Snadná a rychlá konfigurace rozvaděče – chytrý pomocník (nejen) pro projektanty

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průvodce konfigurací Totally Integrated Automation (TIA) Selection Tool společnosti Siemens vám umožní velmi snadno a rychle vybrat správné komponety pro váš projekt elektro rozvaděče. Můžete si vytvářet porovnání a různé alternativy řešení.

Tento softwarový nástroj je k dispozici zdarma a pomůže vám vybrat a konfigurovat produkty Siemens, jako jsou Simatic PLC, distribuované I/O systémy, HMI panely, průmyslové počítače, systémy pohonů, průmyslové ovládací prvky, spínací techniku, software, komunikační technologie, napájecí zdroje, průmyslové identifikační systémy a stále přibývají další.

Softwarový nástroj TIA Selection Tool (TST) umožňuje automatickou konfiguraci všech potřebných komponent pro automatizační projekt. Navíc vás upozorní na různé souvislosti, které často zůstanou opomenuty. Chytrý průvodce vás provede přes základní pravidla návrhu a zabrání tak nejčastějším chybám při výběru komponent. Zkušenější uživatelé mohou přejít přímo k výběru komponent dle objednacích čísel z katalogu nebo pomocí rychlého vyhledávání. TST rovněž umožňuje vytvořit sítě PROFIBUS a PROFINET, zvolit jejich topologii a vybrat patřičné kabely a konektory.
Na závěr si vygenerujete kompletní seznam komponent (včetně příslušenství), který lze rovnou využít k objednávce. Tento seznam obsahuje a přesnou specifikaci a objednací čísla vybraných nebo nakonfigurovaných produktů.

chytry pomocnik 2019 1

TIA Selection Tool (TST) je k dispozici ve dvou variantách:

  • desktopová verze, kterou lze stáhnout a spustit v běžném Windows PC (offline);
  • online verze v cloudu optimalizovaná pro tablety a smartphony, která běží v prohlížeči (např. Safari, Chrome a Firefox).

Konfigurátor TST (stejně jako inženýrské prostředí TIA Portal) nabízí hned po spuštění dvě možnosti zobrazení – zjednodušené „Portal View” nebo „Project View” (obrázky v tomto článku zobrazují nejčastěji pohled “Project View”).

chytry pomocnik 2019 2
Pro lepší orientaci ve složitém projektu stroje nebo celého technologického zařízení složeného z mnoha komponent jej lze v TST přehledně rozčlenit do několika složek a podsložek. Členění ovlivňuje export položek z TST, který lze rozdělit nebo seskupovat podle potřeby (např. dle částí nebo verzí stroje nebo dle zodpovědného personálu apod) a tím zvyšuje přehlednost celého projektu.
Konfiguraci hardwaru (obr. 3) usnadňuje fotorealistická podoba komponent a rychle přístupné základní informace o položce v pravé části obrazovky, jako je objednací číslo, popis a odkaz na web technické podpory pro další podrobnosti (např. katalogový list, FAQs nebo manuály). Další výhodu při výběru položek z hardwarového katalogu přináší funkce „Compare“, díky které lze snadno porovnat několik modulů podobného typu v jedné přehledné tabulce s možností expertu do PDF. To značně urychluje rozhodování nebo tvorbu několika variant řešení.

chytry pomocnik 2019 3
Významným pomocníkem je průvodce migrací. Mnoho sestav je v praxi zastaralých a pomocí tohoto šikovného nástroje lze udělat např. migraci řešení založeného na řídicím systému Simatic S7-300 do nové a perspektivnější řady Simatic S7-1500. Velkou výhodou je uvedení úplných informací o rozměrech a souhrnném počtu vstupů a výstupů pro danou stanici, které jsou přehledně zobrazeny v rozklikávacím seznamu (obr. 4). Na další záložce lze zobrazit v grafické podobě rozložení svorek a potenciálů I/O stanice. Všechny tyto obrazové i textové informace je možné exportovat ve formátech PDF nebo MS Word pro další využití.

chytry pomocnik 2019 4
Vytvořená (a odsouhlasená) konfiguraci zjednodušuje a zrychluje projednávání technických detailů mezi kolegy ve firmě nebo subjekty spolupracujícími na projektu. Umožňuje také kontrolu sestav před objednáním nebo při kontaktu s technickou podporou společnosti Siemens. Projekt v TST lze vzhledem k jeho velikosti v rozsahu několika málo KB jednoduše poslat e-mailem a ihned řešit s technickou podporou i velice detailní souvislosti. Export/import dat lze provádět přes standardizovaný *.AML formát z/do inženýrského softwaru Simatic Step 7 (software pro tvorbu programu pro PLC) nebo z/do platformy EPLAN (projekční software pro návrh celého rozvaděče). Díky tomu můžete zrychlit a zefektivnit často používané pracovní postupy.

chytry pomocnik 2019 5
Pro více informací kontaktujte linku technické podpory společnosti Siemens na telefonním čísle 800 122 552. Nebo navštivte odborné semináře, která pravidelně pořádá společnost Siemens v Praze, Brně a Ostravě. Přehled akcí najdete na internetové stránce www.siemens.cz/tia.nadosah.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2020

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.