Kontrola stavů senzorů, rozvaděčů a výrobních linek

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mezi stále více důležitou skupinu komponent pro rozvaděče patří kontrolní moduly a převodníky signálů a nejnověji i systémy sledování stavu zařízení a predikce údržby.

Stále vyšší tlak na spolehlivost moderních výrobních automatizovaných systémů a minimalizaci prodlení výroby nebo poskytování služeb vyžaduje zahrnout do zařízení i prostředky na průběžné sledování provozních podmínek, opotřebení a poruch jednotlivých komponent systému, aby bylo možné co nejrychleji zareagovat na řešení problémů nebo předem vhodně provozně naplánovat údržbu a výměnu částí a dílů bez neočekávaných výpadků v provozu.

CCM znamená "Cabinet Condition Monitoring“

Pro takovou moderní trvalou kontrolu podmínek uvnitř elektrických rozvaděčů a skříní je přímo určen modul s označením IMX12-CCM společnosti Turck. Zkratka CCM zde znamená "Cabinet Condition Monitoring", tedy sledování podmínek rozvaděče.
Pouze 12,5 mm široký modul na DIN lištu je určen pro instalaci jak do nových, tak do stávajících rozvaděčů nebo rozvodných skříní. Je vybaven spínacími výstupy pro okamžitou signalizaci řídicímu systému nesprávného zavření dveří nebo překročení mezních hodnot teploty nebo vlhkosti uvnitř rozváděčové skříně. Pomocí komunikačního rozhraním HART nebo IO-Link lze nadřazenému systému poskytovat další diagnostické údaje, jako například konkrétní hodnoty měřených veličin. Jiskrově bezpečné provedení umožňuje přímé použití i v rizikoévm prostředí s nebezpečím výbuchu.
Pro kontrolu problémů s vlhkostí monitoruje IMX12-CCM dlouhodobě trend a porovnává ho s nastavenými hodnotami. Jakmile je nastavený limit překročen, je tato skutečnost signalizována.

kontrola turck 1

Převodníky a oddělovací brány pro náročné provozní podmínky

V kategorii IMX12 a IM je zastoupeno i široké množství modulů pro transformaci (převod) nebo bezpečné oddělení různých typů elektrických signálů. Zastupují jak jiskrově (výbušně) bezpečné oddělovače signálu a napájení senzorů, včetně i převodníků analogových signálů, tak i oddělovací brány pro opačný směr, tedy pro ovládání akčních prvků. Implementovaná HART komunikace u některých z nich pak umožňuje vzdáleně programově měnit nastavení rozsahů a limitů.
Jednu oblast tvoří moduly pro napájení a oddělení výstupů senzorů se spínanými výstupy, jako jsou indukční, kapacitní, ultrazvuková čidla s dvouvodičovým NAMUR i třívodičový připojením. Umožňují bezpečné připojení až 4 senzorů k řídící jednotce (PLC) prostřednictvím různých typů výstupů, tranzistorových i reléových. Některé moduly mají vestavěné i přídavné funkce, jako počítání pulsů, měření jejich frekvence.
Druhou oblast tvoří jiskrově bezpečné oddělovače a převodníky analogových napěťových a proudových signálů, jak v standardních rozsazích 0-10 V, resp. 0/4-20 mA, tak i v oblasti milivoltových signálů z teplotních nebo jiných odporových senzorů.
Třetí oblastí jsou pak moduly pracující jako oddělovací relé nebo oddělené zdroje ovládacích el. signálů pro spínání ventilů, ovládání opticko-akustické signalizace nebo přenos spínaných signálů z řídící jednotky různými měřícím zařízením (např. vzorkovače).

kontrola turck 2

Monitorování opotřebení strojů

Stále více se rozvíjí technologie pro monitorování opotřebení strojů prostřednictvím sledování a vyhodnocování jejich vibrací po celou dobu životnosti s možností včas vyhodnotit postupné opotřebování mechanických částí. Tím se zejména výrobní linky vyhnou nežádoucím a nečekaným prostojům, které jsou často výrazně finančně nákladnější než samotné senzory a vyhodnocovací systém. Hlavně to platí o sledování rotačních elektromotorů. Nejenže zadření jejich ložisek může na mnoho hodin zablokovat funkci celé linky, ale také i vysoké opotřebení způsobuje nadměrnou hlučnost a zvyšuje spotřebu elektrické energie.

kontrola turck 3
Pro tuto oblast monitorování Turck nabízí ucelené sestavy od senzorů vibrací Banner řady QM42VT2 a DX80N2Q45VA s 1-Wire nebo Modbus-RTU komunikační sběrnicí pro propojení k nadřazenému systému pomocí kabelu nebo bezdrátovým přenosem, přes kompletní vyhodnocovací jednotku „Vibration Solution Kit“ s dotykovou obrazovkou, intuitivním nastavením a vyhodnocením na grafickém dotykovém HMI panelu, až po cloudové řešení centrálního sběru a vyhodnocení dat „Connected Data Solutions (CDS)“ i pro mnoho tisíc měřících míst.

kontrola turck 4

Proč by zákazníci měli použít výrobky a standardy Turck?

Výhodou je vysoká flexibilita a standardizace všech senzorů i zařízení, kde nejen celý systém, ale i jednotlivé komponenty lze snadno vestavět i do již existujícího celku zahrnující více zařízení různých výrobců a tím jej rozšířit o nové moderní prostředky monitorování a včasné kontroly. Výběrem vhodného modulu převodníku pak lze snadno do systému vzdálené správy a sledování přes Turck Cloud systém implementovat i starší čidla nebo měřicí zařízení, která nelze snadno nahradit novými typy.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.

Najdete nás na Facebooku