Kombinované svodiče OBO Bettermann pro sítě nn

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pro silové sítě nízkého napětí většiny nových i rekonstruovaných staveb vyplývá z vyhl. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, norem ČSN EN 62305 ed. 2 a ČSN 33 2000-4-443 ed. 3 povinnost instalace přepěťových ochranných zařízení (SPD).

Univerzální řešení pro objekty třídy ochrany před bleskem IV až I dle ČSN EN 62305-2 představují SPD typu 1 + 2 dle ČSN EN 61643-11. Špičkovým reprezentantem této kategorie jsou SPD OBO Bettermann řady MCF pro třífázové sítě (obr. 1) s bleskovým svodovým proudem 25 kA (10/350) na jeden pól a ochrannou úrovní max. 1,5 kV. Pracují na principu jiskřiště a chrání účinně všechny druhy staveb a nevyžadují samostatné předjištění až do jištění chráněného vedení 315 A gL/gG. Oproti obdobným výrobkům nabízí úsporu místa v rozváděči až 25 %, což ocení zejména výrobci menších rozváděčů, ve kterých nebývá nikdy dost místa. Instalují se snadno a rychle na klasickou profilovou lištu 35 mm a k dispozici jsou v třípólovém (TN-C) a čtyřpólovém (TT a TN-S) provedení. Průběžnou kontrolu zajišťuje optická signalizace, kterou může doplnit bezpotenciálový přepínací kontakt dálkové signalizace.

svodice prepeti 2020 1
Zastánci přísně modulární koncepce mohou ovšem ke stejnému účelu zvolit také inovovaná jiskřiště MCD50 (obr. 2) typu 1 + 2 s vyjímatelnými horními díly, svodovým proudem 50 kA (10/350) na jeden pól, předřazeným jištěním až 500 A gL / gG a ochrannou úrovní pod 1,7 kV. Primárně jsou tyto ochranné prvky určeny pro industriální objekty, ale kvalitní ochranu zajistí i v budovách s jakýmkoliv jiným určením.

svodice prepeti 2020 2
Předností typových řad MCF i MCD je, že u nich nevznikají žádné unikající proudy. Patentovaná konstrukce použitých uhlíkových jiskřišť současně zajišťuje také nízký následný proud sítě, díky čemuž nedochází při činnosti ani k přerušení pojistek s relativně malou proudovou hodnotou.
V podstatné části reálných staveb si však lze vystačit i s ochranným systémem LPL III. Pro tyto případy jsou u OBO k dispozici SPD typu 1 + 2 modulární ekonomické varistorové řady V50 (obr. 3) se svodovým bleskovým proudem 12,5 kA (10/350) na pól a přípustným předřazeným jištěním až 160 A gL. Jsou optimalizovány pro instalaci v měřené částí elektrických rozvodů budov a dodávají se v podobě sestav od jednoho do čtyř pólů pro různá provozní napětí. Provozní spolehlivost zvyšuje mechanická aretace horního dílu v zasunutém stavu a kódování, bránící zasunutí horního dílu odlišné typové řady nebo téže typové řady, avšak s odlišným jmenovitým napětím.
Totožné pouzdro mají i varistorová SPD typu 2, výrobkové řady V20 (obr. 4). S maximálním svodovým impulsním proudem 40 kA (8/20) na jeden pól a předřazeným jištěním až 160 A gL představují ideální řešení pro vyrovnání potenciálů v ochraně před přepětím na úrovni podružných rozváděčů.

spolehlive propojeni 2018 3

V celé řadě aplikací MaR uvnitř budov bývá potřeba instalovat společně přepěťová ochranná zařízení typu 2 a 3. Proto jsou u OBO k dispozici také kombinovaná SPD typu 2 + 3 s označením V10 Compact (obr. 5). Jejich čtyřpólové pouzdro zabírá jen 45 mm profilové lišty 35 mm a při celkové svodové schopnosti 60 kA (8/20) zajistí v síti 230 V kvalitní ochrannou úroveň pod 1,1 kV. V základním provedení jsou vybavena optickou signalizaci stavu, ale zvolit lze i akustickou nebo dálkovou bezpotenciálovou signalizaci.

svodice prepeti 2020 4
V přístupu k technickým informacím napomáhá u výše uvedených SPD kód QR natištěný na jejich pouzdře, odkazující do příslušného katalogového listu on-line katalogu na webových stránkách OBO Bettermann. Veškeré přístroje typových řad MCF, V50 a V20 jsou navíc vyrobeny z bezhalogenového plastu s klasifikací UL94 V-0.

svodice prepeti 2020 5

Další informace naleznete na:

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.

Najdete nás na Facebooku