Průchodky s IP68 do náročných prostředí

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

U zařízení s požadavkem na vysoké krytí se obvykle řeší prostupy kabeláže pomocí klasických PG průchodek. Je to známé a levné řešení, které však vyžaduje na každý kabel použít samostatnou průchodku.

Je-li zařízení vystavené UV záření či působení chemických látek, může to být řešení krátkodobé. Obnovit krytí na původní úroveň, aniž by se muselo zařízení přepojovat, je pak při pozáručním servisu o něco složitější. Díky systému dělených průchodek je to možné, ale jednodušší je použít vhodné komponenty již při prvotní montáži. Podívejme se proto na nadstandardní průchodky s krytím IP68 dle ČSN EN 60529.

Pruchodky s IP68 2021 1

Pro zavádění kabeláže bez konektorů je nejvhodnější membránové provedení KEL-DPU (obr. 1), zajišťující odolnost proti vniknutí vody i nečistot, certifikované mechanické upevnění kabelů, odolnost proti UV záření a chemickou odolnost dle požadavků ECOLAB. Řada průchodek v různých velikostech nabízí několik konfigurací zaslepených otvorů v rozsahu průměrů od 3,2 do 20,5 mm. Jak je patrné z obrázku, není nutné vrtat pro každý kabel samostatný otvor, membránové průchodky KEL-DPU pojmou až 32 kabelů na jeden výřez. Pro osazení je potřeba nejdříve v zaslepené pozici udělat malý otvor a pak kabel protáhnout. Vyžaduje to správný směr zvenku dovnitř, zatáhnout kabel zpět jde ztuha díky vnitřní membráně a zadní přírubě, jež poté zajišťují stálé mechanické upevnění. Odvozené kulaté provedení KEL-DPZ-HD CR (obr. 2) je certifikované do tzv. čistých prostředí, kde jsou nároky nejen na odolnost komponent, ale i schopnost neuvolňovat do prostředí volné částice (např. farmacie, potravinářství, IT technologie). Pro rozlišení mají provedení do hygienických prostředí modře zbarvený elastomer membrány.

Pruchodky s IP68 2021 2
Pro zavádění prefabrikovaných kabelů s konektory je vhodný systém dělených průchodek KVT-ER (obr. 3). Při montáži se protáhne kabelový svazek výřezem v zařízení, na jednotlivé kabely se nasadí naříznuté elastické vložky správné velikosti, usadí se do pozic v polypropylenové průchodce a celek se nejdříve zkompletuje pomocí šroubů a pak se upevní kontramaticí z vnitřní strany zařízení. Omezením tohoto systému je krom průměru kabelu (do 34 mm) jen počet kabelů zavedených jedním výřezem. Pro větší svazky lze použít odvozené hranaté provedení KEL-ER (obr. 4), kde je ale sníženo výsledné krytí na úroveň IP66.

Pruchodky s IP68 2021 3

Pruchodky s IP68 2021 4
Pokud je potřeba výsledného krytí IP68 dosáhnout u přívodních kabelů, silných trubek, chrániček či hadic, je vhodné pyramidové provedení KEL-DPF (obr. 5). Jedná se o stupňovité provedení s límcem pro dodatečné utažení kabelovým páskem. Řada pyramidových průchodek do kulatých výřezů pokrývá průměry kabelů až do 70 mm. Podrobnější infor-mace k produktům, případně k dalším výrobkům, naleznete na internetových stránkách českého zastoupení www.oskom.cz.

Pruchodky s IP68 2021 5

OS-KOM spol. s r.o.
Zdíkovská 22, 150 00 Praha 5
Tel.: +420 257 210 114
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oskom.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku