Vytvoření potřebného prvku během kreslení schématu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

I když nejlepší způsob kreslení schémat v elektro CAD programu zajišťuje použití konkrétních typů součástek z databáze programu, jsou situace, kdy teprve v průběhu kreslení schématu postupně zjišťujeme, který konkrétní prvek budeme vlastně potřebovat.

Taková situace může například nastat v případě, kdy potřebujeme relé, ale konečný počet a typ kontaktů se teprve ukáže při vývoji zapojení. Není problém vložit do schématu symbol cívky a postupně i symboly potřebných kontaktů, ale jak nakonec programu říci, že tyto symboly tvoří dohromady jeden prvek, který můžeme buď nahradit podobným skutečným prvkem z databáze, nebo ho do databáze uložit jako nový prvek pro budoucí použití?
Možnost vytvoření potřebné součástky za letu během kreslení schématu si ukážeme v programu PCschematic Automation (dále pouze PCschematic). Vytvoříme relé s potřebným počtem a typem kontaktů.
Do kreslící plochy vložíme symbol cívky, kterou označíme např. -K1. Přidáme první potřebný kontakt, zde spínací, a označíme ho stejně jako cívku (-K1), aby byl zřejmé, že patří k sobě. Symboly nemusí být na stejné stránce schematického zapojení, ale na následujících obrázcích jsou pro názornost umístěny poblíž sebe (obr.1). Značením vývodů se v tuto chvíli nemusíme zabývat, protože zatím ani nevíme, jak se budou na skutečném přístroji značit. Symboly můžeme již v tuto chvíli zapojit podle potřeby.

vytvoreni prvku 2021 1
V průběhu vývoje zapojení můžeme do schématu přidávat další kontakty podle potřeby, přičemž je opět značíme stejným názvem (zde -K1), i kdyby byly na různých stránkách schématu. Konečný stav je jako příklad vidět na obr. 2.
Pokud bychom takto skončili, vizuálně by vše vypadalo v pořádku, ale program by nevěděl, že všechny symboly, byť značené stejně jako -K1, tvoří dohromady jeden prvek, a jaký. Proč? Stejné značení symbolů, zde -K1, sice říká, že symboly patří k sobě, ale tato informace nevypovídá o tom, jestli dané symboly tvoří dohromady jeden prvek, nebo více prvků.

vytvoreni prvku 2021 2
Příkladem může být stykač, který má ve schématu cívku, silové kontakty, jeden pomocný spínací kontakt a jeden rozpínací kontakt. Všechny symboly jsou stejně značené (např. -K15), ale jeden z kontaktů je externí pomocný kontakt, který se montuje z boku, má jiný Typ a je proto jiným prvkem než vlastní stykač. Stejné značení symbolů tedy nevypovídá o tom, že dané symboly tvoří dohromady jeden prvek. Aby bylo jasné, které symboly tvoří dohromady jeden prvek, musí mít zapsaný nějaký společný, ale jednoznačný údaj daného prvku. Může to být Typ přístroje, i když ten není vždy jednoznačný. Mohlo by to také být objednací číslo, nebo EAN, atd. V případě programu PCschematic se tento údaj nazývá Specifikace, což může být některý z již zmíněných údajů daného prvku, stejně jako smyšlený údaj. Symboly se stejnou specifikací a stejným značením reprezentují jeden přístroj, jednu součástku.

vytvoreni prvku 2021 3
V našem případě jsou všechny symboly (cívka, dva spínací a jeden rozpínací kontakt) součástí jednoho prvku, relé. Program PCschematic umožňuje jednoduše zapsat hodnotu specifikace použitým symbolům stejného značení v tabulce pro data prvku (obr. 3). Protože zatím neznáme konkrétní typ vytvářeného prvků, nemůžeme zapsat do specifikace skutečný údaj. V takovém případě zapíšeme vlastní, smyšlený identifikátor, který lze později přepsat, například název projektu – BRUSKA. Od této chvíle program ví, že symboly značené jako -K1 se specifikací „BRUSKA“ tvoří dohromady jeden prvek.
Pokud bychom teď generovali výpis použitého materiálu, program by vypsal alespoň to, co o daném prvku v tuto chvíli ví, to znamená -K1, 1 ks.
Nyní bychom už mohli porovnat náš vytvořený prvek (relé s kontakty 2xNO + 1xNC) se záznamem databáze, jestli tam už podobný typ relé je i s požadovanými elektrickými parametry. Pokud ano, aktualizujeme náš vytvořený prvek ve schématu s daty vybraného prvku z databáze - to způsobí u našeho relé přepsání specifikace a doplnění údajů o typu, výrobci a dalších dat, včetně zapsání dosud chybějících značení vývodů jednotlivých symbolů. Náš vytvořený prvek ve schématu bude mít data skutečného konkrétního prvku z databáze (obr. 4).

vytvoreni prvku 2021 4
Pokud ale takový podobný prvek v databázi nenajdeme, můžeme jedním povelem vytvořené relé do databáze uložit, nejdříve alespoň jako bezprizorní relé (neznámý typ). Jeho záznam v databázi lze kdykoliv později doplnit o konkrétní údaje relé vybraného z katalogu či jiného zdroje. Tímto konkrétním relé je potom možné dodatečně aktualizovat data relé ve schématu.

CADware s.r.o.
Aloisina výšina 447/13, 460 05 Liberec
Tel/fax: (+420) 485 106 131
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cadware.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku