Průchodky s IP68 do náročných prostředí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

U zařízení s požadavkem na vysoké krytí se obvykle řeší prostupy kabeláže pomocí klasických PG průchodek. Je to známé a levné řešení, které však vyžaduje na každý kabel použít samostatnou průchodku.

Je-li zařízení vystavené UV záření či působení chemických látek, může to být řešení krátkodobé. Obnovit krytí na původní úroveň, aniž by se muselo zařízení přepojovat, je pak při pozáručním servisu o něco složitější. Díky systému dělených průchodek je to možné, ale jednodušší je použít vhodné komponenty již při prvotní montáži. Podívejme se proto na nadstandardní průchodky s krytím IP68 dle ČSN EN 60529.

Pruchodky s IP68 2021 1

Pro zavádění kabeláže bez konektorů je nejvhodnější membránové provedení KEL-DPU (obr. 1), zajišťující odolnost proti vniknutí vody i nečistot, certifikované mechanické upevnění kabelů, odolnost proti UV záření a chemickou odolnost dle požadavků ECOLAB. Řada průchodek v různých velikostech nabízí několik konfigurací zaslepených otvorů v rozsahu průměrů od 3,2 do 20,5 mm. Jak je patrné z obrázku, není nutné vrtat pro každý kabel samostatný otvor, membránové průchodky KEL-DPU pojmou až 32 kabelů na jeden výřez. Pro osazení je potřeba nejdříve v zaslepené pozici udělat malý otvor a pak kabel protáhnout. Vyžaduje to správný směr zvenku dovnitř, zatáhnout kabel zpět jde ztuha díky vnitřní membráně a zadní přírubě, jež poté zajišťují stálé mechanické upevnění. Odvozené kulaté provedení KEL-DPZ-HD CR (obr. 2) je certifikované do tzv. čistých prostředí, kde jsou nároky nejen na odolnost komponent, ale i schopnost neuvolňovat do prostředí volné částice (např. farmacie, potravinářství, IT technologie). Pro rozlišení mají provedení do hygienických prostředí modře zbarvený elastomer membrány.

Pruchodky s IP68 2021 2
Pro zavádění prefabrikovaných kabelů s konektory je vhodný systém dělených průchodek KVT-ER (obr. 3). Při montáži se protáhne kabelový svazek výřezem v zařízení, na jednotlivé kabely se nasadí naříznuté elastické vložky správné velikosti, usadí se do pozic v polypropylenové průchodce a celek se nejdříve zkompletuje pomocí šroubů a pak se upevní kontramaticí z vnitřní strany zařízení. Omezením tohoto systému je krom průměru kabelu (do 34 mm) jen počet kabelů zavedených jedním výřezem. Pro větší svazky lze použít odvozené hranaté provedení KEL-ER (obr. 4), kde je ale sníženo výsledné krytí na úroveň IP66.

Pruchodky s IP68 2021 3

Pruchodky s IP68 2021 4
Pokud je potřeba výsledného krytí IP68 dosáhnout u přívodních kabelů, silných trubek, chrániček či hadic, je vhodné pyramidové provedení KEL-DPF (obr. 5). Jedná se o stupňovité provedení s límcem pro dodatečné utažení kabelovým páskem. Řada pyramidových průchodek do kulatých výřezů pokrývá průměry kabelů až do 70 mm. Podrobnější infor-mace k produktům, případně k dalším výrobkům, naleznete na internetových stránkách českého zastoupení www.oskom.cz.

Pruchodky s IP68 2021 5

OS-KOM spol. s r.o.
Zdíkovská 22, 150 00 Praha 5
Tel.: +420 257 210 114
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oskom.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2021

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2021

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.

Najdete nás na Facebooku