Jak zpracovat elektro dokumentaci jednoduše, a přitom rychle

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

I když to může znít jako otřepaná fráze, jsou nástroje, které skutečně umožní pracovat jednoduše, přitom ale rychle, a navíc i správně. Elektro-projekční CAD software PCschematic Automation je jedním z nich už téměř 20 let.

Jak už sám název programu naznačuje, PCSCHEMATIC AUTOMATION (dále jenom PCschematic) je zaměřen hlavně na elektro-automatizaci, i když ho lze také používat pro zhotovení dokumentace elektro-instalačních a pneumatických projektů. Projekt s potřebným počtem stránek, který je vytvořen jako jeden soubor dat, může zahrnovat vše, co daná dokumentace vyžaduje - výkresy schematického zapojení, výkresy rozváděče a ovládacích panelů, výkresy montážních schémat, kabelů a svorek, různé výpisy, obrázky i vložené objekty z jiných programů.
To, že se většina uživatelů tohoto programu naučila s programem pracovat bez školení, pouze na základě jeho předvedení a s pomocí praktického návodu na použití, svědčí o jednoduchosti ovládání programu, které je velmi intuitivní. Odpadá zdlouhavé vyhledávání potřebných funkcí, možnosti programu na sebe plynule navazují. Program disponuje celou řadou specializovaných funkcí, které činí zpracování dokumentace jednoduché a rychlé. PCschematic plně podporuje vytvoření elektro dokumentace podle EN.

PCschematic automation 2020

Způsob práce na projektu lze stručně popsat takto:

Do prázdného projektu se postupně vloží předem připravené šablonky stránek projektu, které programu sdělují význam stránky (schéma, rozváděč, různé výpisy materiálu či kabelů, atd.). Šablonky stránek již obsahují rámeček kreslícího formátu i rohové razítko, a mohou zahrnovat i již nakreslené části projektu, například určitá zapojení, která se v projektech opakují. Obsah rohového razítka se automaticky vyplňuje podle dat v tabulce zadání projektu. Každá stránka může mít různou velikost i měřítko podle potřeby.
Potřebné schematické symboly se do výkresu schematického zapojení vkládají automaticky vybráním skutečného přístroje z databáze součástek, přičemž program indikuje ještě nepoužité části daného přístroje. Uživatel si může databázi doplňovat podle své potřeby sám, nebo využít databázového portálu výrobce. Spoje lze kreslit různými způsoby podle zvyklostí projektanta. Odkazy mezi navazujícími symboly i spoji mezi stránkami se generují automaticky, stejně jako značení symbolů (první volným číslem, nebo podle stránky). Symbolům přístrojů lze přiřadit referenční značení (=+), které vyjadřuje příslušnost k funkčnímu celku a umístění.
Ve výkresu rozvaděče si PCschematic přečte informace o použitých přístrojích ve schématu a do výkresů automaticky vkládá odpovídající mechanické symboly, které se musí pouze rozmístit podle potřeby. Program může přístroje v rozváděči automaticky propojit nejkratším možným způsobem zakreslením jednotlivých vodičů a s udáním jejich délek. Každý vodič v rozvaděči se odkazuje na odpovídající spoj ve schematickém zapojení pro kontrolu i přehled. Tažení vodičů žlaby se řídí určitým nastavením podle potřeby uživatele, takže je možné kontrolovat jak vyplnění jednotlivých žlabů, tak položení vybraných vodičů spolu určitým žlabem, atd.
Stránky výpisů zahrnují výpisy materiálu, svorek, kabelů, PLC, atd. Tabulky vložených výpisů se vyplňují automaticky jedním povelem a podle nastavení projektanta, přičemž obsah výpisů je definován uživatelem programu. Všechny výpisy mohou také být zhotovené do TXT či XML formátu pro externí použití. Aby výpisy zachytily skutečný stav projektu, mohou se kdykoliv aktualizovat.
PCschematic umí také automaticky vytvořit výkresy montážního schématu, kabelů a svorek. Navíc může asistovat při montáži rozváděče, když zobrazuje výpis jednotlivých přístrojů a spojů, přičemž montér může ve výpisu snadno indikovat průběh montáže (provedeno, neprovedeno, pozastaveno, atd.). Z výpisu lze pomocí odkazů snadno přejít do schématu či výkresu rozváděče pro další detaily.
Do výkresů lze vkládat obrázky, texty, Excelovské tabulky, výkresy z jiných aplikací (např. z Autocadu) tak, aby zhotovená dokumentace byla kompletní.
Program má řadu automatizačních funkcí, které práci na projektu zjednodušují a zrychlují. Zabudovaný konvertor může převést schématické výkresy vytvořené v jiném programu (a převedené do DWG a DXF), stejně jako přeložit texty projektu do cizích jazyků. Uživatel si může vytvořit v prostředí programu vlastní aplikaci s pomocí OLE Automation příkazů, i makro povely pro automatizování určitých úkonů. Jednoduchý záznam ve formátu programu Excel umožňuje automaticky založit nový projekt s požadovaným počtem stránek určitého typu, které již mohou obsahovat částečné, nebo úplně vytvořené výkresy. Automatické překreslení vícepólového schématu na jednopólové usnadní zhotovení dokumentace podle potřeby.
Důležité je, že program má nepřetržitou kontrolu nad všemi stránkami projektu – změna ve schématu či výkresu rozváděče, nebo při manipulaci se stránkami projektu je automaticky promítnuta do všech navazujících stránek.
Program je v češtině, ale může být přepnut do několika dalších jazyků.
PCschematic je dodáván v několika sestavách, které jsou sice funkčně zcela identické, ale v různých cenových hladinách podle typu omezení. Sestavy jsou omezené buď počtem symbolů (mimo svorek) ve schématu (150, 300, 600, neomezeno), nebo počtem stránek v projektu (20, 40).
Více informací o programu PCschematic naleznete na www.cadware.cz.

CADware s.r.o.
Aloisina výšina 447/13, 460 05 Liberec
Tel/fax: (+420) 485 106 131
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cadware.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2020

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
AC Servokontroléry & Motory Snadné. Účiné. Časově úsporné. Unitronics nabízí novou řadu AC Servo kontrolérů a motorů pro řešení řízení pohybu. Jedno integrované řešení pro řízení a automatizaci.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.