Vodotěsné konektory a pouzdra (IPx8, IPx9)

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Každé elektronické zařízení vyžaduje určitou ochranu. Úroveň této ochrany závisí na použití daného zařízení a na místě, kde bude použito.

Například zařízení spotřební elektroniky, která máme doma, nemusí být tak chráněna před prachem a vodou jako externí monitorovací kamery.
Mnohým zařízením nebo elektronickým prvkům je přiřazen symbol, který je nazýván stupněm krytí IP. Díky němu můžete snadno a rychle určit, za jakých podmínek může být dané zařízení provozováno.

Co je stupeň krytí IP?

Stupeň krytí IP je norma, která určuje odolnost konkrétního zařízení vůči nepříznivým účinkům pevných těles, vody a vlhkosti. Je uváděna v podobě kódu IPxx, kde xx jsou číslice přiřazené k příslušné úrovni ochrany. První z nich se týká ochrany proti vniknutí pevných těles a může mít hodnotu od 0 do 6, kde 0 znamená žádnou ochranu a 6 znamená úplnou ochranu proti prachu. Druhá číslice udává odolnost vůči vodě a vlhkosti a je v rozmezí od 0 do 9, kde 0 znamená žádnou ochranu a 9 znamená, že zařízení vydrží zaplavení vodou pod tlakem 80\–100 bar při teplotě +80 °C.

Voděodolné konektory a pouzdra jsou nezbytné v každém odvětví

Při výběru zařízení pro vaši firmu věnujte pozornost jeho stupni krytí. Tímto způsobem se v budoucnu můžete vyhnout poruchám a s nimi souvisejícím odstávkám výroby, stejně jako nákladům spojeným s výměnou zařízení poškozených prachem nebo vodou. Za zmínku stojí, že konektory a pouzdra vyznačující se zvláštní odolností vůči vodě a vlhkosti (IPx8 a IPx9) jsou samozřejmě také dobře chráněny proti vniknutí prachu a pevných těles. Jak ukazují následující příklady, různá odvětví mohou čelit různým požadavkům na používané komponenty, ale všechny spojuje potřeba utěsněných pouzder a konektorů.

vodotesne konektory 2022 1
Vhodná těsnost pouzder a konektorů je velmi důležitá při výrobě zařízení instalovaných venku, v místech vystavených vlhkosti, zalití nebo dlouhodobému působení vody. Všechna zařízení nebo instalace proto musí být před jejich vlivem řádně chráněna, jinak by se mohla snadno poškodit.
Jednou z vlastností dřevozpracujícího průmyslu je prach vznikající při zpracování dřeva. Zařízení používaná v těchto typech podniků se musí vyznačovat velmi dobrou prachotěsností. Bez ní by zařízení bylo vystaveno nežádoucím účinkům pevných těles, které by mohly v extrémním případě vést ke zkratu a trvalému poškození.

V chemickém průmyslu najdeme také mnoho pevných a kapalných látek, které mohou nepříznivě ovlivnit fungování elektronických zařízení. I zde je třeba věnovat pozornost stupni krytí pouzder či konektorů. Kromě toho mohou zařízení v tomto odvětví přijít do styku s mnoha látkami, které mohou různým způsobem ovlivnit jejich životnost. Proto se vyplatí dbát nejen na vhodné utěsnění pouzdra a konektoru, ale také na ochranu např. před korozi, působením tuků, a také proti vysokým teplotám apod.

Ve skladech se často setkáte s problémem prachu, který pochází z uskladněných kartonů a obalů. Z dlouhodobého hlediska může mít také nepříznivý vliv na elektronická zařízení. Například počítač, který byl ponechán na takovém místě, se uvnitř velmi rychle pokryje usazeninami prachu, což může zhoršit odvod tepla z vnitřku skříně a zkrátit životnost komponentů. Podobné problémy mohou nastat i u automatizačních systémů, které by se měly chránit vhodným pouzdrem.

vodotesne konektory 2022 2

Na těsnost konektorů a pouzder je třeba dbát nejen ve výrobních závodech. Téměř každá kancelářská budova je do jisté míry řádně chráněna a monitorována. Monitorovací kamery umístěné venku musí rovněž splňovat příslušné požadavky norem, které se týkají stupně krytí. V letním období jsou především náchylné na působení prachu a deště, v ostatních ročních obdobích na působení vlhkosti a nižších teplot. Pokud kamera a instalační prvky nejsou řádně chráněny, můžou se velmi rychle porouchat. Při uvažování o venkovních instalacích je třeba také mít na paměti vliv slunečního záření, které může výrazně zkrátit životnost pouzder, jež nejsou chráněna před UV zářením. Ta bude záviset na materiálu použitém v konstrukci.

The original source of text: https://www.tme.eu/cz/news/library-articles/page/44726/vodotesne-konektory-a-pouzdra-ipx8-ipx9/

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku