Návrh rozváděče z externích údajů a dodatečné zpracování dokumentace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Normálně se postupuje od schématu až k návrhu rozváděče, ale někdy je úloha obrácená: výrobce rozváděče dostane od zákazníka výpis součástek a schéma nakreslené od ruky či v nějakém programu.

Výrobce potřebuje z těchto podkladů zjistit velikost rozváděče a dodat nabídku na zhotovení osazeného rozváděče, případně i dodatečné zhotovení kompletní dokumentace včetně schématu. Jak to jednoduše provést? Ukážeme si to zjednodušeně na příkladu malého rozváděče a ovládacího panelu.

Program PCschematic Automation (dále pouze PCschematic) je i na tuto úlohu vybaven. Do nově vznikajícího projektu vložíme šablonku výkresu pro mechanický výkres rozváděče. Podle dodaného seznamu použitých přístrojů vybíráme v databázi programu potřebné přístroje, přičemž program vkládá do výkresu rozváděče jejich mechanické symboly. Dodaný výpis materiálu by bylo také možné do programu přímo načíst, pokud by byl v Excel formátu a vhodným způsobem formátován. Přístroje zhruba rozmístíme v prázdné ploše výkresu tak, aby daly představu o velikosti rozváděče. Po vybrání potřebného rozváděče z databáze, nebo jeho nakreslením a specifikováním už můžeme vygenerovat výpis použitého materiálu i s cenami, který poslouží jako základ pro přípravu nabídky zákazníkovi. Jednotlivé součástky můžeme rozmístit v rozváděči do finální podoby kdykoliv později, například až když je nabídka na jeho výrobu přijata.
Pokud je potřeba zhotovit k rozváděči kompletní dokumentaci, která zahrnuje i schematické zapojení, postupujeme takto: Do projektu, který má zatím pouze stránku výkresu rozvaděče a výpisu materiálu, vložíme šablonku výkresu pro schéma, která je zatím prázdná. Do ní umí program načíst schematické symboly přístrojů, které jsou ve výkresu rozváděče.

navrh rozvadece ex data 2021 1
Vpravo od kreslící plochy budoucího výkresu schématu je v programu svislé pole se seznamem přístrojů, které už jsou v projektu použité, v našem případě ve výkresu rozváděče (obr. 2). Všechny přístroje v seznamu mají nalevo od svého značení zelené políčko, které indikuje, že tyto přístroje jsou sice v rozváděči, ale nejsou ještě ve schématu. Vybráním některého přístroje, například tepelné ochrany F1 nahoře, se v poli zcela dole zobrazí jeho schematické symboly (viz obr. 2), které lze postupně přetáhnout do kreslící plochy (viz obr. 3).
Po přetažení všech symbolů daného přístroje do schématu se zelené políčko vedle značení přístroje změní na červené (viz obr. 3) – to indikuje, že všechny symboly daného přístroje jsou i ve schématu.

navrh rozvadece ex data 2021 2
V případě, že všechny schematické symboly nejsou přetaženy do schématu, protože nejsou potřeba, nebo se použijí později, má políčko žlutou barvu – v takovém případě lze zbývající symbol(y) přetáhnout do schématu kdykoliv později.
Symboly ve schématu musíme následně rozmístit pro kreslící ploše výkresu schématu tak, aby bylo možné mezi jejich vývody nakreslit spoje. Zapojení provádíme interaktivně podle dodaného schématu na papíře, ať už kresleného od ruky, nebo z jiného programu. Schémata nakreslená v jiných projekčních programech, např. Eplan, nejdou přímo načíst do tohoto programu, což je obecný nedostatek všech elektroCAD programů – neexistuje formát, který je všem programům shodný. Jedinou výjimkou je DWG/DXF formát, který ovšem přenáší jenom grafiku, nikoliv elektrické atributy, takže jako obrázek vypadá správně, ale elektroCAD programy mu nerozumí. I v takovém případě má program PCschematic výhodu, když má zabudovaný konvertor, který převede DWG/DXF schémata do podoby schématu kresleného v tomto programu. Není to ale proces přímočarý, protože převodník vyžaduje určitého nastavení.

navrh rozvadece ex data 2021 3
Kompletní dokumentace projektu vyžaduje přidání dalších stránek, jako jsou titulní stránka, stránka pro technickou zprávu, stránky výpisů podle potřeby (materiál, kabely, svorky). Dokumentaci můžeme v případě potřeby doplnit o obrázky, fotografie, texty, výkresy v DWG/DXF, tabulky Excel formátu, atd.
Více informací o programu PCSCHEMATIC Automation naleznete na www.cadware.cz

CADware s.r.o.
Aloisina výšina 447/13, 460 05 Liberec
Tel/fax: (+420) 485 106 131
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cadware.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2024

Číslo je tematicky zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

RLC můstky ,impedanční analyzátory a testery bezpečnosti Kompletní nabídka přístrojů pro testování zařízení a obvodů výrobních linek, v procesech kontroly kvality, odděleních výzkumu a vývoje a měřicích laboratořích.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace

Najdete nás na Facebooku