Výrobci strojů, dopřejte svým zákazníkům originální design ovládacího panelu!

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průměrná životnost strojů je 26 let. Šanci odlišit se od šedého průměru mají ti výrobci strojů (OEM), kteří dokážou uspokojit nároky jejich současných, ale i budoucích uživatelů. Ti, kteří pochopili potřebu originálního designu ovládacích panelů strojů – dříve vyrobených, právě na trh uváděných i teprve „rozkreslených“.

Prostředí výrobců strojů je vysoce konkurenční. Aby uspěli, musí znát lokální poměry i globální trendy. Co jim ale pomůže vystoupit z řady a získat další zákazníky?
Citelná výhoda v podobě schopnosti uspokojit jak současné, tak budoucí uživatele (ať už provozovatele nebo operátory) svých strojů. Na zřeteli musí mít nejenom jejich potřebu bezpečnosti, inovativnosti, udržitelnosti a efektivity, ale především uživatelské jednoduchosti a originality.

Tři trendy v designu strojů

Jednou z oblastí, na které se OEM začali zaměřovat, se logicky stal design stroje – zejména pak jeho rozhraní s uživatelem (HMI). Podobu moderního ovládacího panelu v současnosti ovlivňují 3 hlavní trendy.
Právě prostřednictvím ovládacího panelu se OEM snaží odlišit, vyniknout a zaujmout své zákazníky. Návrhy konstruktérů vykazují zvyšující se míru estetiky. Nabízí uživatelům oku lahodící originály, navíc například s možností polepové fólie v jejich firemních barvách či potisku logem.
Druhým, neméně důležitým, trendem je důraz na efektivitu provozu. Ovládací panely musí být, jak dobře navržené, tak především v praxi snadno a intuitivně obsluhovatelné. To, že skvěle vypadají, by mělo být s jejich statusem „easy to use“ v souladu, nikoliv rozporu.
Komponenty pro osazení HMI (to máme za třetí) – například tlačítka, signálky, spínače nebo HMI terminály – jsou si po technické stránce často velmi podobné. Jejich dodavatelé se proto snaží odlišit je alespoň vizuálně a nabízet OEM další možnosti modifikace – atypické barvy, poutavé potisky nebo výrazné prosvětlení.

Harmony design 2020 1

Skvěle vypadá, lehce se ovládá

S využitím „best in class“ výrobků od Schneider Electric, především řady Harmony, dokážou strojní konstruktéři jednoduše navrhovat vysoce výkonné a současně esteticky příjemné stroje. K dispozici mají nejenom osvědčené selektory, ale v případě řady Harmony nově i intuitivní konfigurátor (viz leták a/nebo videa).
První krok na cestě k ovládacímu panelu, který si oblíbí provozovatelé stroje i operátoři, představuje volba optimálního zákaznického provedení polepové fólie. Konstruktéři zde mají na výběr z 12 rozměrů a 4 designových šablon, které lze dále modifikovat – např. v rámci zvolené šablony seskupit a uspořádat funkce dle definovaného účelu. Za pomocí popisu následně každou skupinu jasně identifikují (např. Výrobní linka 1, Výrobní linka 2) a v případě potřeby i nepřehlédnutelně zvýrazní (typicky kolmými žlutými pruhy když místo obsadí ovládač nouzového zastavení). Fólii lze na přání uživatele dokonce opatřit logem (a jeho marketingové oddělení bude vrnět blahem).

K celosvětovému prosazení výše uvedených ovládacích panelů jistě přispěje i široká variabilita zákaznického provedení zvolených tlačítek, signálek a spínačů Harmony. Co lze přizpůsobit na přání v případě plastové řady Harmony XB5 a kovové Harmony XB4?

 • Modifikace hmatníku, resp. čočky:
  – barva (definice dle RGB),
  – popis, resp. potisk (vlastní nebo ze 3 knihoven: Schneider Electric, ISO7000, IEC 604 17).
 • Modifikace obruby:
  – barva u Harmony XB5 (definice dle RGB), chrom nebo kovově černá u Harmony XB4,
  – popis textem: pouze u zapuštěného provedení.
 • Modifikace nosičů štítků a samotných štítků.

Tzv. srozumitelnost tlačítka lze maximalizovat vhodnou kombinací položek z menu modifikací. Obrubu popíšu textem v lokáním jazyce, hmatník/čočku potisknu mezinárodně srozumitelným symbolem a zvolím pro něho „intuitivní“ barvu – zelenou pro zahájení akce (START), červenou pro ukončení akce (STOP) nebo žlutou pro výstrahu.

Harmony design 2020 2
Zákaznické provedení se konstruktérům nabízí rovněž v případě skříní Harmony, konkrétně v podobě popisu štítků a víka.

Získejte vlastní unikátní tlačítko Harmony Chcete své vlastní unikátní plastové tlačítko Harmony XB5? Použijte konfigurátor a jím vygenerované ID úpravy (společně s typovým označením tlačítka) zašlete do 30. 11. 2020 na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Pouze do vyčerpání zásob, 1 e-mailová adresa = 1 originální tlačítko
Harmony design 2020 3

Harmony, no jasně!

Ovládací a signalizační přístroje Harmony od Schneider Electric byly, jsou a budou tím, co potřebuje každý úspěšný výrobce strojů i spokojený provozovatel. Jimi osazené stroje vynikají efektivitou i oku lahodící podobou – kdekoliv na světě a kdykoliv během svého životního cyklu.

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz unor 2021

ElektroPrůmysl.cz, únor 2021

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Volně svorkovatelné konektory s technologií ecolink Volně svorkovatelné konektory jsou vhodné pro hygienická a vlhká prostředí, do drsných a obtížných podmínek, pro elektromagentická pole při svařování a pro oblasti s nebezpečím výbuchu.

Najdete nás na Facebooku