Vysoké nároky na přesnost robotických aplikací

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Trh robotických technologií zažívá v posledních rocích prudký rozvoj. Moderní průmyslové odvětví na celém světě se více spoléhají na inteligentní roboty vyznačující se vysokou přesností a spolehlivostí.

Jednou z klíčových komponent robotických zařízení jsou inovativní snímače, které fungují jako rozhraní mezi robotem a prostředím. Zde uvádíme aplikaci z automobilového průmyslu s robotickým zařízením a snímačem scanCONTROL pro řízení polohy a kontrolu kvality. Spolehlivost je obzvlášť důležitá v případě robotických zařízení, kde provoz zahrnuje interakci mezi člověkem a strojem.

Přednosti laserových snímačů společnosti Micro-Epsilon

Laserové snímače optoNCDT, které jsou považovány za špičku ve své třídě, slouží k měření vzdálenosti, polohy a tloušťky. Díky funkci Real-Time Surface Compensation (Kompenzace povrchu v reálném čase - RTSC) je lze k měření používat bez ohledu na to vůči jakému materiálu a barvě zrovna měří. Miniaturní rozměry měřicího bodu umožňují navíc měřit velmi malé předměty a současně zachovat vysokou přesnost měření v řádu mikrometrů. Výsledky měření jsou obvykle k dispozici v reálném čase a mohou tak být použity k automatické korekci a řízení výrobního procesu. Společnost Micro-Epsilon nabízí širokou paletu laserových triangulačních snímačů pro měření vzdálenosti a polohy s červeným a modrým laserovým paprskem, které v závislosti na modelu mají měřicí rozsah od 2 mm do 1000 mm a vzorkovací frekvenci od 1 kHz do 49,14 kHz při rozlišení až 0,03 µm. Vysoce přesné laserové snímače nacházejí uplatnění v hi-tech oborech, jako např. v automobilovém průmyslu, 3D tisku, výrobě leteckých komponentů, automatizačních procesech, atd.

laserove snimace 2019 1

Automobilová skla kontrolují laserové profilové skenery scanCONTROL

Nedílnou součástí výroby automobilů je měření spočívající v souběžném a velmi rychlém určení celé řady parametrů a v trojrozměrné detekci měřených předmětů. Například při montáži čelních skel se používá laserový profilový snímač scanCONTROL, který je schopen provádět detailní měření vzdálenosti ve všech osách. Tento snímač je upevněn na robotickém zařízení, pomocí něhož je čelní sklo nasazeno na karoserii. Po položení skla na vozidlo snímač v jednom kroku velmi rychle detekuje kompletní profil, okolí čelního skla a změří dále další nezbytné hodnoty. Snímač tak určí, jestli je čelní sklo umístěno rovně, jestli je dokonale vystředěno a jestli správně sedí v každé rovině. Výsledky, kterými v tomto případě je detekce mezer a zarovnání, jsou generovány přímo v těle snímače a odesílány do PLC.
Vedle detekce mezer a vyrovnání skla laserový skener kontroluje také nanesení lepidla na čelní sklo před montáží na karoserii. Profilový skener je kvůli této kontrole instalován přímo na robotu určenému
k aplikaci lepidla. Snímač při pohybu podél housenky lepidla generuje její 3D obraz a zjišťuje, jestli je použito dostatečné množství lepidla a jestli je lepidlo naneseno rovnoměrně a na správných místech. Veškeré naměřené hodnoty jsou uloženy odděleně. Pokud se v procesu později vyskytne chyba, lze naměřené hodnoty použít k analýze.

laserove snimace 2019 2

Micro-Epsilon – VÍCE PŘESNOSTI

Při výběru vhodného snímače je rozhodujícím faktorem nejen vlastní technologie přístroje, ale také jeho zamýšlené použití u zákazníka. Společnost Micro-Epsilon nabízí odborné poradenství a zkušenosti vycházející z 50 letého působení v oboru. Jako silný partner zákazníků pomáháme řešit všechny potřeby v oblasti měření od úvodního poradenství až po instalaci snímačů. Společnost Micro-Epsilon poskytuje řešení odrážející konkrétní potřeby zákazníků a nabízí širokou paletu inovativních produktů včetně možnosti přizpůsobit standardní snímače individuálním požadavkům odběratele.

MICRO-EPSILON
Czech Republic s.r.o.
Na Libuši 891, 391 65 Bechyně
Tel. +420 381 213 011
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.micro-epsilon.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, září 2020

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.