FireBox T – evoluce v zachování funkčnosti

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zachování funkčnosti vybraných elektrických zařízení při požáru podle vyhlášky č. 23/2008 Sb. představuje dnes nedílnou součást řešení všech budov s výskytem většího množství osob.

Spoje kabelů se zachováním funkčnosti

Požárně bezpečnostní řešení budovy může mít různou podobu. Její vnitřní prostor může být celistvý nebo rozdělen do více požárních úseků. Složitější členění vnitřního prostoru stavby přitom provází zpravidla zvýšené požadavky na počty instalovaných elektrických nouzových systémů a tedy i větší množství elektrických spojů v kabelových trasách s časově omezenou funkčností za požáru.
Jeden příklad za všechny. V mnoha větších stavebních objektech se externě napájí více osvětlovacích těles nouzového osvětlení jednou společnou funkční kabelovou trasou, procházející jedním nebo více požárními úseky. Zde je třeba zajistit, aby zkrat jednoho nouzového osvětlovacího tělesa, vyvolaný např. právě požárem, nezpůsobí současně výpadek ostatních, společně napájených nouzových světelných zdrojů. Nejen v praxi, ale ani podle předpisů přitom neexistuje světelný zdroj, u něhož by bylo možno zaručit jeho funkci za požáru. Jak tento problém řešit?

firebox t 2019 1

FireBox T – bezpečné rozbočení

Krabice FireBox série „T“ mají všechny přednosti běžné kabelové odbočné krabice z termoplastického materiálu. Patří mezi ně vysoká pevnost, rázová odolnost i velice kvalitní stupeň krytí. Současně s tím jsou testovány na zachování funkčnosti za požáru podle ČSN 73 0895 s klasifikací při požárním scénáři v podobě normové teplotní křivky z EN 1363-1 až P90-R, v závislosti na použitých kabelech.
V základním provedení se svorkovnicí (obr. 1) nebo s kombinací svorkovnice / pojistka pro distribuované jištění odbočných větví funkčních kabelových tras (obr. 2), představují krabice FireBox T vždy efektivní a současně ekonomické řešení. Podporují vysokou flexibilitu kabeláže, při současném snížení potřeby dalších prvků kabelových tras. Jakost těchto krabic je prokázána celou řadou požárních zkoušek v akreditovaných požárních laboratořích několika států. Jejich základní přednosti lze shrnout:

 • Třída funkčnosti 30 až 90 minut dle použitých kabelů.
 • Snadná nástěnná i stropní montáž.
 • Krabice z pružného, ale velmi houževnatého plastu.
 • Vstupy kabelů měkkými, spolehlivými násuvnými těsněními nebo kabelovými vývodkami.
 • Výběr z několika velikostí svorek pro silové i datové vodiče.
 • Svorky dodávány již z výroby v sestaveném bloku.
 • Dodávka včetně upevňovacích kotev.
 • Volitelný držák pojistky k odjištění odbočné trasy.
 • Rychlouzavírání plastovými šrouby otočnými o 90°.
 • Bezhalogenový materiál krabice

firebox t 2019 2

Za své vynikající požárně bezpečnostní vlastnosti vděčí kvalitním keramickým svorkám a jejich spolehlivému způsobu fixace pomocí masivních ocelových prvků (obr. 3). Toto řešení zaručí, že keramické svorky zůstanou ve své poloze i za vysokých teplot, a nebudou vyvozovat žádné nežádoucí přídavné síly na tepelně velmi exponované kabely a jejich žíly.

firebox t 2019 3

Vnitřní i vnější montáž FireBox T

V provedení pro vnitřní montáž (obr. 1 a 2) se ocelová konstrukce svorkovnice fixuje do stavby pomocí dvou kotev prostrčených skrz dva ze čtyř vylamovacích otvorů ve dně krabice. U provedení pro vnější montáž (obr. 5 a 6) je z výroby provedeno pevné mechanické propojení vnitřní kovové konstrukce svorek s vnějším ocelovým pásem přesahujícím obvod krabice. Za otvory v přesahující části vnějšího ocelového pásu je pak celá sestava fixována do stavby, bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do vnitřního prostoru krabice.

firebox t 2019 4

Elektrické vlastnosti

K dispozici jsou hned čtyři provedení keramických svorek pro jmenovité průřezy vodičů a kabelových žil do 4, 6, 10 nebo 16 mm². To vše při vysokém stupni krytí min. IP65 a kvalitní rázové odolnosti jednotlivých typů krabic.
Problém s možným zkratem jednoho nebo několika požárně bezpečnostních zařízení připojených na společné páteřní trase řeší krabice s vestavěným pojistkovým pouzdrem (obr. 2). Sestavená keramická svorkovnice obsahuje v tomto případě vždy i svorku pro samostatné připojení jištěného vývodu. Stačí tedy jen vhodně zapojit a zvolit správnou pojistku pro dodržení zásad selektivity jištění.

firebox t 2019 5

Energie i data

Komplexní a přitom ekonomické systémové řešení se značkou OBO na připojení, zabezpečení a větvení elektrických silových i datových vedení se zachováním funkčnosti při požáru přináší do této oblasti novou kvalitu. Díky krabicím OBO FireBox T se stává prodloužení nebo odbočení vedení se zachováním funkčnosti při požáru, včetně jeho odjištění, jednoduchým montážním úkonem, tak jako u běžných instalačních rozvodů.
Výběr mezi vnitřní a vnější montáží zajišťuje vysokou variabilitu montáže do stavební konstrukce, bez potřeby zásahů vnitřního prostoru krabice. Vestavné jištění odbočné větve kabelové trasy poskytne bonus možnosti využití distribuovaného jištění v celém systému. Pro datová vedení mohou být využity rozvodnice vystrojené až 28 svorkami (obr. 6), zjednodušující napojení složitějších struktur nouzového rozhlasu atd.
Tyto a celá řada dalších předností krabic OBO FireBox T přinášejí uživateli nebývalou paletu možností při návrhu i realizaci všech druhů rozvodů s požadavkem na integrované zachování funkčnosti při požáru ve smyslu požadavků vyhlášky č. 23/2008 Sb., resp. norem ČSN 73 0895 a ČSN 73 0848.

firebox t 2019 6

Stačí jen vyzkoušet a osobně se přesvědčit o všech kvalitách.

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku