Vytvoření potřebného prvku během kreslení schématu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

I když nejlepší způsob kreslení schémat v elektro CAD programu zajišťuje použití konkrétních typů součástek z databáze programu, jsou situace, kdy teprve v průběhu kreslení schématu postupně zjišťujeme, který konkrétní prvek budeme vlastně potřebovat.

Taková situace může například nastat v případě, kdy potřebujeme relé, ale konečný počet a typ kontaktů se teprve ukáže při vývoji zapojení. Není problém vložit do schématu symbol cívky a postupně i symboly potřebných kontaktů, ale jak nakonec programu říci, že tyto symboly tvoří dohromady jeden prvek, který můžeme buď nahradit podobným skutečným prvkem z databáze, nebo ho do databáze uložit jako nový prvek pro budoucí použití?
Možnost vytvoření potřebné součástky za letu během kreslení schématu si ukážeme v programu PCschematic Automation (dále pouze PCschematic). Vytvoříme relé s potřebným počtem a typem kontaktů.
Do kreslící plochy vložíme symbol cívky, kterou označíme např. -K1. Přidáme první potřebný kontakt, zde spínací, a označíme ho stejně jako cívku (-K1), aby byl zřejmé, že patří k sobě. Symboly nemusí být na stejné stránce schematického zapojení, ale na následujících obrázcích jsou pro názornost umístěny poblíž sebe (obr.1). Značením vývodů se v tuto chvíli nemusíme zabývat, protože zatím ani nevíme, jak se budou na skutečném přístroji značit. Symboly můžeme již v tuto chvíli zapojit podle potřeby.

vytvoreni prvku 2021 1
V průběhu vývoje zapojení můžeme do schématu přidávat další kontakty podle potřeby, přičemž je opět značíme stejným názvem (zde -K1), i kdyby byly na různých stránkách schématu. Konečný stav je jako příklad vidět na obr. 2.
Pokud bychom takto skončili, vizuálně by vše vypadalo v pořádku, ale program by nevěděl, že všechny symboly, byť značené stejně jako -K1, tvoří dohromady jeden prvek, a jaký. Proč? Stejné značení symbolů, zde -K1, sice říká, že symboly patří k sobě, ale tato informace nevypovídá o tom, jestli dané symboly tvoří dohromady jeden prvek, nebo více prvků.

vytvoreni prvku 2021 2
Příkladem může být stykač, který má ve schématu cívku, silové kontakty, jeden pomocný spínací kontakt a jeden rozpínací kontakt. Všechny symboly jsou stejně značené (např. -K15), ale jeden z kontaktů je externí pomocný kontakt, který se montuje z boku, má jiný Typ a je proto jiným prvkem než vlastní stykač. Stejné značení symbolů tedy nevypovídá o tom, že dané symboly tvoří dohromady jeden prvek. Aby bylo jasné, které symboly tvoří dohromady jeden prvek, musí mít zapsaný nějaký společný, ale jednoznačný údaj daného prvku. Může to být Typ přístroje, i když ten není vždy jednoznačný. Mohlo by to také být objednací číslo, nebo EAN, atd. V případě programu PCschematic se tento údaj nazývá Specifikace, což může být některý z již zmíněných údajů daného prvku, stejně jako smyšlený údaj. Symboly se stejnou specifikací a stejným značením reprezentují jeden přístroj, jednu součástku.

vytvoreni prvku 2021 3
V našem případě jsou všechny symboly (cívka, dva spínací a jeden rozpínací kontakt) součástí jednoho prvku, relé. Program PCschematic umožňuje jednoduše zapsat hodnotu specifikace použitým symbolům stejného značení v tabulce pro data prvku (obr. 3). Protože zatím neznáme konkrétní typ vytvářeného prvků, nemůžeme zapsat do specifikace skutečný údaj. V takovém případě zapíšeme vlastní, smyšlený identifikátor, který lze později přepsat, například název projektu – BRUSKA. Od této chvíle program ví, že symboly značené jako -K1 se specifikací „BRUSKA“ tvoří dohromady jeden prvek.
Pokud bychom teď generovali výpis použitého materiálu, program by vypsal alespoň to, co o daném prvku v tuto chvíli ví, to znamená -K1, 1 ks.
Nyní bychom už mohli porovnat náš vytvořený prvek (relé s kontakty 2xNO + 1xNC) se záznamem databáze, jestli tam už podobný typ relé je i s požadovanými elektrickými parametry. Pokud ano, aktualizujeme náš vytvořený prvek ve schématu s daty vybraného prvku z databáze - to způsobí u našeho relé přepsání specifikace a doplnění údajů o typu, výrobci a dalších dat, včetně zapsání dosud chybějících značení vývodů jednotlivých symbolů. Náš vytvořený prvek ve schématu bude mít data skutečného konkrétního prvku z databáze (obr. 4).

vytvoreni prvku 2021 4
Pokud ale takový podobný prvek v databázi nenajdeme, můžeme jedním povelem vytvořené relé do databáze uložit, nejdříve alespoň jako bezprizorní relé (neznámý typ). Jeho záznam v databázi lze kdykoliv později doplnit o konkrétní údaje relé vybraného z katalogu či jiného zdroje. Tímto konkrétním relé je potom možné dodatečně aktualizovat data relé ve schématu.

CADware s.r.o.
Aloisina výšina 447/13, 460 05 Liberec
Tel/fax: (+420) 485 106 131
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cadware.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2021

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2021

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.

Najdete nás na Facebooku