyhodnocením limitů a jejich indikací či bezpečnostním odstavením zařízením je z pohledu průmyslové spolehlivosti velmi důležitým aspektem. Stejně tak je důležitá i možnost kontroly otevření či správného zavření dveří rozvaděčů jak z pohledu zajištění bezpečnosti okolo se pohybujících osob, tak i z pohledu zajištění na štítku indikovaného stupně krytí. Nedovřenými dveřmi mohou do prostoru rozvaděče vnikat nečistoty, zvýšená vlhkosti či voda, na kterou vnitřní komponenty z povahy konstrukce systému nejsou dimenzované. Proto je vhodné do vnitřního prostoru rozvaděče instalovat kontrolní zařízení provádějící okamžitou i dlouhodobou průběžnou kontrolu vnitřních podmínek s ukládáním hodnot a se schopností ovládat indikační prvky nebo iniciovat odstavení funkce některých komponent jako ochranu před jejich trvalým poškozením.

monitoring rozvadece 2020 2
Společnost Turck pro tyto účely nabízí kompaktní moduly IM12-CCM, resp. IMX12-CCM a letošní novinku modul IM18-CCM. Ve všech případech jde o moduly s krytím IP20 určené pro instalaci na DIN lištu do vnitřních prostor rozvaděče, kde se mají kontrolní měření provádět. Označení CCM konkrétně znamená „Cabinet Condition Monitoring“, zatímco číslice 12 či 18 zástavbovou šířku modulu.

monitoring rozvadece 2020 3
Modul IM12-CCM slouží pro velmi snadnou vestavbu kompletní základní kontroly, kdy již přímo ve svém pouzdru nabízí jak měření teploty, tak vlhkosti a současně i v čelní ploše senzoru instalovaný optický systém měření vzdálenosti od 450 až do 1200 mm určený pro detekci uzavření vstupních dveří či nasazení krytů rozvaděče. Tři integrované bezpotenciálové (reléové) spínané výstupy umožňují provádět indikaci stavu, například signalizačním vnějším majákem (např. Banner K70). Výstupy lze také použít jako řídící signál na vstup jednotky PLC (např. Turck TBEN-L), vzdáleného IO modulu (např. Turck BL nebo TBEN-S) či IIoT komunikační brány (např. Turck IIoT Gateway TX700). Jejich prostřednictvím lze překročení nastavených mezním limitů dále zpracovávat, vyhodnocovat či vizuálně indikovat na HMI panelech (např. Turck TX700) nebo prostřednictvím cloudových služeb monitorovat kdekoliv na PC. Spínaný výstup iniciovaný měřením vzdálenosti i může automaticky spouštět či vypínat některé doplňky, například vnitřní osvětlení rozvaděče. Programování spínacích stavů (limitů) výstupů se provádí komunikačním rozhraním IO-Link nebo z PC prostřednictvím univerzálního bezplatného softwaru PACware. Pro velké rozvaděče je možnost Master-Slave propojení dvou IM12-CCM jednotek, každé umístění na jiné straně skříně pro spolehlivé hlídaní i možnost detekce správného uzavření dvoukřídlých dveří. Provedení IMX12-CCM slouží pro rozvaděče certifikované pro ATEX výbušné prostředí.

monitoring rozvadece 2020 4
Pokud potřebujete větší flexibilitu možností měření a současně i komunikace hlídacího modulu, tak Vám zcela vychází vstříc nový typ IM18-CCM, který v kompaktním pouzdru na DIN lištu poskytuje nejen vestavěné měření teploty, vlhkosti a přiblížení, ale i možnost napojit další měřící senzory prostřednictvím sériové linky RS-485/Modbus nebo CAN (např. vibrační detekci Banner QM30VT nebo Q45VA či další interní a externí senzory teploty a vlhkosti). Umožňuje i realizovat téměř libovolně složité zpracování a vyhodnocení naměřených dat díky uvnitř běžícímu operačními systému Debian Linux. Klasický linuxový terminál je přístupný vzdáleným přístupem z PC prostřednictvím vestavěné ethernetové komunikace. Jeho pomocí lze nejen monitorovat aktuální i starší uložené naměřené hodnoty, ale data lze také libovolně zpracovávat pomocí vlastních vytvořených Shell skriptů nebo programů vytvořených např. v jazyce Python. Lze i nahrávat Linux aplikace, jakým je např. populární IoT program Node-Red, či realizovat přenos hodnot na libovolnou cloud platformu, například Turck Cloud, Microsoft Azure, AWS apod.

monitoring rozvadece 2020 5

monitoring rozvadece 2020 6
Je tedy jen na konstruktérovi rozvaděče a zvolené sofistikovanosti hlídání, který modul či další prostředky z nabídky společnosti Turck nakonec zvolí. Zástupci české pobočky Turck, s.r.o. Hradec Králové jsou Vám vždy k dispozici s radou a pomohou Vám s výběrem vhodného produktu.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
Revizní a provozní měřicí přístroje Prodej měřicí techniky a komponent pro rozvaděče, měřicích a testovacích přístrojů a zařízení pro kontrolu elektrické bezpečnosti.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.